Reklama

Polska

Do Płocka dopłynął z Krakowa obraz Jezusa Miłosiernego

Niemal 3 tygodnie trwał rejs harcerzy ZHR 1. Maszewskiej Drużyny Harcerzy „Białe Wilki” z Maszewa Dużego koło Płocka, którzy przewozili z Krakowa do Płocka obraz Jezusa Miłosiernego i kamień węgielny pod budowę ołtarza w kaplicy w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku. Zostały one pobłogosławione przez papieża Franciszka w czasie ŚDM w Krakowie.

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Mazur/episkopat.pl

Od początku zamiarem organizatorów rejsu było, aby symbolicznie połączyć w ten sposób dwa miasta związane z kultem Bożego Miłosierdzia: Płock i Kraków. Dodatkową okolicznością był udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, podczas których papież Franciszek poświęcił kamień węgielny pod budowę ołtarza w kaplicy domu duszpasterstwa młodzieży, a także obraz Jezusa Miłosiernego, który znajdzie w nim centralne miejsce.

Rejs harcerzy trwał blisko 3 tygodnie. Obraz Jezusa Miłosiernego i kamień węgielny płynęły na dwóch osobnych tratwach. Obraz był ustawiony wysoko, więc dobrze widoczny na brzegu rzeki. Ze względu na pogodę, dziennie udawało się harcerzom przepłynąć od 15 do nawet 70 km. W miarę możliwości zwiedzali też miasta, przez które przepływali. Noclegi organizowano na tratwie lub na brzegu.

Nad organizacją i bezpieczeństwem rejsu czuwało trzech instruktorów ZHR: Krzysztof Nowacki, Krzysztof Hryniewiecki i Piotr Sztybur: „Ten rejs był dla nas pełen niespodzianek. Gdy obawialiśmy się jakiejś przeszkody – okazywało się, że jej nie ma. Mieliśmy często wrażenie, że po prostu niesie nas fala. Poza tym spotykaliśmy się z ogromną życzliwością okolicznych mieszkańców: przynosili nam jedzenie, różne przetwory, słodycze. Praktycznie mogliśmy się wybrać w rejs bez prowiantu” – relacjonuje Krzysztof Nowacki, komandor rejsu.

Reklama

Podkreśla również, że podczas rejsu harcerze nie tylko ćwiczyli charakter, ale i formowali się duchowo: „Najpierw duchowo przygotowywali się do spotkania z papieżem Franciszkiem, a potem towarzyszyło im uczucie, że mają do spełnienia misję, że przeżywają coś niepowtarzalnego. Myślę, że to zostanie w nich na zawsze” – dodaje Krzysztof Nowacki.

Obraz Jezusa Miłosiernego i pobłogosławiony kamień węgielny niebawem trafią do miejsca swego przeznaczenia, czyli do kaplicy duszpasterstwa młodzieży w Płocku, co zapoczątkuje budowę ołtarza.

2016-08-17 16:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: mieć serce, które umie „widzieć” zranienia społeczeństwa

[ TEMATY ]

miłosierdzie

papież Franciszek

Papież Franciszek podziękował członkom rzymskiego Kręgu św. Piotra (Circolo San Pietro) za ich codzienną i wytrwałą służbę na rzecz potrzebujących. Zachęcił fundację do poszukiwania nowych form pomocy, szczególnie rodzinom dotkniętym skutkami pandemii.

„Pandemia, ze swoim wymogiem dystansu społecznego, wymaga od nas przemyślenia dotychczasowych form pomocy charytatywnej w celu znalezienia nowych” – powiedział papież do zgromadzonych przedstawicieli Kręgu św. Piotra w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Franciszek zaznaczył także, że oprócz zwyczajnej pomocy dla biednych w Rzymie, należy teraz szczególnie zatroszczyć się o rodziny, będące teraz w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Wymaga to przede wszystkim kreatywności w formach pomocy rzymskiej fundacji.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję