Reklama

Prezydent Duda spotkał się z Janem X, prawosławnym Patriarchą Antiochii

2016-08-17 19:43

prezydent.pl, kg (KAI) / Warszawa / KAI

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się 17 sierpnia w Pałacu Prezydenckim z Janem X, prawosławnym patriarchą Antiochii i Całego Wschodu, przebywającym w naszym kraju z wizytą oficjalną. W spotkaniu z patriarchą i członkami jego delegacji uczestniczyli ponadto Małgorzata Sadurska - szef Kancelarii Prezydenta RP i Wojciech Kolarski - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Tematem rozmowy prezydenta RP i patriarchy była m.in. sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Libanie i Syrii, gdzie z uwagi na toczący się konflikt zbrojny wielu chrześcijan, stojąc w obliczu zagrożenia, rozważa możliwość opuszczenia swojej ojczyzny.

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie staje się coraz trudniejsza i wielu z nich zmuszonych zostaje do emigracji ze względu na trwające konflikty i terroryzm islamski. W ostatnich latach wojna w Iraku i Syrii spowodowała ich masową ucieczkę.

W trakcie spotkania prezydent podkreślił, że państwo polskie popiera międzynarodowe inicjatywy na rzecz rozwiązania kryzysu w Syrii, dostrzegając potrzebę wznowienia rozmów w Genewie. Dodał też, że rozwiązanie sytuacji w Syrii możliwe jest jedynie na drodze politycznego dialogu. Wszelkie międzynarodowe inicjatywy dotyczące przyszłości Syrii muszą uwzględniać ścisłą współpracę z samymi Syryjczykami, którzy powinni samodzielnie zadecydować o swojej przyszłości.

Reklama

Andrzej Duda podtrzymał też deklarację gotowości niesienia pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, powołując się na przykłady zaangażowania państwa polskiego w pomoc humanitarną świadczoną w miejscu toczącego się konfliktu.

Prawosławny patriarcha Wielkiego Bożego Grodu Antiochii, Syrii, Arabii, Cylicji, Iberii i Mezopotamii oraz całego Wschodu Jan (Juhanna; Jazidżi) X przebywa w Polsce w dniach 16-22 sierpnia na zaproszenie prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski, Sawy. Jest to jego pierwsza wizyta w naszym kraju i odbywa się w dwa miesiące po Soborze Wszechprawosławnym na Krecie, w którym Kościół Antiochii nie uczestniczył, a z kolei Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny Polski nigdy nie miał wątpliwości co do swego udziału w nim.

W pierwszym dniu swego pobytu w Polsce patriarcha m.in. otrzymał doktorat honorowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Podczas wizyty w Polsce towarzyszą mu antiocheński metropolita Wysp Brytyjskich Sylwan (Oner) i biskup Zabadani - Konstanty (Kajjal). Zapowiadając przyjazd gości z Antiochii Patriarchat zaznaczył, że przedstawią oni w Polsce troski Kościoła Antiochii i całego Bliskiego Wschodu „w obecnych warunkach“ ze wszystkimi jego wyzwaniami i trudnościami.

***

Patriarcha Jan X urodził się w 1955 w Mor Marita koło Latakii w Syrii. W 1978 ukończył Prawosławny Instytut Teologiczny im. św. Jana Damasceńskiego w Balamandzie (Liban). W 1981 uzyskał dyplom konserwatorium w Salonikach (Grecja) ze specjalnością "muzyka bizantyńska", po czym wykładał liturgikę w Balamandzie; w latach 1988-91 i 2001-05 był dziekanem swego dawnego Instytutu.

Jeszcze we wczesnej młodości brał czynny udział w życiu swej parafii, m.in. uczył miejscową młodzież śpiewu bizantyńskiego. W 1979 otrzymał święcenia diakonatu a w 1983 został wyświęcony na kapłana eparchii (diecezji) laodycejskiej. W latach 1993-2005 był przełożonym klasztoru stauropigialnego (tzn. podlegającego bezpośrednio patriarsze a nie miejscowemu biskupowi) św. Jerzego w al-Hunajra w Syrii, przyczyniając się do odnowy tej rozproszonej wówczas historycznej wspólnoty zakonnej. W okresie 2001-03 stał na czele klasztoru w Balamandzie.

24 stycznia 1995 przyjął sakrę jako biskup Nasaru i pomocniczy Patriarchatu Antiocheńskiego. W 2008 Synod Patriarszy mianował go metropolitą Europy Zachodniej z siedzibą w Paryżu Od 2010 nosił tytuł metropolity europejskiego) i stałym członkiem Świętego Synodu. Po śmierci patriarchy Ignacego IV (5 grudnia 2012) biskupi wybrali 17 grudnia 2012 metropolitę Jana na nowego zwierzchnika prastarego Kościoła Antiocheńskiego. Nowy patriarcha odbył dwie intronizacje w 2013: 10 lutego - w swej siedzibie w Damaszku i w tydzień później w Bejrucie.

Patriarchat Antiocheński zajmuje trzecie miejsce na historycznej liście światowego prawosławia: po Konstantynopolu i Aleksandrii, a przed Jerozolimą i pozostałymi Kościołami.

Tagi:
prezydent prawosławie Duda Andrzej

Prawosławny Kościół Ukrainy uznany przez Teodora II

2019-11-09 08:31

pp / Ateny (KAI)

Jak podaje grecka prawosławna agencja informacyjna „Romfea”, w piątek 8 listopada 2019 r., Teodor II, papież patriarcha Aleksandryjski i całej Afryki, w trakcie Boskiej Liturgii w katedrze św. Michała Archanioła w Kairze po raz pierwszy wymienił imię Epifaniusza, metropolity kijowskiego jako zwierzchnika autokefalicznego Kościoła prawosławnego Ukrainy. Patriarchat Aleksandryjski okazał się trzecim Kościołem prawosławnym, który oficjalnie uznał PKU - zaledwie po kilkunastu dniach po uznaniu go przez Kościół Hellady.

John Mindala/www.orthodoxcouncil.org
Sobór Wszechprawosławny na Krecie

PKU został w grudniu ub. r. uznany przez Patriarchę Ekumenicznego Bartłomieja I, a w styczniu br. otrzymał od niego tomos o autokefalii.

„Starożytny Patriarchat Aleksandrii po wielu modlitwach, po wielu rozważaniach w obecności wielu Arcypasterzy i Jego Ekscelencji Ambasadora Grecji, pragnie oficjalnie ogłosić, że z ważnością od dnia dzisiejszego wpisał do Dyptychów Prawosławny, Autokefaliczny Kościół Ukrainy” – mówił Teodor II w czasie liturgii.

Na stronie Patriarchatu Aleksandryjskiego umieszczono orędzie papieża Teodora II do współbraci w biskupstwie i komunikat o uznaniu Prawosławnego Kościoła Ukrainy, którzy stwierdza:

Umiłowani Współbracia Arcypasterze,

Po naszym wspólnym omówieniu sprawy z rezultatem pozytywnym, jak i po osobistych rozmowach z każdym z z Was, po poddaniu tego dojrzałej refleksji i wielu modlitwach, prosząc Ducha Świętego Pocieszyciela o natchnienie i z troską o Jedność Kościoła Prawosławnego, podjęliśmy decyzję o uznaniu Autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy i jej zwierzchnika, Błogosławionego Epifaniusza bo przyszedł na to czas.

+Papież i Patriarcha Alaksandryjski i całej Afryki Teodor II. W wielkim grodzie Aleksandrii, 8 listopada 2019.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

I ja prawie zabiłem swoje dziecko - raper Tau o aborcji

2019-11-04 08:30

DK / niedziela.pl

- Czemu wydałaś bezwzględny werdykt, tak bez procesu i świadków? Siedzę niewinnie w tej celi śmierci, ciemnej i zimnej czekając na katów - rapuje Tau wcielając się w swoim najnowszym utworze w rolę dziecka będącego w łonie matki. Piosenka "Dziecko Króla", w którym udziela się także Ola Maciejewska, wokalistka zespołu "niemaGOtu", jest utworem promującym film "Nieplanowane".

fb.com/tau.bozon

Jednak jak wyznaje sam raper na swoim profilu FB - nie zawsze był tak uświadomiony w kwestii świętości życia. - I ja prawie zabiłem swoje dziecko - wyznaje kielecki raper. Sprawdź dlaczego kilka lat temu Tau myślał w ten sposób oraz co zmieniło jego spojrzenie:

Utwór "Dziecko Króla" jest zarazem pierwszym singlem i zapowiedzią kolejnej płyty kieleckiego rapera, która również pod tym samym tytułem ukaże się już w 2020 r.

Jak czytamy na kanale Bozon Records:

Najnowszy album Tau, to męskie spojrzenie na rzeczywistość, w której przenikają się sfery sacrum i profanum. Autor dotyka tych tajemnych sfer wnikając w głąb swojego ducha, a następnie podejmuje próbę wydobycia z nich treści, które nadadzą życiu sens. Korzysta przy tym ze swojej bogatej życiowej mądrości. Jest przecież mężem i ojcem, a przede wszystkim człowiekiem nawróconym z ciemności do światła i doskonale rozumie drogę jaką należy przejść by odzyskać godność Dziecka Króla. Celem tych wszystkich działań jest również przywrócenie ludziom wierzącym świadomości iż nie są zwykłymi ludźmi lecz posiadają Królewską Godność. Czwarta płyta Tau pt. ,,Dziecko Króla’’ ukaże się nakładem Bozon Records już w 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na Cyprze w 2020 roku?

2019-11-18 20:09

pb (KAI/cyprus-mail.com/AP) / Watykan

Prezydent Cypru powiedział, że papież Franciszek przyjął jego zaproszenie do złożenia wizyty na Cyprze w przyszłym roku. Nikos Anastasiadis był dziś gościem Franciszka w Watykanie.

elpapacol/instagram

- Jesteśmy ogromnie zaszczyceni, że papież przyjął nasze zaproszenie. Obecność takiego przywódcy jak papież, osoby o głębokim człowieczeństwie i z nowoczesną wizją świata jest bardzo ważna w kontekście wysiłków Cypru w podejmowaniu dialogu międzyreligijnego, aby osiągnąć pokój i stabilizację na świecie - oświadczył szef państwa.

W 2002 r. Cypr, którego niemal 70 proc. mieszkańców należy do Kościoła prawosławnego, obchodzić będzie 60. rocznicę swej niepodległości. W 2010 r. wyspę odwiedził papież Benedykt XVI.

Cypr był pierwszym etapem podróży misyjnych św. Pawła Apostoła. Doprowadził tam on do nawrócenia rzymskiego gubernatora. Pierwszym biskupem wyspy był jednak - według tradycji - św. Łazarz, ten sam, którego Jezus Chrystus wskrzesił z martwych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem