Reklama

Polska

Prezydent Duda spotkał się z Janem X, prawosławnym Patriarchą Antiochii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się 17 sierpnia w Pałacu Prezydenckim z Janem X, prawosławnym patriarchą Antiochii i Całego Wschodu, przebywającym w naszym kraju z wizytą oficjalną. W spotkaniu z patriarchą i członkami jego delegacji uczestniczyli ponadto Małgorzata Sadurska - szef Kancelarii Prezydenta RP i Wojciech Kolarski - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

[ TEMATY ]

prezydent

prawosławie

Andrzej Duda

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Tematem rozmowy prezydenta RP i patriarchy była m.in. sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Libanie i Syrii, gdzie z uwagi na toczący się konflikt zbrojny wielu chrześcijan, stojąc w obliczu zagrożenia, rozważa możliwość opuszczenia swojej ojczyzny.

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie staje się coraz trudniejsza i wielu z nich zmuszonych zostaje do emigracji ze względu na trwające konflikty i terroryzm islamski. W ostatnich latach wojna w Iraku i Syrii spowodowała ich masową ucieczkę.

W trakcie spotkania prezydent podkreślił, że państwo polskie popiera międzynarodowe inicjatywy na rzecz rozwiązania kryzysu w Syrii, dostrzegając potrzebę wznowienia rozmów w Genewie. Dodał też, że rozwiązanie sytuacji w Syrii możliwe jest jedynie na drodze politycznego dialogu. Wszelkie międzynarodowe inicjatywy dotyczące przyszłości Syrii muszą uwzględniać ścisłą współpracę z samymi Syryjczykami, którzy powinni samodzielnie zadecydować o swojej przyszłości.

Andrzej Duda podtrzymał też deklarację gotowości niesienia pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, powołując się na przykłady zaangażowania państwa polskiego w pomoc humanitarną świadczoną w miejscu toczącego się konfliktu.

Prawosławny patriarcha Wielkiego Bożego Grodu Antiochii, Syrii, Arabii, Cylicji, Iberii i Mezopotamii oraz całego Wschodu Jan (Juhanna; Jazidżi) X przebywa w Polsce w dniach 16-22 sierpnia na zaproszenie prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski, Sawy. Jest to jego pierwsza wizyta w naszym kraju i odbywa się w dwa miesiące po Soborze Wszechprawosławnym na Krecie, w którym Kościół Antiochii nie uczestniczył, a z kolei Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny Polski nigdy nie miał wątpliwości co do swego udziału w nim.

W pierwszym dniu swego pobytu w Polsce patriarcha m.in. otrzymał doktorat honorowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Reklama

Podczas wizyty w Polsce towarzyszą mu antiocheński metropolita Wysp Brytyjskich Sylwan (Oner) i biskup Zabadani - Konstanty (Kajjal). Zapowiadając przyjazd gości z Antiochii Patriarchat zaznaczył, że przedstawią oni w Polsce troski Kościoła Antiochii i całego Bliskiego Wschodu „w obecnych warunkach“ ze wszystkimi jego wyzwaniami i trudnościami.

***

Patriarcha Jan X urodził się w 1955 w Mor Marita koło Latakii w Syrii. W 1978 ukończył Prawosławny Instytut Teologiczny im. św. Jana Damasceńskiego w Balamandzie (Liban). W 1981 uzyskał dyplom konserwatorium w Salonikach (Grecja) ze specjalnością "muzyka bizantyńska", po czym wykładał liturgikę w Balamandzie; w latach 1988-91 i 2001-05 był dziekanem swego dawnego Instytutu.

Jeszcze we wczesnej młodości brał czynny udział w życiu swej parafii, m.in. uczył miejscową młodzież śpiewu bizantyńskiego. W 1979 otrzymał święcenia diakonatu a w 1983 został wyświęcony na kapłana eparchii (diecezji) laodycejskiej. W latach 1993-2005 był przełożonym klasztoru stauropigialnego (tzn. podlegającego bezpośrednio patriarsze a nie miejscowemu biskupowi) św. Jerzego w al-Hunajra w Syrii, przyczyniając się do odnowy tej rozproszonej wówczas historycznej wspólnoty zakonnej. W okresie 2001-03 stał na czele klasztoru w Balamandzie.

24 stycznia 1995 przyjął sakrę jako biskup Nasaru i pomocniczy Patriarchatu Antiocheńskiego. W 2008 Synod Patriarszy mianował go metropolitą Europy Zachodniej z siedzibą w Paryżu Od 2010 nosił tytuł metropolity europejskiego) i stałym członkiem Świętego Synodu. Po śmierci patriarchy Ignacego IV (5 grudnia 2012) biskupi wybrali 17 grudnia 2012 metropolitę Jana na nowego zwierzchnika prastarego Kościoła Antiocheńskiego. Nowy patriarcha odbył dwie intronizacje w 2013: 10 lutego - w swej siedzibie w Damaszku i w tydzień później w Bejrucie.

Patriarchat Antiocheński zajmuje trzecie miejsce na historycznej liście światowego prawosławia: po Konstantynopolu i Aleksandrii, a przed Jerozolimą i pozostałymi Kościołami.

2016-08-17 19:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymasi Kościołów katolickiego i anglikańskiego odpowiadają na list prezydenta Dudy

[ TEMATY ]

prezydent

Wielka Brytania

Andrzej Hrechorowicz

W odpowiedzi na listy wysłane przez prezydenta Dudę do prymasów Kościoła anglikańskiego i rzymskokatolickiego w Wlk. Brytanii zwierzchnicy obu wspólnot wystosowali wspólne pismo, w którym podkreślili swe zaangażowanie w zwalczanie nietolerancji wobec imigrantów.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję