Reklama

Polska

Abp Kupny: parafia ma pokazywać Jezusa

„Czy szukającym Jezusa mamy odwagę powiedzieć: "Chodź i zobacz", przyprowadzając ich do naszej wspólnoty parafialnej?” – napisał dziś na portalu społecznościowym Twitter metropolita wrocławski. Jak tłumaczy w rozmowie z KAI, inspiracją dla tak postawionego pytania była dzisiejsza Ewangelia i słowa papieża Franciszka, wypowiedziane podczas spotkania z polskimi biskupami.

[ TEMATY ]

parafia

abp Józef Kupny

Paweł Siciński

Ojciec święty podkreślił wówczas, że parafia jest ciągle aktualna i to ona przede wszystkim ma być domem ludu Bożego. - Papież wskazywał, że odnowa parafii jest jedną z rzeczy, którą biskupi powinni zawsze mieć na oku, dodając, że to właśnie struktura parafialna powinna funkcjonować jako miejsce kreatywności – tłumaczy abp Kupny. Zwraca przy tym uwagę, że Franciszek odwoływał się często do takich określeń, jak „parafia wychodząca” czy „parafia otwarta”, sugerując, iż jej członkowie nie powinni zamykać się nigdy we własnym gronie.

Na pytanie o program funkcjonowania współczesnych parafii metropolita wrocławski odwołuje się do Dziejów Apostolskich. – Święty Łukasz, opisując pierwszy Kościół pokazuje, iż był On wspólnotą, w której nie tyle można było o Jezusie usłyszeć, ile Go zobaczyć – tłumaczy abp Kupny, dopowiadając, że autor Dziejów Apostolskich zwrócił uwagę na cechy wyróżniające chrześcijan. – Są nimi: trwanie w nauce Apostołów i łamaniu chleba, silna więź emocjonalna, łącząca poszczególne osoby oraz troska o potrzebujących – zauważa hierarcha.

Dodaje także, że życie pierwotnej wspólnoty koncentrowało się wokół Eucharystii. - Ta jedność z Bogiem na modlitwie przekładała się na jedność pomiędzy poszczególnymi członkami, a konsekwencją tego stanu było pragnienie pełnienia dzieł miłosierdzia. Nie musimy szukać nowego programu. Wystarczy z nowym zapałem wprowadzać w życie ten, który doskonale znamy - powiedział abp Kupny w rozmowie z KAI.

2016-08-24 12:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: abp Kupny apeluje o pomoc poszkodowanym w wyniku nawałnic

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Paweł Siciński

„Jako Dolnoślązacy pamiętamy o wsparciu, którego udzielili nam Polacy w 1997 r., kiedy nasz region został dotknięty powodzą. Tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak ważne w takich chwilach jest poczucie bliskości i solidarności” – napisał w liście do wiernych archidiecezji wrocławskiej abp Józef Kupny. Na apel metropolity w najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach zostanie zorganizowana zbiórka na pomoc ofiarom kataklizmu.

List został wysłany do księży proboszczów dolnośląskich parafii, wraz z prośbą pasterza Kościoła wrocławskiego, by zebrane pieniądze przesłali oni bezpośrednio na konto Caritas Polska. – Wobec cierpienia i bólu, jakie przeżywają nasi rodacy nie możemy pozostać obojętni – podkreśla abp Kupny, wzywając, by gest wsparcia potrzebujących wypływał z wiary w obecność Chrystusa w ludziach, którzy cierpią i potrzebują pomocy. Metropolita prosi także o modlitwę w intencji tych, którzy stracili swoich bliskich oraz dorobek całego życia.

CZYTAJ DALEJ

Polak nuncjuszem na Madagaskarze

2022-09-27 13:05

[ TEMATY ]

nuncjusz

Nuncjusz Apostolski

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję