Reklama

Polska

Bp Guzdek: Polacy pokazali, że nie można paktować ze złem

Bohaterska postawa żołnierzy września stanowiła inspirację dla Polskiego Państwa Podziemnego, powstańców warszawskich i żołnierzy antykomunistycznego podziemia po zakończeniu II wojny światowej – powiedział podczas Mszy św. w katedrze polowej Biskup Polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Eucharystii w intencji Ojczyzny oraz poległych obrońców Ojczyzny w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. We Mszy św. uczestniczyli kombatanci z racji obchodzonego dziś Dnia Weterana.

[ TEMATY ]

wojna światowa

Gagorski/pl.wikipedia.org

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego.

- Jesteśmy tu, aby wspomnieć tamto wydarzenie, aby modlić się za poległych i zmarłych, ale też po to by prosić o boże błogosławieństwo dla świadków tamtego czasu powiedział Biskup Polowy witając gości. Podkreślił, że w jego rodzinnym domu tradycją było odwiedzanie 1 września cmentarza, na którym spoczywali żołnierze z okresu II wojny światowej, dodał, że tradycję nawiedzania grobów żołnierskich kontynuuje jako biskup polowy, odwiedzając co roku Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

We Mszy św. uczestniczyli marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Wojciech Kolarski, p.o. kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, a także kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że żołnierze toczący nierówną walkę podczas wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 roku wykazali się niezwykłym hartem ducha i odwagą. - Zasłużyli więc na pamięć i uznanie w oczach przyszłych pokoleń. Dowiedli, że pokój jest wartością cenną, ale wolność i honor są bezcenne. Polacy przegrali kampanię wrześniową, ale nie splamili swojego honoru. Honor kosztował wiele przelanej krwi, ale ostatecznie Polska odzyskała utraconą wolność – powiedział.

Ordynariusz wojskowy przypomniał fragmenty słynnego przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, w którym Polacy odrzucili żądania hitlerowskich Niemiec. Podkreślił, że Polska nie paktowała także z drugim swoim wrogiem – Rosją sowiecką. – Najwymowniejszym tego potwierdzeniem są ofiary czerwonego terroru, spoczywające na wojennych cmentarzach w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni i wielu innych miejscach „nieludzkiej ziemi” – powiedział.

Biskup Polowy podkreślił, że bohaterska postawa żołnierzy września stała się inspiracją dla twórców Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, powstańców warszawskich oraz żołnierzy antykomunistycznego powstania podziemia po zakończeniu II wojny światowej.

Reklama

Zdaniem biskupa Guzdka źródeł nieugiętej postawy tamtego pokolenia należy szukać w wychowaniu oraz Kościele, który „był naturalnym wsparciem dla rodziny w procesie kształtowania prawych sumień”. - Podobnie jak ewangeliczny siewca rzuca ziarno w ziemię, w nadziei, że wyda obfity plon, tak czynią rodzice względem swych dzieci. Słowem i przykładem uczą miłości Ojczyzny, którą należy kochać jak matkę i służyć jej z pełnym oddaniem – powiedział.

Biskup Polowy podkreślił, że obecnie potrzebna jest wytrwałość, aby wychować młode pokolenie, tak, aby pozostało wierne wartościom wypisanym na wojskowych sztandarach: Bóg-Honor-Ojczyzna. - Dzisiejsza Msza św. i modlitwa za poległych w kampanii wrześniowej oraz apel poległych przy Grobie Nieznanego Żołnierza i w wielu miejscach naszej Ojczyzny w 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej są potwierdzeniem naszej wytrwałości. Z niej rodzi się nadzieja, że kolejne pokolenia pozostaną wierne najwyższym wartościom i nie splamią honoru naszego narodu - powiedział.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbył się apel pamięci z okazji Dnia Weterana.

W przemówieniu na Placu Piłsudskiego minister Antoni Macierewicz podkreślił, że „siła polskiej armii jest gwarantem niepodległości naszego kraju i jest gwarantem pokoju w tej części Europy”. - To jest przesłanie, o którym musimy, szczególnie w rocznicę tego straszliwego napadu dwóch imperiów na Polskę i Europę, pamiętać – powiedział. Minister obrony narodowej wyraził wdzięczność weteranom, reprezentującym „wielkość, siłę i ducha pokolenia niepodległej Polski”.

Podczas uroczystości odbyła się zmiana posterunku honorowego, a na płycie pomnika złożone zostały kwiaty.

Reklama

II wojna światowa była największym konflikt zbrojnym w dziejach świata. Rozpoczęła się napaścią Niemiec na Polskę 1 września 1939. Zakończyła się 2 września 1945 roku (w Europie 8 maja 1945). Objęła zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji.

Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.

Dzień Weterana jest świętem ustanowionym przez Sejm RP obchodzonym od 1997 roku. W tym dniu oddajemy hołd obrońcom Ojczyzny i wspominamy wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.

2016-09-01 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludzie ludziom zgotowali ten los

We wrześniu tego roku minęło 70 lat od utworzenia przez Niemców w Trepczy obozu pracy dla Żydów. Był on zlokalizowany nad Sanem na wysokości skalistego brzegu, na którym zbudowana jest międzybrodzka cerkiewka. Miejsce to wskazała niemiecka firma Kirch-hoff, której zlecono pozyskiwanie kamienia na drogi. Na pobliskiej łące, przy drodze do Mrzygłodu postawiono dwa baraki dla dużej grupy Żydów sprowadzonych do katorżniczej pracy z getta w Zasławiu. Tu też ustawiono specjalne maszyny do kruszenia kamienia, który następnie wywożono ciężarówkami.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Nawiedza krakowskie świątynie

2022-12-04 22:25

Maria Fortuna- Sudor

W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

 W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

    W Krakowie trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski.

    Kopia cudownego wizerunku została przywieziona do Krakowa z Krynicy w sobotę 3 grudnia. W tym samym dniu obraz został uroczyście wniesiony do kościoła Świętych Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję