Reklama

Polska

Abp Budzik: szkoła ma wspomagać rozwój młodego człowieka

Szkoła ma wspomagać rozwój młodego człowieka, budzić ciekawość świata, motywować do zdobywania nowych umiejętności, wprowadzać w świat wartości i kształtować właściwe postawy - podkreślił abp Stanisław Budzik podczas Eucharystii rozpoczynającej miejską inaugurację nowego roku szkolnego w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi i Św. Franciszka z Asyżu w Lublinie.

[ TEMATY ]

szkoła

abp Stanisław Budzik

episkopat.pl

Ze względu na trwający Rok Sienkiewiczowski organizatorami uroczystości zostały dwie lubelskie szkoły noszące imię polskiego noblisty: Szkoła Podstawowa nr 10 i Szkoła Podstawowa nr 38.

W homilii abp Budzik nawiązał do osoby autora „Quo Vadis”. Przypomniał, że Rok Henryka Sienkiewicza powinien być okazją do oddania hołdu temu wielkiemu Polakowi oraz do lepszego poznania jego twórczości. To także okazja do wprowadzenia w życie wskazań, jakie noblista zawierał w swoich dziełach lub poprzez działalność społeczną. - W latach narodowej niewoli pisał dla pokrzepienia serc, podnosił ducha narodu. Nie chciał pozwolić, aby Polacy zapomnieli o swojej bogatej przeszłości, pragnął, aby pamiętali o ideałach, którym przez wieki byli wierni, o wartościach, na których może być odbudowana niepodległość Ojczyzny – tłumaczył metropolita lubelski.

Gratulując szkołom-organizatorom wspaniałego patrona, hierarcha nawiązał do historii placówek imienia polskiego noblisty. - Szkoła Podstawowa nr 10 będzie za dwa lata obchodzić setną rocznicę swojego istnienia. Imię Henryka Sienkiewicza i sztandar otrzymała w 1927 r. W czasach komunistycznych Sienkiewicz nie cieszył się uznaniem ówczesnych władz. Jego twórczość traktowano jako zagrożenie dla budowania nowego społeczeństwa. Do tego celu bardziej nadawała się Małgorzata Fornalska i to ona została patronką szkoły na dwadzieścia siedem lat. Po odzyskaniu wolności w 1990 r. przywrócono patronat Henryka Sienkiewicza, a do szkoły powrócił historyczny sztandar. W salach lekcyjnych pojawiły się krzyże, znak chrześcijańskiej kultury naszego narodu - podkreślił abp Budzik.

Zwracając się do nauczycieli, arcybiskup przypomniał zadania, przed jakimi stoją. – Szkoła ma wspomagać rozwój młodego człowieka, budzić ciekawość świata, motywować do zdobywania nowych umiejętności, wprowadzać w świat wartości i kształtować właściwe postawy. Od tego, kim nauczy się być w szkole młody człowiek, zależy w dużym stopniu jego życie i postępowanie – mówił metropolita lubelski.

Reklama

Na zakończenie abp Budzik życzył uczniom, aby w ich życiu spełniły się słowa psalmu responsoryjnego, którym uczestnicy modlili się podczas Liturgii Słowa. - Miej ufność w Panu i czyń to, co dobre, a będziesz mieszkał na ziemi i żył bezpiecznie. Raduj się w Panu, a On spełni pragnienia twego serca – zakończył arcybiskup.

W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych. – Prosimy o błogosławieństwo i duchowe drogowskazy dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Dla wszystkich tutaj obecnych - mówiła Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędy Miasta Lublin.

Po Eucharystii dalsze uroczystości inauguracyjne odbyły się w Szkole Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie.

2016-09-02 18:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Juta patronką szkoły

Niedziela toruńska 46/2014, str. 1, 6

[ TEMATY ]

szkoła

Wojciech Wichnowski

Gimnazjum w Głuchowie otrzymało imię bł. Juty. W uroczystości nadania imienia uczestniczyli: bp Andrzej Suski, marszałek Senatu RP Jan Wyrowiński oraz delegacja Sangerhausen, rodzinnego miasta bł. Juty, której przewodniczył burmistrz Ralf Poschmann. Przybyli również przedstawiciele samorządów województwa, powiatu toruńskiego i Chełmży, kuratorium, reprezentanci wojska, policji i straży pożarnej, placówek kulturalno-oświatowych oraz absolwenci szkoły. Niemieccy goście zwiedzili konkatedrę Trójcy Świętej w Chełmży i nawiedzili sanktuarium bł. Juty w Bielczynach. W Głuchowie odbył się kongres organizacji pozarządowych oraz osób działających na rzecz potrzebujących m.in. ze Wspólnoty „Chleb Życia” w Polsce

Uroczystość nadania imienia bł. Juty Gimnazjum w Głuchowie rozpoczęła się 24 października koncelebrowaną Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Koncelebransami byli: ks. kan. prof. dr hab. Mirosław Mróz, wykładowca UMK w Toruniu, ks. kan. Krzysztof Badowski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Chełmży, ks. kan. Marek Borzyszkowski, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas, ks. Bartosz Fiałkowski, wikariusz z Chełmży oraz ks. Mateusz Cyrklaff z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu. Obecni byli również księża dekanatu chełmżyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję