Reklama

Polska

Abp Budzik: szkoła ma wspomagać rozwój młodego człowieka

Szkoła ma wspomagać rozwój młodego człowieka, budzić ciekawość świata, motywować do zdobywania nowych umiejętności, wprowadzać w świat wartości i kształtować właściwe postawy - podkreślił abp Stanisław Budzik podczas Eucharystii rozpoczynającej miejską inaugurację nowego roku szkolnego w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi i Św. Franciszka z Asyżu w Lublinie.

[ TEMATY ]

szkoła

abp Stanisław Budzik

episkopat.pl

Ze względu na trwający Rok Sienkiewiczowski organizatorami uroczystości zostały dwie lubelskie szkoły noszące imię polskiego noblisty: Szkoła Podstawowa nr 10 i Szkoła Podstawowa nr 38.

W homilii abp Budzik nawiązał do osoby autora „Quo Vadis”. Przypomniał, że Rok Henryka Sienkiewicza powinien być okazją do oddania hołdu temu wielkiemu Polakowi oraz do lepszego poznania jego twórczości. To także okazja do wprowadzenia w życie wskazań, jakie noblista zawierał w swoich dziełach lub poprzez działalność społeczną. - W latach narodowej niewoli pisał dla pokrzepienia serc, podnosił ducha narodu. Nie chciał pozwolić, aby Polacy zapomnieli o swojej bogatej przeszłości, pragnął, aby pamiętali o ideałach, którym przez wieki byli wierni, o wartościach, na których może być odbudowana niepodległość Ojczyzny – tłumaczył metropolita lubelski.

Reklama

Gratulując szkołom-organizatorom wspaniałego patrona, hierarcha nawiązał do historii placówek imienia polskiego noblisty. - Szkoła Podstawowa nr 10 będzie za dwa lata obchodzić setną rocznicę swojego istnienia. Imię Henryka Sienkiewicza i sztandar otrzymała w 1927 r. W czasach komunistycznych Sienkiewicz nie cieszył się uznaniem ówczesnych władz. Jego twórczość traktowano jako zagrożenie dla budowania nowego społeczeństwa. Do tego celu bardziej nadawała się Małgorzata Fornalska i to ona została patronką szkoły na dwadzieścia siedem lat. Po odzyskaniu wolności w 1990 r. przywrócono patronat Henryka Sienkiewicza, a do szkoły powrócił historyczny sztandar. W salach lekcyjnych pojawiły się krzyże, znak chrześcijańskiej kultury naszego narodu - podkreślił abp Budzik.

Zwracając się do nauczycieli, arcybiskup przypomniał zadania, przed jakimi stoją. – Szkoła ma wspomagać rozwój młodego człowieka, budzić ciekawość świata, motywować do zdobywania nowych umiejętności, wprowadzać w świat wartości i kształtować właściwe postawy. Od tego, kim nauczy się być w szkole młody człowiek, zależy w dużym stopniu jego życie i postępowanie – mówił metropolita lubelski.

Na zakończenie abp Budzik życzył uczniom, aby w ich życiu spełniły się słowa psalmu responsoryjnego, którym uczestnicy modlili się podczas Liturgii Słowa. - Miej ufność w Panu i czyń to, co dobre, a będziesz mieszkał na ziemi i żył bezpiecznie. Raduj się w Panu, a On spełni pragnienia twego serca – zakończył arcybiskup.

Reklama

W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych. – Prosimy o błogosławieństwo i duchowe drogowskazy dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Dla wszystkich tutaj obecnych - mówiła Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędy Miasta Lublin.

Po Eucharystii dalsze uroczystości inauguracyjne odbyły się w Szkole Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie.

2016-09-02 18:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła Animatorów Misyjnych w Legnicy

W Legnicy już wkrótce ruszy Diecezjalna Szkoła Animatorów Misyjnych. Rozpoczęły się zapisy chętnych.

- Pierwsze spotkanie zaplanowano na 24-26 lutego, mówi ks. Bogdan Michalski, odpowiedzialny za referat misyjny w diecezji legnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Powrót braci studenckiej

2021-09-28 04:48

Archiwum Centrum Wolontariatu

Od października Lublin wyraźnie odmładza się, niemal co piąty mieszkaniec jest studentem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję