Reklama

Polska

Poznań: rusza proces beatyfikacyjny dr. Kazimierza Hołogi

Archidiecezja poznańska podjęła inicjatywę rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego dr. Kazimierza Hołogi – ojca rodziny, lekarza medycyny i dyrektora szpitala w Nowym Tomyślu. Proces rozpocznie się 12 września, w 58. rocznicę śmierci kandydata na ołtarze.

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

B-C-designs/fotolia.com

Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym rozpocznie się w Nowym Tomyślu, mieście w którym dr Kazimierz Hołoga spędził ostatnie lata życia. W tamtejszym kościele parafialnym pw. NMP Nieustające Pomocy odbędzie się pierwsza uroczysta sesja trybunału procesowego, podczas której abp Stanisław Gądecki wręczy członkom trybunału dekrety nominacyjne.

Metropolita poznański oraz członkowie trybunału złożą też publicznie przysięgę, że powierzone im zadania spełnią zgodnie z sumieniem i wiernie je wykonają. Arcybiskup powoła również komisję historyczną procesu beatyfikacyjnego. Następnie przewodniczyć będzie Mszy św. sprawowanej w intencji właściwego przebiegu całego procesu i szybkiego wyniesienia do chwały ołtarzy dr. Kazimierza Hołogi.

Reklama

Jak zaznacza w rozmowie z KAI ks. Krzysztof Różański, postulator procesu beatyfikacyjnego, odbywający się na szczeblu diecezjalnym proces polegać będzie w pierwszym rzędzie na przesłuchaniu żyjących jeszcze świadków życia dr. Hołogi, pochodzących z różnych środowisk. Wcześniej „nihil obstat” wydała watykańska Kongregacja ds. Kanonizacyjnych, zgodę na jego rozpoczęcie wyraziła też Konferencja Episkopatu Polski.

– Trybunał przeanalizuje też wszystkie spisane świadectwa i materiały dotyczące kandydata na ołtarze. Naszym zadaniem jest udowodnienie, że to był nie tylko dobry człowiek, ale że współcześni mu ludzie uważali go za świętego – podkreśla ks. Różański, którego zadaniem jako postulatora jest m.in. dotarcie do żyjących jeszcze świadków życia dr. Hołogi.

– Ufam, że już na 60. rocznicę śmierci dr. Kazimierza Hołogi uda się zamknąć jego proces na szczeblu diecezjalnym i przesłać wszystkie akta do Watykanu – przekonuje postulator.

Reklama

Zdaniem ks. Różańskiego dr Hołoga, o którym wśród ludzi, zwłaszcza w Nowym Tomyślu, wciąż utrzymuje się opinia świętości, może być wzorem bezinteresowności dla lekarzy i oddania pacjentom oraz wierności podczas wykonywania pracy zawodowej zasadom moralnym wynikającym z wiary, zwłaszcza poszanowania dla godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

– Może on być także wzorem dla młodzieży – patronuje zresztą nowotomyskiemu zespołowi szkół ponadgimnazjalnych – że można pozostać w życiu wiernym swoim młodzieńczym ideałom. Jest też wzorem męża i ojca, człowieka świeckiego, który potrafił w codzienności swoim sposobem bycia, postawą i dobrem, które świadczył innym wnosić Ewangelię do świata – wymienia ks. Różański dodając, że dla osób chorych może być natomiast wzorem tego, jak w łączności z Chrystusem przeżywać swoje cierpienie.

Kazimierz Antoni Hołoga przyszedł na świat 18 stycznia 1913 r. w Poznaniu jako najmłodsze z sześciorga dzieci Wincentego i Marii z Białkowskich. Ze względów ekonomicznych rodzina Hołogów zmieniała miejsce zamieszkania osiedlając się w okolicach Leszna, a następnie w Gnieźnie. W drugiej połowie lat 30. XX w. Kazimierz Hołoga podjął studia lekarskie na Uniwersytecie Poznańskim. Brał udział w II wojnie światowej służąc w Wojsku Polskim w jednostkach sanitarnych.

Podczas okupacji ukrywał się w Warszawie, pracując ciężko jako robotnik w browarze. Aresztowany przez gestapo przez cztery miesiące był przesłuchiwany w więzieniu na Pawiaku. Po wyjściu na wolność kontynuował na tajnych kompletach studia medyczne w Warszawie, pracował też w Krakowie i w Lublinie w tamtejszym szpitalu. Nawiązał kontakt z Armią Krajową i wstąpił do ruchu oporu. Z narażeniem życia pomagał walczącym, nie zważając na ich polityczną przynależność.

W 1944 r. poślubił Marię Rochalską, studentkę trzeciego roku farmacji. Po wyzwoleniu Lublina został ponownie zmobilizowany i wcielony do II Armii Wojska Polskiego jako lekarz w szpitalu ewakuacyjnym. Po demobilizacji i weryfikacji dyplomu trafił do Szpitala Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu, z pracy w którym zrezygnował po przejęciu go przez UB.

W 1951 r. trafił do Nowego Tomyśla, gdzie objął posadę dyrektora szpitala powiatowego. Tu zasłynął jako świetny organizator pracy, wybitny lekarz, doskonały diagnosta i niezawodny chirurg. W swojej pracy i w życiu kierował się zawsze zasadami etyki lekarskiej i wiary, do której publicznie się przyznawał.

W grudniu 1957 r. zapadł na chorobę nowotworową. Zmarł w Nowym Tomyślu 12 września 1958 r. W jego pogrzebie wzięło udział ponad 6 tys. osób. Na płycie nagrobnej wykuto słowa, które są doskonałym podsumowaniem jego pełnej poświęcenia dla innych postawy: „Przeszedł przez życie dobrze czyniąc”.

2016-09-11 13:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najcięższa praca została już wykonana

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

bp Wilhelm Pluta

proces beatyfikacyjny

Ks. dr Dariusz Gronowski – wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Jest rezydentem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze

Ks. dr Dariusz Gronowski – wykładowca na Papieskim Uniwersytecie
Świętego Krzyża w Rzymie. Jest rezydentem parafii pw. Matki Bożej
Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze

Z ks. dr. Dariuszem Gronowskim, postulatorem w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, rozmawia Kamil Krasowski

Kamil Krasowski: – 5 czerwca br. przekazał Ksiądz bp. Tadeuszowi Lityńskiemu Positio, czyli dokument w sprawie procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Czym dokładnie jest Positio?

CZYTAJ DALEJ

Suplika do Maryi w Pompejach

[ TEMATY ]

nowenna

nowenna pompejańska

pl.wikipedia.org

Znasz Nowennę Pompejańską nazywaną „nowenną nie do oparcia”?

8 maja trwa wielkie święto w Sanktuarium w Pompejach i uroczyście odczytuje się supliki do Królowej Różańca z Pompejów. Koniecznie się przyłącz, aby uzyskać wielkie łaski za przyczyną matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józefie... sługo Tabernakulum Pańskiego

2021-05-08 21:30

[ TEMATY ]

św. Józef

nabożeństwo majowe

#NiezbędnikMaryjny

Graziako

W homilii z Livorno 19 marca 1982 roku Jan Paweł II mówił, że wiara Św. Józefa „jest najbardziej podobna do doskonałej wiary Maryi z Nazaretu. Oboje, Maryja i Józef, są zjednoczeni z tą cudowną więzią.[…] Okazuje się sługą Tabernakulum, które Bóg wybrał dla siebie na ziemi, aby ostatecznie wypełnić dzieło zbawienia.”

Maryja jest na swój sposób tabernakulum w którym przebywał Bóg. Tak jak jest obecny w naszych Kościołach. Stanowiła miejsce Jego świętej obecności, tak jak w świątyni jerozolimskiej Święte Świętych – miejsce gdzie przebywała chwała Boża i gdzie mógł wejść arcykapłan raz do roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję