Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: odbyła się pielgrzymka leśników

Z udziałem ponad 7 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej, parków narodowych, przemysłu drzewnego i szkół leśnych. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński, krajowy duszpasterz leśników.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

W imieniu Jasnej Góry leśników powitał przeor klasztoru o. Marian Waligóra. Zwracając się do pracowników zasobów środowiska naturalnego zauważył, że ich pielgrzymowanie jest także przypomnieniem nam wszystkim, że środowisko naturalne, przyroda, lasy, które nas otaczają, są wielkim dobrem i darem dla człowieka wychodzącym z ręki samego Boga, a my, ludzie, jesteśmy współpracownikami Boga w korzystaniu i pomnażaniu tego daru.

W homilii bp Tadeusz Lityński, zachęcając do współpracy w dziele przemiany świata, podkreślał, że nie może w tym działaniu zabraknąć wierności Ewangelii: "Może nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego, ale zło działa w dyskretny i inteligentny sposób; przez ideologie i prądy kulturowe, czy też takie działania, które podważają sens naszej wiary i chrześcijańskiej moralności. Modlitwa i wierność ewangelii powinna być naszą odpowiedzią, naszym pokojowym planem" - powiedział hierarcha.

Strażnicy polskiej przyrody prosili o jak najlepsze wypełnianie swojej podstawowej misji kształtowania różnorodności biologicznej środowiska, troski o bezpieczeństwo ekologiczne i bezpieczeństwo terytorialne, bo jak mówi Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych „nie ma suwerenności bez ziemi”.

Ubolewając nad różnorodnymi próbami podważania dorobku leśników w zakresie pielęgnacji różnorodności biologicznej Konrad Tomaszewski podkreślił, że przyjęte rozwiązania są dobre. „A już na pewno nie wycinamy Puszczy Białowieskiej, bo kto tak mówi, ten mówi w złej wierze” – stwierdził Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

„My chcemy rozprzestrzenić różnorodność biologiczną na Europę, gdzie ona zanikła. Tam nie ma żubrów, my mamy żubry, my chcemy dofinansowując poniekąd państwa, gdzie nie ma wielu gatunków, pomóc finansowo i merytorycznie, więc kondycja z punktu widzenia funkcjonalności jest nieporównywalna z innymi państwami i jest to przedmiot również zazdrości” – zauważył dyrektor Tomaszewski.

Reklama

W pielgrzymce uczestniczył Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Jan Szyszko, który wyraził wdzięczność leśnikom za ich pracę. „Przyszedłem tu razem z leśnikami podziękować im za pracę, za rok tej ciężkiej pracy dla dobra polskiej przyrody, dla dobra ludzi w Polsce, bo te zasoby przyrodnicze mają służyć człowiekowi i one rzeczywiście służą” - powiedział minister. Przypomniał, że nasze bogactwo polskich lasów jest unikatowe.

Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Chrzest Polski źródłem chrześcijańskiej tożsamości leśników”.

Polska pod względem posiadanej powierzchni lasów znajduje się w europejskiej czołówce. Zajmują one prawie 30 procent terytorium kraju, rosną na obszarze ponad 9 milionów hektarów. Polska zajmuje 5 miejsce producentów surowca drzewnego w Unii Europejskiej. W samych Lasach Państwowych zatrudnienie znalazło 25 tys. osób.

2016-09-17 20:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: potrzebna jest odwaga świadczenia o prawdzie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Droga Krzyżowa

Twitter/JasnaGoraNews

„Sumienie można zagłuszyć, zdeformować lękiem wobec krzyku tłumu, który mieni się znakiem demokracji” – przestrzegał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Tradycyjnie metropolita częstochowski poprowadził w Wielki Piątek drogę krzyżową na jasnogórskich wałach. Sumienie i formacja wewnętrzna były głównym przesłaniem rozważań drogi krzyżowej.

„Panie Jezus Chryste, poślij nam swojego Ducha, Ducha Prawdy i Miłości, aby droga wiary i modlitwy kroczenia za Tobą nie była tylko przelotnym wzruszeniem, ale zaowocowała przemianą wewnętrzną w nas” – modlił się abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję