Reklama

Franciszek

Papież u św. Marty: nie możemy zatykać uszu na krzyk bólu tych, którzy cierpią z powodu wojny

O konieczności modlitwy o pokój, niezależnie od podziałów religijnych, potrzebie poczucia wstydu z powodu wojny i usłyszenia krzyku cierpiących mówił dziś Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty skoncentrował się na dzisiejszym spotkaniu w Asyżu.

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież podkreślił, że nie ma boga wojny. Jest ona bowiem dziełem złego ducha, który chce zabić wszystkich. Dlatego wyznawcy wszystkich religii muszą się modlić o pokój, w przekonaniu, że „Bóg jest Bogiem pokoju”.

Franciszek zaznaczył, że pielgrzymka przedstawicieli różnych religii do Asyżu nie jest spektaklem, ale tylko i wyłącznie modlitwą. Przypomniał, że podobne spotkania organizowane są na całym świecie, ponieważ świat jest w stanie wojny i cierpi. Ojciec Święty zacytował zakończenie pierwszego czytania dzisiejszej liturgii: „Kto uszy zatyka na krzyk ubogiego, sam będzie wołał bez skutku” (Prz 21, 13).

„Jeśli będziemy dziś zatykać uszy na wołanie tych, którzy cierpią pod bombami, cierpiących z powodu wyzysku handlarzy bronią, to może się okazać, że kiedy sami będziemy wołali, nie otrzymamy odpowiedzi. Nie możemy zatykać uszu na krzyk bólu naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu wojny” – stwierdził papież.

Reklama

Franciszek zauważył, że często skupiamy swoją uwagę jedynie na aktach terrorystycznych, wymierzonych w kraje kultury zachodniej, zapominając, że są regiony, gdzie bomby spadają codziennie. Wydaje się nam, że wojna jest daleko i nas nie dotyczy. Tymczasem wojna dotyka wszystkich, bo zaczyna się od ludzkiego serca.

„Niech Pan obdarzy nas pokojem w naszych sercach, pozbawi nas wszelkiego pragnienia zachłanności, chciwości, walki. Nie! Pokój, pokój! Oby nasze serce było sercem człowieka pokoju. Niezależnie od podziałów religijnych: wszyscy! Ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. A Bóg jest Bogiem pokoju. Nie ma boga wojny: tym, który powoduje wojny, jest zły duch, to diabeł, który chce zabić wszystkich” – powiedział Ojciec Święty.

Papież wezwał do myślenia nie tylko o tym, że wojna nas nie dotyczy, ale szerszego, nie ograniczając się jedynie do własnych interesów.

„Myślmy dziś nie tylko o bombach, o zabitych, rannych ale także o ludziach – dzieciach i osobach starszych – do których nie może dotrzeć pomoc humanitarna, by zapewnić im pożywienie. Nie mogą dotrzeć lekarstwa. Są głodni, chorzy! Ponieważ bomby to uniemożliwiają. I kiedy się dzisiaj modlimy , dobrze byłoby, aby każdy z nas odczuwał wstyd, że istoty ludzkie, nasi bracia są do tego zdolni. Dzisiaj obchodzimy dzień modlitwy, pokuty, płaczu w intencji pokoju. To dzień, w którym trzeba usłyszeć wołanie ubogiego. To wołanie, które otwiera nasze serce na miłosierdzie, na miłość, która ocala nas od egoizmu” – zakończył swoją homilię Franciszek.

2016-09-20 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Schönborn: papież Franciszek człowiekiem Ewangelii i decyzji

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Papież Franciszek jest człowiekiem Ewangelii oraz decyzji - uważa kardynał Christoph Schönborn OP. Zdaniem arcybiskupa Wiednia pierwszy rok pontyfikatu papieża „z innego kontynentu” wywołał „szok autentyczności”, m.in. przez nowy sposób sprawowania posługi Piotrowej.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58

[ TEMATY ]

młodzież

rekolekcje powołaniowe

rekolekcje młodzieżowe

Rokitno sanktuarium

ks. Damian Drop

Dom Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Jakiś czas temu pisaliśmy o Domu Młodych powstającym przy sanktuarium w Rokitnie. Dziś prawie cały budynek jest już gotowy. Pozostało jeszcze to, co najważniejsze – kaplica.

- Kaplica to tak naprawdę serce tego domu – mówi ks. Damian Drop. – Dlatego nie chcemy się spieszyć, ale staramy się, by wyszło najpiękniej jak się da. Mamy dużo fajnych pomysłów na tę kaplicę, wciąż też pojawiają się nowe. Więc myślę, że to będzie naprawdę piękne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła słuchać Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję