Reklama

Wiadomości

Duże partie nie traktują katolików poważnie

Z Andrzejem Dubielem, rzecznikiem Prawicy Rzeczypospolitej rozmawia Tomasz Rowiński

[ TEMATY ]

wywiad

życie

rozmowa

pro‑life

Archiwum Andrzeja Dubiela

Czy jest dzisiaj zgoda wśród polityków prawicy, że życie nie jest w Polsce chronione w wystarczającym stopniu?

W czwartek w Sejmie będzie miało miejsce pierwsze czytanie projektów ustaw dotyczących ochrony życia, więc najbliższe tygodnie, miesiące będą prawdziwym papierkiem lakmusowym dla tego tematu. W moim przekonaniu życie w Polsce nie jest wystarczająco chronione. Gdyby tak było wszystkie siły polityczne powinny potępić tę okropną zbrodnię do jakiej doszło na początku roku w szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie. Wtedy po nieudanej aborcji pozwolono umrzeć dziecku. Osobiście jestem za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednak są politycy, nawet prawicy, którzy w swej działalności korzystają z sondaży, jako drogowskazów do realizacji swoich ambicji politycznych i oni obawiam się mogą czasami być przeciwnego zdania.

Dlaczego trzeba zmienić obowiązującą ustawę chroniącą życie?

Potrzeba całkowitej ochrony życia. Prawo do życia nie jest kwestią światopoglądu jak niektórzy próbują to przedstawiać. To jest prawo podstawowe. Każdy z nas ma prawo do życia. Obecna ustawa dopuszcza np. aborcję dzieci z zespołem Downa. Nikt, żaden człowiek, nie ma prawa decydować o życiu innej istoty ludzkiej. Naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości - mówił Jan Paweł II. Mam nadzieję, że przed Polską jest przyszłość. Musimy, Europa musi wrócić do korzeni i budować na mocnym fundamencie cywilizacji chrześcijańskiej.

Proponujecie jako Prawica Rzeczypospolitej uszczegółowienie zapisów w ustawie o in vitro. O co chodzi?

Chodzi o obronę życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych metodą in vitro. Po prostu uzupełniamy luki powstałe po wejściu w życie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o leczeniu niepłodności. Proponowane przez nas zmiany tworzą system spójny z obecnym ustawodawstwem, podkreślając konieczność respektowania godności człowieka od poczęcia. Odwołujemy się np. do art 2 Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka, który jasno definiuje, iż „…dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”.

Reklama

Jaka będzie przyszłość Prawicy Rzeczypospolitej? Ostatnie lata pracowaliście ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością.

Hmm… Ramię w ramię to dość mocno powiedziane (śmiech). Na pewno ramię Prawicy Rzeczypospolitej było i jest gotowe do współpracy z różnymi środowiskami, partiami politycznymi, które budują w oparciu o wartości chrześcijańskie, pracują na rzecz dobra wspólnego. Prawica Rzeczypospolitej jest ugrupowaniem, które ma posła do Parlamentu Europejskiego (Marek Jurek), Posła do Sejmu RP (Jan Klawiter), a także dość mocną reprezentacje na szczeblu samorządowym. Podejmujemy różne inicjatywy, jak chociażby wsparcie dofinansowania naprotechnologii na poziomie województwa podkarpackiego, mazowieckiego i miasta Warszawy, czy województwa śląskiego. Pracujemy nad projektami ustaw i optymistycznie patrzymy w przyszłość.

Czy jest szansa na odbudowanie samodzielnej reprezentacji politycznej, która nie będzie się ociągała w pracy na rzecz postulatów katolickich?

Oczywiście! Jest Prawica Rzeczypospolitej. Jak już wspominałem mamy swoich przedstawicieli na wszystkich szczeblach. Może nie jest to bardzo silna reprezentacja, ale… kropla drąży skałę. Dla zbudowania siły politycznej, o której Pan wspomina trzeba konsolidacji, mobilizacji katolickich środowisk. Potrzebna jest budowa silnej opinii chrześcijańskiej w Polsce i pokazywanie, że żadna z dużych partii politycznych nie traktuje katolików poważnie.

2016-09-21 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek jest cały w Chrystusie - rozmowa z o. prof. Kłoczowskim

[ TEMATY ]

wywiad

ŚDM w Krakowie

Mazur/episkopat.pl

Ojciec Święty jest cały w Chrystusie - mówi w wywiadzie dla KAI dominikanin o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP. Wybitny teolog i duszpasterz uważa też, że czymś fundamentalnym jest odbudowa zaufania społecznego, a także odbudowa ufności wewnątrz Kościoła. Tuż po zakończeniu pięciodniowej wizyty papieża Franciszka w Polsce, wybitny teolog i duszpasterze podzielił się z KAI swoimi refleksjami z tego wydarzeniu.

Beata Tkaczyk-Ozimek (KAI): Które ze słów Papieża z jego wizyty szczególnie pozostaną w pamięci Ojca?

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję