Reklama

Zaproszenia

Kongres kultury chrześcijańskiej

Już za kilka dni Lublin stanie się szczególnym miejscem twórczego dialogu Kościoła ze współczesnym światem.

[ TEMATY ]

kongres

Tomasz Koryszko/KUL

Za sprawą V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który w dn. 13 - 16 października odbędzie się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, dyskusję podejmą znani intelektualiści, ludzie kultury i Kościoła z Polski oraz z zagranicy. Wykładom i towarzyszącym im spotkaniom przyświecać będzie hasło „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.

Jak ważna jest wolność

Reklama

Twórcą Kongresu Kultury Chrześcijańskiej był abp. Józef Życiński, który poprzez akademicką dysputę i prezentację osiągnięć artystycznych dowodził, że chrześcijaństwo wciąż odgrywa kulturotwórczą rolę w świecie. Pierwszy z kongresów odbył się w 2000 r.; kolejne organizowane były co 4 lata i poświęcane najważniejszym zagadnieniom związanym z życiem społeczno-kulturalnym. V Kongres, którego organizatorem jest abp Stanisław Budzik, następca abp. Życińskiego na stolicy biskupiej w Lublinie (we współpracy z KUL, Urzędem Miasta Lublin, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz Towarzystwem Przyjaciół KUL), podejmuje tematykę wolności człowieka, która jest jednym z najbardziej podstawowych problemów współczesności. - Wolność jest miarą godności i wielkości człowieka, a podstawowym problemem, z jakim musimy się dziś zmierzyć, jest problem odpowiedzialnego korzystania z wolności zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Wolność dotyka wszystkich aspektów życia ludzkiego; często stajemy wobec pytań, czym jest wolność, jakie są jej granice i zagrożenia. Mam nadzieję, że kongres pomoże nam zrozumieć, jak ważna w życiu jest wolność, jak z niej korzystać i jak jej najlepiej służyć - mówi abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Bogactwo myśli

W programie kongresu zaplanowano wiele ciekawych wykładów, dyskusji panelowych i wydarzeń artystycznych, a także uroczyste Msze św. Z wykładem inauguracyjnym nt. „Wolność ocalona: rdzeń chrześcijańskiej antropologii” wystąpi przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi (13 października). W drugim dniu przygotowano wręczenie doktoratu honoris causa KUL prof. Krzysztofowi Pendereckiemu, a także dyskusje nt. wolnej woli i ukraińskiej „rewolucji godności”. Osobny panel poświęcony będzie KUL jako „wyspie wolności” w czasach komunistycznych. W sobotę (15 października) najważniejszym wydarzeniem będzie odnowienie doktoratu ks. prof. Michała Hellera, który wygłosi wykład pt. „Kosmiczny problem wolności”. Poza tym zaplanowano prezentację kolejnych dzieł „Opera omnia” Josepha Ratzingera, panel dotyczący dialogu Kościoła Rzymskokatolickiego z Rosyjską Cerkwią Prawosławną oraz spotkanie dotyczące kryzysu migracyjnego w kontekście dialogu międzyreligijnego z udziałem metropolity wileńskiego abp. Gintarasa Grušasa. Uczestnicy kongresu wysłuchają racji m.in. prof. Andrzeja Friszke z PAN, prof. Adama Daniela Rotfelda - byłego ministra spraw zagranicznych, teologów prof. Andrieja Zubowa z Moskwy i prof. Antoine Arjakovsky’ego z Paryża, Pawła Kowala - eksperta w dziedzinie spraw ukraińskich, ks. prof. Józefa Niewiadomskiego z Uniwersytetu w Innsbrucku, czy s. Małgorzaty Chmielewskiej ze Wspólnoty Chleb Życia. Obradom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, m.in. koncert Polskiego Chóru Kameralnego, który wykona dzieła K. Pendereckiego, pokaz filmu Ryszarda Bugajskiego „Zaćma” o Julii Brystygierowej (funkcjonariuszce aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej), monodram „Ojciec Bóg” z udziałem Marcina Perchucia, czy etiuda teatralna przygotowana przez Leszka Mądzika.

Reklama

Jubileusz KUL

Kongres rozpocznie obchody 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dlatego w ostatnim dniu obrad (16 października) odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego z udziałem prof. Wojciecha Roszkowskiego, który wygłosi wykład pt. „Polska w postchrześcijańskiej Europie”. Jak podkreśla rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, jubileusz uniwersytetu zbiega się z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, a KUL jest jednym z pierwszych dzieł wolnych Polaków. W ramach rocznicowych obchodów do 2018 r. zaplanowano m.in. posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, spotkanie Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich, Światowy Zjazd Absolwentów, czy odsłonięcie pomnika założyciela KUL ks. prof. Idziego Radziszewskiego. Ponadto, już w przeddzień kongresu, 12 października, na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie otwarta wystawa „100/100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki z KUL na stulecie KUL”, która będzie można oglądać do końca roku.

2016-09-22 09:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń: zakończył się kongres o godności i prawach człowieka

[ TEMATY ]

kongres

Toruń

GK

- Życie ludzkie jest święte i nietykalne, i nie wolno nim gardzić – mówił abp Jan Romeo Pawłowski podczas drugiego dnia międzynarodowego kongresu o godności i prawach człowieka. Kongres zorganizowano z okazji 70. rocznicy ogłoszenia Deklaracji Powszechnej Praw Człowieka i 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Wykład otwierający drugi dzień obrad kongresowych wygłosił abp Jan Romeo Pawłowski, delegat papieża ds. nuncjatur apostolskich. Abp Pawłowski mówił nt. roli Kościoła w promowaniu i obronie praw człowieka. Podkreślił, że Kościół ze swej natury nie może się nie upominać o prawo do życia.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję