Reklama

Wiadomości

Marek Jurek: nie przedłużać sztucznie prac ustawodawczych nad ochroną życia

Z apelem o "efektywne prowadzenie prac ustawodawczych nad ochroną życia" i nie przedłużanie sztucznie prac nad obywatelskim projektem zakazu aborcji wystąpił dziś w Sejmie prezes Prawicy RP, europoseł Marek Jurek. Zwrócił też uwagę, by prace nad nowelizacją ustawy z 1993 r. "były osadzone w kontekście polskiego dorobku prawnego, dotyczącego ochrony życia". Jednocześnie poinformował o zaplanowanym dziś rozpatrzeniu przez Sejm projektu ustawy Prawicy RP w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro.

[ TEMATY ]

polityka

Archiwum Prawica Rzeczpospolitej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt ustawy zgłoszony przez Prawicę RP nawiązuje do rezolucji, której przez trzy lata nie chciał rozpatrzyć Sejm poprzedniej kadencji. Ustawa przypomina, że zarówno debata, jak i funkcjonowanie praktyki zapłodnienia in vitro powinny toczyć się w kontekście obowiązującego prawa, a szczególnie – w kontekście polskiego dorobku prawnego w zakresie praw dziecka poczętego. Ustawa mówi, że żadne z działań podejmowanych w ramach praktyki in vitro nie może naruszać praw i dobra dziecka poczętego, w szczególności prawa do życia i zdrowia.

"W ciągu ostatnich lat, z kompletnym lekceważeniem prawa, przyjęto milcząco założenie, że można ignorować wszystkie przepisy prawa chroniące dziecko poczęte przed instrumentalnym traktowaniem. To założenie w sposób oczywisty prawo lekceważy. W Polsce nie potrzeba ustanawiać szczególnych praw dla ochrony życia w pierwszej fazie pozaustrojowego poczęcia. Trzeba po prostu przestrzegać obowiązującego prawa. Ta ustawa o tym przypomina" - tłumaczyli członkowie Prawicy RP w chwili składania projektu ustawy w Sejmie w grudniu ub. roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt proponuje uzupełnić luki powstałe w wyniku wejścia w życie ustawy z 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności. Wskazuje m.in. rozstrzygnięcia w sytuacjach, gdy istnieje zagrożenie braku poszanowania godności, praw i dobra dziecka.

Mówi np., że w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego nie można dokonać zapłodnienia więcej niż jednej żeńskiej komórki rozrodczej. Od zapłodnienia pozaustrojowego do umieszczenia komórki rozrodczej w ciele kobiety nie mogłoby upłynąć więcej niż 72 godziny. Jakiekolwiek przerwy w biegu tego terminu byłyby niedopuszczalne.

Zarodek został w projekcie zdefiniowany jako dziecko poczęte w najwcześniejszej fazie rozwoju biologicznego, powstałe w wyniku połączenia gamety męskiej i żeńskiej.

"Ta ustawa czekała wiele miesięcy na rozpatrzenie. Ona musi naprawić błędy prawne popełnione przez Sejm poprzedniej kadencji, który nad sprawą in vitro pracował tak, jakby nie było polskiego dorobku prawnego dotyczącego dziecka poczętego, jak gdyby nie chodziło o ochronę życia w każdym przypadku a każde życie nie miało prawa do ochrony ze strony państwa. Ten błąd trzeba naprawić i stąd nasza ustawa korekcyjna" - powiedział dziś w Sejmie Marek Jurek, prezes Prawicy RP.

Reklama

Odnosząc się do pierwszego czytania obywatelskiego projektu zakazu aborcji, które nastąpi dziś w Sejmie, Marek Jurek zapowiedział, że Prawica RP będzie na każdym etapie parlamentarnego procedowania pilnować przebiegu prac nad tym projektem. "Apelujemy, aby nie były one sztucznie przedłużane" - wskazał.

Jego zdaniem, pracą nad projektem powinna się zająć jedna specjalnie do tego wyznaczona komisja sejmowa. Zaapelował też o to, by wszystkie partie, "szczególnie partie większości [rządzącej], reprezentowane były przez polityków mających doświadczenie w pracy na rzecz prawa do życia i ludzi, którzy mają do tego pozytywny stosunek".

Europoseł zwrócił też uwagę, by prace nad nowelizacją ustawy z 1993 r. "były osadzone w kontekście polskiego dorobku prawnego, dotyczącego ochrony życia". - Polskie prawo nie powinno zawierać luk prawnych, bałaganu, sprzecznych dyspozycji. Prawo do życia od poczęcia jest prawem każdego człowieka, a nie postulatem światopoglądowym - wyjaśnił Marek Jurek.

2016-09-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Min. Woś: nowe prawo umożliwiło wzrost ściągalności alimentów o 298,5 proc.

[ TEMATY ]

polityka

Polska

Polska

prawo

BOŻENA SZTAJNER

– Wzrost ściągalności alimentów o 298,5% w czasie naszych rządów to efekt przyjętego założenia, że prawo jest skuteczne w działaniu. Jeśli jest wola polepszenia rzeczywistości, w której żyjemy to jest to możliwe. Skończyliśmy z „nie da się” – mówi KAI minister Michał Woś.

Jak podaje dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna "W I półroczu br. gminy wydały na świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 584 mln zł, a dłużnicy zwrócili 227 mln zł. To oznacza, że wskaźnik zwrotów wyniósł 38, 8 proc.". Rekordowa jednorazowa spłata zaległych alimentów po zmianach w prawie padła w Płocku i wyniosła wyniosła 140 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

2024-06-12 07:09

[ TEMATY ]

historia

Wikipedia/Bibi595

Brama wjazdowa do obozu Auschwitz-Birkenau

Brama wjazdowa do obozu Auschwitz-Birkenau

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady upamiętnia rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. W uchwale ustanawiającej te obchody obozy nazwano miejscami, gdzie „nienawiść do ludzi doszła do swych najdalszych granic”.

14 czerwca 1940 r. do powstającego KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych, skierowanych tu przez dowódcę policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w Krakowie. Wśród deportowanych byli żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilku polskich Żydów.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Charytatywny koncert dla dzieci

2024-06-12 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Fundacja Integracja po raz kolejny zorganizowała integracyjny charytatywny koncert z okazji Dnia Dziecka. W tym roku opieką zostało objętych ponad 5000 dzieci z Łodzi i województwa łódzkiego. Mottem spotkania były słowa „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo”, których autorem jest święty Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję