Reklama

Nadanie Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży imienia kard. Stefana Wyszyńskiego

BEA
Edycja łomżyńska 30/2000

23 czerwca 2000 r. to data szczególna dla łomżyńskiego szpitala. Szczególna z powodu nadania szpitalowi imienia wielkiego Polaka i kapłana - Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zarząd szpitala przygotował się do tej uroczystości z całą pieczołowitością. Zorganizowano spotkanie w auli byłego Urzędu Wojewódzkiego, mające na celu przybliżenie zarówno postaci Patrona, jak również zapoznanie z pracą oddziałów położniczego i noworodkowego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa na czele z ordynariuszem diecezji łomżyńskiej, bp. Stanisławem Stefankiem, kapelan szpitala łomżyńskiego - ks. Witold Wróblewski; przedstawiciele służby zdrowia, m.in. dyrektor szpitala - lek. med. Robert Pijagin, lek. med. Maria Wilińska - ordynator oddziału noworodków oraz lek. med. Leszek Poppe - ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego i patologii ciąży, dyrektor Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - Grzegorz Chodnikiewicz, marszałek województwa podlaskiego - Sławomir Zgrzywa, prezydent Łomży Jan Turkowski, przedstawiciel UNICEF - prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, dr Maria Tyszko - przewodnicząca komisji ds. promocji szpitali przyjaznych dziecku oraz pracownicy służby zdrowia.

Zaproszonych na uroczystość gości przywitał dyrektor szpitala Robert Pijagin. Głos zabierali poszczególni mówcy. Uchwałę dotyczącą nadania imienia szpitalowi podjętą przez Sejmik Województwa Podlaskiego odczytał marszałek województwa podlaskiego Sławomir Zgrzywa.

Życiorys kard. Stefana Wyszyńskiego przedstawił ks. Witold Wróblewski. Następnie przemawiał bp Stanisław Stefanek. Wspomniał o dwóch faktach, "(...) które doskonale orędują z całą jego postawą kapłana włącznie. Kapłan cieszy się kaplicą, która dzisiaj znajdzie stałe miejsce w budującym oraz zakończonym w tym etapie konstrukcji szpitalu. O godz. 16.00 zamieszka tam już na stałe Pan Jezus w Eucharystii w czasie Mszy św., a społecznik, wielki patriota i obywatel usłyszy, iż szpital, który nosi jego imię, jest przyjazny dziecku. Jest takie zdjęcie, na którym ten hierarcha kościelny, wysoki mężczyzna, wystrojony tak jak powinien kardynał, klęczy przed małym dzieckiem. A komentarz jest taki: ´gdy chcesz dotrzeć do człowieka, musisz przed nim klęknąć´. Musisz nawiązać kontakt na tym poziomie, na jakim ten człowiek może z tobą rozmawiać. (...) Troska o dziecko to szansa dla medycyny. Szpital przyjazny dziecku to jest szpital, który doskonale inwestuje wiedzę medyczną i umiejętności organizacyjne. Bo medycyna, która by zawsze służyła najmniejszemu stałaby się bardzo łatwo przedmiotem przetargu i głębokiego upokorzenia samejże medycyny. W takim więc miejscu staje Patron szpitala".

Po wystąpieniu bp. Stanisława Stefanka głos zabrali gospodarze spotkania - lek. med. Maria Wilińska oraz Leszek Poppe. Wśród szpitali, w których przyjęto rozwiązanie korzystne dla matki i dziecka oraz spełniły 10 kroków do udanego karmienia piersią, znalazł się również łomżyński. Aktu nadania tytułu "Szpital przyjazny dziecku" dokonał prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i przewodniczący komitetu upowszechniania karmienia piersią.

Do gratulacji dołączyli się rodzice, których dzieci tuż po urodzeniu uratowano w łomżyńskim szpitalu.

Część oficjalną zakończono występami zespołów dziecięcych " Mezzoforte" i "Małe Mezzoforte" oraz grup tanecznych i zespołu muzyki dawnej. Podkład muzyczny tworzył big-band składający się z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży pod kierownictwem Kazimierza Pawczyńskiego.

O godz. 14.00 wszyscy udali się do budynku szpitala. Tam w obecności licznie przybyłych gości nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, przedstawiającej Prymasa Tysiąclecia jako siedzącego w skupieniu kapłana ze stułą na ramionach. Aktu jej poświęcenia dokonał bp Stanisław Stefanek.

Mszą św., którą celebrował w nowo wyświęconej kaplicy bp. Stanisław Stefanek, zakończono uroczystość.

I ja prawie zabiłem swoje dziecko - raper Tau o aborcji

2019-11-04 08:30

DK / niedziela.pl

- Czemu wydałaś bezwzględny werdykt, tak bez procesu i świadków? Siedzę niewinnie w tej celi śmierci, ciemnej i zimnej czekając na katów - rapuje Tau wcielając się w swoim najnowszym utworze w rolę dziecka będącego w łonie matki. Piosenka "Dziecko Króla", w którym udziela się także Ola Maciejewska, wokalistka zespołu "niemaGOtu", jest utworem promującym film "Nieplanowane".

fb.com/tau.bozon

Jednak jak wyznaje sam raper na swoim profilu FB - nie zawsze był tak uświadomiony w kwestii świętości życia. - I ja prawie zabiłem swoje dziecko - wyznaje kielecki raper. Sprawdź dlaczego kilka lat temu Tau myślał w ten sposób oraz co zmieniło jego spojrzenie:

Utwór "Dziecko Króla" jest zarazem pierwszym singlem i zapowiedzią kolejnej płyty kieleckiego rapera, która również pod tym samym tytułem ukaże się już w 2020 r.

Jak czytamy na kanale Bozon Records:

Najnowszy album Tau, to męskie spojrzenie na rzeczywistość, w której przenikają się sfery sacrum i profanum. Autor dotyka tych tajemnych sfer wnikając w głąb swojego ducha, a następnie podejmuje próbę wydobycia z nich treści, które nadadzą życiu sens. Korzysta przy tym ze swojej bogatej życiowej mądrości. Jest przecież mężem i ojcem, a przede wszystkim człowiekiem nawróconym z ciemności do światła i doskonale rozumie drogę jaką należy przejść by odzyskać godność Dziecka Króla. Celem tych wszystkich działań jest również przywrócenie ludziom wierzącym świadomości iż nie są zwykłymi ludźmi lecz posiadają Królewską Godność. Czwarta płyta Tau pt. ,,Dziecko Króla’’ ukaże się nakładem Bozon Records już w 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na Cyprze w 2020 roku?

2019-11-18 20:09

pb (KAI/cyprus-mail.com/AP) / Watykan

Prezydent Cypru powiedział, że papież Franciszek przyjął jego zaproszenie do złożenia wizyty na Cyprze w przyszłym roku. Nikos Anastasiadis był dziś gościem Franciszka w Watykanie.

elpapacol/instagram

- Jesteśmy ogromnie zaszczyceni, że papież przyjął nasze zaproszenie. Obecność takiego przywódcy jak papież, osoby o głębokim człowieczeństwie i z nowoczesną wizją świata jest bardzo ważna w kontekście wysiłków Cypru w podejmowaniu dialogu międzyreligijnego, aby osiągnąć pokój i stabilizację na świecie - oświadczył szef państwa.

W 2002 r. Cypr, którego niemal 70 proc. mieszkańców należy do Kościoła prawosławnego, obchodzić będzie 60. rocznicę swej niepodległości. W 2010 r. wyspę odwiedził papież Benedykt XVI.

Cypr był pierwszym etapem podróży misyjnych św. Pawła Apostoła. Doprowadził tam on do nawrócenia rzymskiego gubernatora. Pierwszym biskupem wyspy był jednak - według tradycji - św. Łazarz, ten sam, którego Jezus Chrystus wskrzesił z martwych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem