Reklama

Watykan

W Rzymie odbyło się sympozjum nt. roli kobiet w Kościele

Roli kobiet w Kościele poświęcone było sympozjum międzynarodowe, zorganizowane w Rzymie pod patronatem Kongregacji Nauki Wiary w dniach 26-28 września. Uczestniczyło w nim 50 teolożek, historyczek i kanonistek - zakonnice i świeckie - za całego świata, a także kobiety pełniące różne funkcje w urzędach Kurii Rzymskiej. Główny temat rozpatrywano z dwóch przeplatających się wzajemnie punktów widzenia: z jednej strony pogłębienia i określenia powołania kobiecego w tradycji katolickiej i z drugiej - ukazania konkretnych ról, jakie kobiety odgrywały i mogą odgrywać w łonie Kościoła.

[ TEMATY ]

wywiad

kobieta

Włodzimierz Rędzioch

Spotkanie, które odbywało się w Międzynarodowym Ośrodku Animacji Misyjnej na terenie Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum, otworzył prefekt Kongregacji kard. Gerhard Müller. Powitał on uczestniczki tego wydarzenia, zwrócił uwagę na rosnącą rolę kobiet w Kościele i życzył im udanych i owocnych obrad.

Określenia istoty powołania kobiecego podjęła się w referacie wygłoszonym w pierwszym dniu obrad Barbara Hallensleben (z koreferatem Margaret McCarthy), rozważając to zagadnienie w ramach kapłaństwa wypływającego z chrztu i sakramentu małżeństwa. Temat ten rozwinęły i poszerzyły w swych wystąpieniach Anne-Marie Pelletier i Mary Healy, podkreślając ważne wzbogacenie, jakie wniosły liczne kobiety-biblistki do interpretacji Pisma Świętego.

Po południu tegoż dnia uczestniczki sympozjum zajęły się tematem obecności kobiet w dziejach Kościoła - głównymi referentkami były tu Lucetta Scaraffia i Sol Serrano. Bruna Costacurta i Laetitia Calmeyn mówiły o ważnej roli kobiet w formacji kapłanów, a Madeleine Fredell podjęła sprawę kobiet głoszących rekolekcje.

W centrum uwagi drugiego dnia było zagadnienie różnic między płciami z głównymi referatami Bianki Castilla Cortázar i Deborah Savage - temat ten wzbudził duże zainteresowanie i wywołał ciekawą dyskusję.

W ostatnim dniu Sara Butler i Tracey Rowland mówiły o Kościele jako małżonce i matce, tworząc tym samym fundament eklezjologiczny pod przyszłą dyskusję na ten temat. Po południu tegoż dnia Linda Ghisoni podjęła problem relacji między prawem kanonicznym a rolą kobiet przy podejmowaniu decyzji, podczas gdy Sandra Mazzolini poruszyła sprawę współpracy z kobietami w dziedzinie duszpasterstwa.

Obok referatów wprowadzających do poszczególnych zagadnień uczestniczki spotkania na Urbanianum przedstawiły wiele osobistych, często bardzo ciekawych i poruszających, świadectw związanych z omawianymi tematami - w dziedzinie teologii, misji, działalności Kurii Rzymskiej czy krajowych konferencji biskupich. Mówiono o doświadczeniach pracy Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich, w środkach przekazu, w przekazywaniu wiary, o doświadczeniu współpracy między mężczyznami a kobietami, o dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym, katechizacji i działalności charytatywnej.

Reklama

Podsumowując trzydniowe obrady sekretarz Kongre4gacji Nauki Wiary abp Francisco Ladaria Ferrer zapowiedział, że przewiduje się wydanie drukiem dorobku tego sympozjum.

Spotkanie pod patronatem Kongregacji zorganizował komitet międzynarodowy, w którego skład wchodziły Mary Melone, Lucetta Scaraffia, Ana Cristina Villa Betancourt i José Granados.

2016-09-29 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Które filmy warto obejrzeć w czasie pandemii?

Niedziela warszawska 43/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

redemptoryści

pandemia

Adobe Stock

O tym, które filmy obejrzeć w czasie epidemii COVID-19 i jak świadomie czytać obraz filmowy, z o. dr. Markiem Kotyńskim CSsR, dyrektorem studiów w Akademii Katolickiej, rozmawia Katarzyna Kasjanowicz.

Katarzyna Kasjanowicz: Przemysł rozrywkowy błyskawicznie podąża za przemianami kulturowo-obyczajowymi. Czy wobec tego, współczesna kinematografia chętnie sięga po wątki metafizyczne?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Andaś: posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się

2023-02-09 09:59

[ TEMATY ]

kapelan

kapelani

Karol Porwich/Niedziela

- Posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się – powiedział ks. Krzysztof Andaś, kapelan Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, który będzie obchodzony 11 lutego. Duszpasterz przyznał również, że osobiście doświadczył wielu cudów w szpitalu. Z drugiej strony z spotyka w lecznicy 12 czy 13-latków, którzy próbowali sobie odebrać życie.

Radosław Mizera: Po raz kolejny przeżywać będziemy 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II, aby uwrażliwić i zwrócić uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują. Co oznacza dla księdza bycie kapelanem?

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Niemowlęta uratowane po trzęsieniu ziemi przyleciały prezydenckim samolotem do Ankary

2023-02-09 10:40

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/ABIR SULTAN

Szesnaścioro niemowląt, które zostały odnalezione bez rodziców w mieście Kahramanmaras, w pobliżu epicentrum poniedziałkowego trzęsienia ziemi, przyleciały prezydenckim samolotem do stolicy Turcji Ankary - poinformowała na Twitterze Derya Yanik, minister rodziny i spraw społecznych.

Na zdjęciach, zamieszczonych przez minister w środę wieczorem, widać niemowlęta w samolocie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana wraz z opiekunkami (https://tinyurl.com/ys45r9fc). Minister Yanik przekazała, że stan zdrowia wszystkich dzieci jest bardzo dobry, a po badaniach w szpitalu w stolicy zostaną skierowane do państwowych placówek opiekuńczych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję