Reklama

Z wizytą w parafii

„Jesteście cząstką Kościoła”

Na mapie pasterskich wizyt płockich biskupów po diecezji kolejną „stacją” stała się niewielka, aczkolwiek mogąca się pochwalić blisko sześćsetletnią historią parafia Słupia.
21 października ub.r. z tą parafialną wspólnotą spotkał się bp Roman Marcinkowski. Jak podkreślił proboszcz ks. Zbigniew Załęcki, „obecność Księdza Biskupa ożywia w sercach tutejszych mieszkańców poczucie więzi z braćmi i siostrami Kościoła płockiego”. To całodniowe spotkanie z Księdzem Biskupem było okazją do prezentacji owoców pracy duszpasterskiej i materialnej oraz wspólnej modlitwy.

Niedziela płocka 7/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnią wizytację kanoniczną wspólnota parafialna w Słupi przeżywała 8 lat temu. Na przestrzeni tego dość długiego okresu współpracowała z dwoma duszpasterzami: ks. mgr. Wiesławem Witulskim i ks. Markiem Czajkowskim; obecnie funkcję proboszcza pełni ks. Zbigniew Załęcki. W tym czasie wiele działo się w życiu duszpasterskim, wiele też udało się dokonać na płaszczyźnie materialnej. O swej pracy, życiu religijnym i planach opowiedzieli Księdzu Biskupowi sami parafianie, skupieni w kilku grupach i wspólnotach.

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Słupi

Patron parafii: św. Jakub Apostoł
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła
Dekanat: bielski
Miejscowości: Cetlin, Chorzewo, Górki, Gutowo-Stradzyno, Kosmaczewo, Kowalewo, Majki Duże, Majki Małe, Mańkowo, Mogielnica (część), Orłowo, Ostrowy, Petrykozy, Słupia, Świerkocin
Proboszcz: ks. mgr Zbigniew Załęcki
W parafii działają: Rada Gospodarcza i Parafialna, Akcja Katolicka, koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, ministranci
Msze św. w niedziele: 9.00, 11.30, 15.00

Świadectwo grup

Wspólnotę duszpasterską w Słupi ożywia działalność 5 grup, wśród których jest Gospodarcza i Duszpasterska Rada Parafialna, Akcja Katolicka, koła różańcowe, asysta procesyjna i ministranci. Podczas osobnego spotkania ich przedstawiciele dzielili się swymi dokonaniami z Księdzem Biskupem.
Rok jubileuszowy był dla większości wiernych bardzo ważnym wydarzeniem. Tutejsza Akcja Katolicka organizowała w tym czasie wiele pielgrzymek do miejsc świętych, w tym do kościołów jubileuszowych. Z okazji 80. rocznicy urodzin Ojca Świętego członkowie AK tej parafii oraz społeczność Szkoły Podstawowej wysłali do Watykanu życzenia, za które otrzymali podziękowanie. Jak zapewniono w sprawozdaniu, parafianie skupieni w Akcji pragną nieustannie rozwijać się duszpastersko, uczestnicząc w różnych szkoleniach.
Bardzo długą historią swej działalności może pochwalić się wspólnota kół różańcowych w Słupi. Ustna tradycja i zapiski podają, że w roku 1935 w parafii istniało ich aż 13, a pamiątką po tym jest chorągiew Bractwa Różańcowego, poświęcona w 1973 r. Obecnie charyzmat modlitwy różańcowej pielęgnuje 5 kół.
Trudno sobie wyobrazić uroczystą liturgię w parafii bez asysty procesyjnej. Istnieje ona i w Słupi. Każdego roku począwszy od procesji rezurekcyjnej poprzez pierwsze niedziele miesiąca aż do października grupa ta uświetnia procesje eucharystyczne.
Jak podkreślił Ksiądz Proboszcz, nieprzeceniona jest tu też rola ministrantów. Obecnie posługę tę pełni 25 chłopców, a 7 przygotowuje się do niej. Nie tylko służą do Mszy św. ale dbają też o formację duchową, uczestnicząc w regularnych spotkaniach.
W Mańkowie i Słupi istnieją dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które także włączają się w życie liturgiczne swej parafii. Podczas większych uroczystości kościelnych można ich zobaczyć w słupskiej świątyni w strojach galowych. Co roku także pełnią wartę przy Grobie Pańskim.
Trudno sobie wyobrazić parafię bez posługi organisty czy kościelnego. W Słupi, jak poinformował Biskupa Romana Ksiądz Proboszcz, śpiewem liturgicznym kieruje Wojciech Jankowski, mieszkający w oddalonych 2 km od kościoła Majkach Małych. Już od kilkunastu lat dojeżdża codziennie na Msze św. i nabożeństwa, gra podczas Liturgii, a także „umiejętnie włącza parafian we wspólny śpiew”. Natomiast funkcję grabarza i kościelnego pełni Andrzej Cendrowski. Jego pieczy powierzony jest także porządek wokół kościoła i plebanii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prace materialne

Dokonaniom na tej płaszczyźnie poświęcone było sprawozdanie przedstawicieli Rady Gospodarczej i Duszpasterskiej, liczącej 24 członków. Owocem, jak podkreślili przedstawiciele Rady, bardzo udanej współpracy z kolejnymi słupskimi duszpasterzami było: wymalowanie wnętrza kościoła, zabezpieczenie dachu, zmiana systemu ogrzewania, zainstalowanie nowego nagłośnienia, zakupienie elektronicznych organów, siedzenia dla celebransa i ławki do prezbiterium. Natomiast na placu przed kościołem położono asfaltową alejkę dojazdową oraz chodnik i schody z polbruku. Ponadto odnowiona została dzwonnica. Owocem prac na cmentarzu parafialnym jest alejka oraz nowa kuta brama wejściowa. Także o plebanię dbają tutejsi parafianie. W ostatnich latach wymalowano jej wnętrze, zamontowano nową bramę i furtkę przy wejściu.
Znaczącą pracą, dającą dowód zatroskania wiernych słupskich o miejsca pochówku, było odrestaurowanie nagrobka dziedzica Kosmaczewa i fundatora dóbr parafialnych w Słupi Marcelego Zakrzewskiego oraz grobu ks. kan. Józefa Dołęgowskiego. Ksiądz Biskup, modląc się wraz z parafianami za zmarłych mieszkańców tej wspólnoty, zatrzymał się przy obu miejscach pochówku.
Zwieńczeniem całodniowej wizyty w parafii św. Jakuba w Słupi stała się uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której bp Roman Marcinkowski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej.
Uroczystość rozpoczęło uroczyste wejście procesyjne do kościoła. Następnie w kruchcie po ucałowaniu krzyża zostały przekazane na ręce Księdza Biskupa klucze do kościoła. Ksiądz Biskup dokonał także poświęcenia nowo wymalowanej kruchty.
Księdza Biskupa w progach parafii powitała młodzież oczekująca sakramentu bierzmowania. „Dziś w naszej parafii wielkie święto - długo wyczekiwana chwila… Drogi nasz Ojcze. My, ludzie młodzi, witamy Cię bardzo serdecznie i liczymy, że również Ty z wielką, pasterską troską przypomnisz nam o tej najpewniejszej drodze, którą należy kroczyć. Będziemy z uwagą słuchać Twych słów i razem z Tobą modlić się do Boga, aby udzielił nam ducha mądrości w dokonywaniu wyborów”.
Słowa powitania skierowali również do Pasterza diecezji rodzice bierzmowanej młodzieży:
„My, ludzie dorośli, mając już pewne doświadczenie, coraz bardziej przekonujemy się o tym, że pośród wielu ofert, jakie świat nam dziś składa, jest jedna najbardziej wartościowa, ta zapisana na kartach Ewangelii i głoszona przez Kościół. Są to Słowa Boże; Słowa, które dają życie. Przekonani o tym, pragniemy nadal tych Bożych Słów słuchać i chcielibyśmy jak najwierniej wypełniać je w życiu.
Nie ma więc nic lepszego, jak proponować także naszym dzieciom i młodzieży przyjęcie Bożych darów”.
Jako ostatni powitał Biskupa Romana jej obecny gospodarz ks. Zbigniew Załęcki. „Po 8 latach gromadzimy się w kościele wokół Księdza Biskupa, aby wspólnie doświadczać wielkich Bożych darów i wielbić Boga w Trójcy Jedynego” - powiedział.

Sprawozdanie z życia wspólnoty słupskiej

Ksiądz Proboszcz, mówiąc o historii parafii, wspomniał, że jej początki sięgają XIV w. Dokładnie 19 maja 1379 r. bp Dobiesław erygował parafię, wydzielając ją z trzech sąsiednich: Bielska, Drobina i Jeżewa. „Obecna świątynia, w której jesteśmy to trzecia z kolei. Została zbudowana w 1876 r. Już ponad 126 lat w niej koncentruje się życie religijne parafian kilku pokoleń. To przy tej zabytkowej chrzcielnicy z XVIII w. dzieci otrzymują życie Boże. W ostatnich latach, od ostatniej wizytacji łaskę chrztu otrzymało 150 osób, 170 osób zmarło, co już wskazuje na ujemny przyrost parafian”.
Ksiądz Załęcki jest proboszczem w Słupi od niedawna, ale nawet w tym dość krótkim czasie zauważył, że na niedzielnych Mszach św. uczestniczy średnio ok. 1/3 parafian, zaś do Komunii św. przystępuje ok. 20% obecnych w świątyni. Ożywieniu kultu eucharystycznego ma pomagać comiesięczna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz czterdziestogodzinne nabożeństwo. „Podczas mojej jedynej do tej pory wizyty kolędowej - mówił dalej Ksiądz Proboszcz - zauważyłem, że mimo słabej opłacalności pracy na roli, niskich cen produktów rolnych, ziemia w parafii Słupia odłogiem nie leży. Jest uprawiana. Ludzie na ogół są pracowici”.
O działalności grup parafialnych i pracach poczynionych na terenie parafii Ksiądz Biskup usłyszał już wcześniej na spotkaniach z grupami, a Ksiądz Proboszcz wspomniał jeszcze o koniecznym do przeprowadzenia gruntownym remoncie dachu na kościele.
W homilii wygłoszonej do zgromadzonych wiernych Biskup Roman mówił, jak bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie młodego pokolenia, od którego tak wiele zależy. „Gdy byliście małymi dziećmi, rodzice za was decydowali: ochrzcili, nadali imię, wysłali do szkoły. (…) Teraz jesteście na tym etapie drogi życiowej, kiedy większość decyzji musicie podejmować sami. Tak też jest z sakramentem bierzmowania, do którego, jak wiem, solidnie się przygotowaliście. Sami obraliście sobie patrona i przyszliście do świątyni. Cieszę się, że macie świadomość daru, który otrzymacie. (…) Parafia Słupia jest cząstką całości, jaką jest Kościół płocki. I my wszyscy do tej całości przynależymy. Dlatego cieszę się z tak dobrej i owocnej współpracy między Księdzem Proboszczem i parafianami” - mówił bp Roman Marcinkowski.
Po homilii Biskup Roman udzielił oczekującej młodzieży sakramentu bierzmowania.

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję