Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Suchaniu

Ks. Robert Gołębiowski
Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem) 7/2004

Siedziba: 73-132 Suchań ul. Kard. Augusta Hlonda 12
Liczba wiernych: 3279
Proboszcz: ks. Henryk Stanulewicz
Wikariusze: ks. Mariusz Bator, ks. Kamil Spolankiewicz
Kościoły filialne:
1. Modrzewo - pw. Matki Bożej Różańcowej
2. Nosowo - pw. św. Franciszka z Asyżu
3. Sadłowo - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
4. Słodkówko - pw. Matki Bożej Szkaplerznej
5. Słodkowo - pw. św. Józefa
6. Suchanówko - pw. Chrystusa Króla
7. Żukowo - pw. św. Antoniego
Wspólnoty: Żywy Różaniec (11 róż), ministranci (75), schola, Rada Parafialna, Rady Gospodarcze (7), grupa synodalna, grupa charytatywna, duszpasterstwo młodzieżowe
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Jaś”, „Dominik”, „Różaniec”, „Nasza Arka”, „Niedziela” - 16 egzemplarzy

Powoli dobiega kresu nasza, już kilkuletnia, nieustanna wędrówka jaką przebywamy odwiedzając każdego tygodnia kolejne parafie naszej archidiecezji, skupione w poszczególnych dekanatach, których jest łącznie 36. Całościowo czeka nas 268 odwiedzin, gdyż tyle jest aktualnie parafii w skali Kościoła szczecińsko-kamieńskiego. Od obecnego numeru Kościoła nad Odrą i Bałtykiem wkraczamy do jednego z ostatnich dekanatów, choć w sumie dość młodego. Funkcjonuje on bowiem w takich granicach dopiero od kilkunastu lat. Jest to dekanat Suchań. Pierwsze więc kroki - jak zawsze - stawiamy w parafii, w której urzęduje dziekan, a więc w Suchaniu.
We wczesnym średniowieczu (X-XIII w.) był tutaj słowiański gród obronny z podgrodziem. Leżał przy szlaku handlowym ze Szczecina. Osada podgrodowa dała początek miastu średniowiecznemu. W źródłach pisanych występuje w 1268 r. termin „villa Zukan” jako posiadłość zakonu joannitów. W 1312 r. ustanowili oni w Suchaniu siedzibę komandorii i wznieśli na dawnym podgrodziu zamek murowany, który przetrwał do XVI w. Data nadania praw miejskich nie jest znana, ale już w 1487 r. Suchań wymieniany jest jako miasto. Czynne tu były wtedy dwa młyny zbożowe, przez pewien czas rozwijało się tkactwo, płóciennictwo. W czasie reformacji miasto przeszło w ręce rodu Borków, a od 1551 r. było pod zarządem dóbr książęcych w Szadzku. Po upadku Księstwa Zachodniopomorskiego, od 1654 r., znalazło się w granicach Brandenburgii, jako własność rodziny von Schwerin.
Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest oczywiście kościół parafialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Datowany jest on na koniec XV w. To typowy kościół gotycki zbudowany z kamienia narzutowego i cegły na planie prostokąta. Ciekawym akcentem zewnętrznym jest wieża przy elewacji zachodniej zwieńczona barokowym hełmem i chorągiewką z datą 1696 i nazwiskiem ówczesnego burmistrza. Wewnątrz świątyni na uwagę zasługują ołtarz z 1618 r. (w nadbudowie malowidła: „Ostatnia Wieczerza”, „Złożenie do grobu” oraz postaci św. Piotra i Pawła), ambona, chrzcielnica z 1593 r. oraz balustrada chóru z 1700 r.
Parafia w Suchaniu została erygowana 1 czerwca 1951 r., jednak jej prawdziwe początki sięgają kwietnia 1946 r., gdy zręby duszpasterstwa zaczął organizować ks. Stefan Strzałkowski TChr, który też został pierwszym oficjalnym proboszczem. W tym czasie do Suchania należało 13 wiosek. Kolejnymi proboszczami w Suchaniu byli: ks. Wiesław Stojaczyk TChr (1957-65), ks. Mieczysław Sierdzki TChr (1965-69), ks. Wiktor Szczęsny TChr (1969-70), ks. Tadeusz Jóźwiak TChr (1970-79), ks. Józef Kosobudzki TChr (1979-82), ks. Zdzisław Hackiewicz TChr (1982-90), ks. Zbigniew Kutnik TChr (1990-92), ks. Zdzisław Jędruszek TChr (1992-97). Dzień 1 lipca 1997 r. kończy długoletnią wytężoną pracę duszpasterską, jaką przez powojenne lata pełnili tutaj kapłani z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Był to okres wypełniony ofiarną pracą nad odbudową z ruin i rekonstrukcją wszystkich kościołów, przeprowadzką do obecnej plebanii, a nade wszystko nad scalaniem parafii w jedną wspólnotę - w budowanie Kościoła żywego. Karty kroniki parafialnej kryją w sobie dziedzictwo niezwykłej pracy, jaka została tutaj wykonana. Przebija z nich błogosławiony zapał, jaki towarzyszył pracy kapłańskiej prowadzonej przez te wszystkie lata w tak dużej ilości kościołów. Od 1 lipca 1997 r. pieczę nad parafią przejęli księża diecezjalni. Przybył wtedy ks. Henryk Stanulewicz, który do tej pory pełni obowiązki proboszcza i zarazem dziekana dekanatu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 kwietnia 1979 r., by później pracować jako wikariusz w Świnoujściu, w Szczecinie, w Policach i w Trzcińsku Zdroju. Pierwszą parafią, do której został posłany ks. Henryk jako proboszcz było Rożnowo (1986-91), a następnie Sulimierz (1991-97), by w końcu przybyć do Suchania.
Miejscowa ludność przybyła tutaj w równej liczbie zarówno ze wschodnich rejonów, jak i z południa Polski. Dużą część przywiodła tutaj perspektywa pracy w PGR-ach. Z tego powodu spora część parafian cierpi teraz biedę i bezrobocie, szukając wszelkimi środkami pracy, tak aby utrzymać swoje rodziny. Problemy te, jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, mają swoje przełożenie na zaangażowanie w życie parafii. Na niedzielną Mszę św. uczęszcza blisko 30% parafian. W Suchaniu wierni mogą spotkać się z Bogiem o godz. 8.00, 12.00 i 17.00. W tygodniu Msza św. odprawiana jest o godz. 18.00 oraz każdego dnia w kolejnych, aż siedmiu, miejscowościach filialnych. W niedzielę Msza św. jest: w Modrzewiu o godz. 9.00, w Nosowie o godz. 12.00, w Sadłowie o godz. 9.00, w Słodkówku o godz. 13.00, w Słodkowie o godz. 10.30, w Suchanówku o godz. 10.00, w Żukowie o godz. 10.30. Trzeba mieć wspaniałą pamięć, by zawsze pamiętać gdzie, i o której odprawiana jest niedzielna Eucharystia…Centralnym nabożeństwem tygodnia jest środowa Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Patronki parafii, gromadząca rzesze modlących się. We wtorki po Mszy św. następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Piękną tradycją są nabożeństwa fatimskie odprawiane 13. dnia każdego miesiąca od maja do października. W pierwsze piątki miesiąca kapłani odwiedzają 35. chorych, zaopatrując ich sakramentalnie. Nad pięknem liturgii pieczę sprawują także organiści: Mieczysław Banasiak, Maria Bodnar i p. Grzegorczyk. Ważną sferą duszpasterskiego oddziaływania jest katecheza szkolna. Suchań to dość duży ośrodek szkolny: w Szkole Podstawowej uczy się 419. dzieci, a katechezę w kl. 0 - IV prowadzi Irena Pakuła. Natomiast na pozostałych poziomach uczy ks. Mariusz Bator. Do miejscowego Gimnazjum uczęszcza 235. uczniów i w całości opiekę katechetyczną sprawuje nad nimi ks. Kamil Spolankiewicz. Ksiądz Dziekan mocno akcentuje bardzo dobrą współpracę z dyrekcją tych Szkół i całą kadrą pedagogiczną, szczególnie widoczną w czasie rekolekcji wielkopostnych. O takiej samej atmosferze życzliwości mówi w odniesieniu do władz samorządowych gminy, a zwłaszcza burmistrza Tadeusza Szumskiego. Nie wolno przy tej okazji zapomnieć o strażakach - ochotnikach, którzy na Wielkanoc i Boże Ciało własnoręcznie przygotowują jeden z ołtarzy.
Parafia w Suchaniu z racji dużej ilości kościołów jest w zasadzie nieustannym polem inwestycji, które mają na celu utrzymanie ich w należytym stanie. Najwięcej pracy wymaga kościół parafialny. W ostatnich latach wykonano posadzkę, malowanie wnętrza i wieży, zainstalowano nowe nagłośnienie. Do wykonania pozostaje całkowita renowacja ołtarza głównego oraz wieży, a także odnowienie elewacji zewnętrznej oraz, co jest ambitnym planem, wstawienie witraży w okna kościoła. Największą jednak inwestycją było zrekonstruowanie wieży kościoła w Suchanówku. Położono tam także posadzkę, podobnie uczyniono w Nosowie. W Modrzewiu odmalowano wnętrze kościoła, w Słodkowie wymieniono deski w wieży i pomalowano ją. W Słodkówku naprawiono kamienne ogrodzenie, a w Sadłowie dodatkowo konserwowano wieżę. We wszystkich tych kościołach z ogromnym zaangażowaniem wiernych czynią się starania, aby jak najgodniej wyglądały poszczególne świątynie. Najważniejszym przedsięwzięciem czekającym parafię jest dokończenie budowy nowego Domu Parafialnego, który spełniać będzie wszelkie wymogi duszpasterstwa, gdyż warunki jakie panują na starej plebanii nie pozwalają na jakąkolwiek pracę w zespołach parafialnych czy modlitewnych. Jest nadzieja, że dzieło to już niedługo zostanie pomyślnie zrealizowane - nowy budynek stoi już w stanie surowym.
Patrząc na statystyki parafialne widać jednoznacznie, że także i tutaj rozpoczyna się proces ujemnego przyrostu ludności - więcej jest pogrzebów niż chrztów. Ważnym aspektem kapłańskiej pracy, jak określa to ks. Henryk Stanulewicz, będzie ciągłe docieranie do ludzkich sumień, aby jak największe grono wiernych włączyło się czynnie w życie całej wspólnoty. Patrząc na trud dotychczasowej pracy można ufać, że tak się z pewnością stanie!

Hiszpania: Podemos chce likwidacji publicznych obrzędów katolickich w Jaen

2019-12-05 09:41

mz (KAI/ABC) / Jaen

Lewicowa partia Podemos, wchodząca w skład bloku Unidas Podemos (UP), kierowanego przez Pablo Iglesiasa, podjęła we władzach miasta Jaen działania służące zakazaniu sprawowania w miejscach publicznych chrześcijańskich obrzędów. W tej położonej na południu Hiszpanii prowincji, gdzie odsetek praktykujących katolików jest największy w całym kraju, przekraczając 50 proc., politycy Podemos zapowiedzieli m.in. likwidację wszelkich świąt o charakterze chrześcijańskim. Największe z nich obchodzone są w czerwcu, październiku i listopadzie.

Bożena Sztajner/Niedziela

Wchodzący w skład władz miasta Jaen Javier Urena z Podemos stwierdził, że jego ugrupowanie będzie działać na rzecz “odłączenia” tego hiszpańskiego miasta od “wydarzeń religijnych”. Skrajne lewicowe ugrupowanie próbuje nakłonić już rządzących socjalistów (PSOE) oraz liberalną partię Ciudadanos do maksymalnego zlaicyzowania życia publicznego w Jaen.

Deklaracje Ureny skrytykowali już politycy największej opozycyjnej siły w urzędzie miejskim w Jaen, Partii Ludowej (PP). Odnotowali, że zarówno ten lewicowy działacz, jak i inni jego koledzy partyjni, regularnie uczestniczą w obchodzonych na ulicach tego miasta festynach i orszakach z okazji Bożego Narodzenia oraz Święta Trzech Króli. - Zapomnieli, że te dwie uroczystości również są chrześcijańskie – skwitował regionalny polityk PP Javier Carazo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

ORLEN ogłosił wezwanie na akcje Grupy ENERGA

2019-12-05 18:38

PKN ORLEN

PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN ORLEN, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

Artur Stelmasiak / Niedziela
Konferencja PKN Orlen

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Ważnym elementem strategii Grupy ORLEN są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy ENERGA. Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W ramach wezwania PKN ORLEN ustalił cenę akcji Grupy ENERGA na 7 zł. Ogłoszone wezwanie zawiera warunki zawieszające. PKN ORLEN zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów. Konieczne będzie też uzyskanie zgody organu antymonopolowego na koncentrację. Koncern złożył już w KE roboczą wersję wniosku, inicjując proces uzgadniania jego finalnej wersji. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje nastąpi w dniu 31 stycznia 2020 roku, a zakończenie planowane jest na dzień 9 kwietnia 2020. W przypadku niespełnienia się do tego czasu któregokolwiek z warunków wezwania, Koncern może podjąć decyzje o przedłużeniu okresu składania zapisów.

Sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa ORLEN od lat systematycznie rozwija aktywa wytwórcze w obszarze energetyki. Obecnie jest czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Składają się na to m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Do najważniejszych projektów rozwojowych należy planowana budowa morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GWe oraz realizacja farmy fotowoltaicznej we Włocławku.

Grupa ENERGA posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30% produkowanego przez Grupę ENERGA wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Spółka posiada również rozbudowaną sieć dystrybucji, o długości 188 tys. km, pokrywającą blisko ¼ powierzchni Polski. Ok. 90% wyniku EBITDA Grupy ENERGA pochodzi z dystrybucji, co dzięki obowiązującym regulacjom rynkowych, gwarantuje jej stabilny poziom. Zakup Grupy ENERGA przez ORLEN umożliwi więc pozyskanie rozbudowanej sieci dystrybucyjnej w północnej i centralnej Polsce oraz znaczącego portfela odnawialnych źródeł energii. Ma to istotne znaczenie w kontekście planowanych przez ORLEN inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

Transakcja umożliwi między innymi efektywne bilansowanie mocy konwencjonalnych z planowanymi odnawialnymi źródłami energii, a także wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN ORLEN przez Grupę ENERGA. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców.

Zakup akcji Grupy ENERGA to także zwiększenie potencjału rozwojowego w obszarze elektromobilności, w którym PKN ORLEN konsekwentnie umacnia pozycję. Realizacja transakcji oznaczałaby powiększenie infrastruktury sieci ładowania i kompetencji, niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku. Połączenie sieci szybkich ładowarek zainstalowanych przez PKN ORLEN, Grupy ENERGA oraz Grupę LOTOS umożliwiłoby stworzenie drugiej pod względem liczby punktów infrastruktury, dysponującej 133 punktami ładowania, zapewniającej dobre pokrycie geograficzne.

Rozwój Grupy ORLEN w kierunku koncernu multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla Klientów i Akcjonariuszy. W tym kierunku swoją działalność biznesową rozwijają już regionalni gracze – konkurenci Grupy ORLEN, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total.

Przejęcie Grupy ENERGA oznacza również wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych. Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w ENERGA, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie ORLEN.

Zwiększą się też ich możliwości rozwojowe, dzięki zatrudnieniu w silnej, zdywersyfikowanej, międzynarodowej Grupie. Z punktu widzenia podatkowego, Grupa ENERGA zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu.

Niezmienna pozostanie również polityka sponsoringowa Grupy ENERGA. Utrzymane zostanie wsparcie dla lokalnej społeczności. PKN ORLEN aktywnie już działa w tym zakresie na Pomorzu. Najlepszym przykładem jest zorganizowanie tegorocznej edycji największej polskiej imprezy motoryzacyjnej – VERVA Street Racing w Gdyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem