Reklama

Niedziela Legnicka

Jesteśmy jak paciorki różańca. Pielgrzymka Żywego Różańca do Krzeszowa.

Tradycyjnie już w pierwszą sobotę października do Krzeszowa pielgrzymowali członkowie Żywego Różańca. W tym roku do Matki Bożej Łaskawej przybyło około 6 tysięcy wiernych.

[ TEMATY ]

Legnica

Żywy Różaniec

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Wśród pielgrzymów były osoby starsze, ale nie brakowało też młodych, dzieci, całych rodzin. Krzeszowskie opactwo otworzyło swoje bramy już od godzin porannych. Z całej diecezji zjeżdżały autokary i samochody wypełnione miłośnikami modlitwy różańcowej. W bazylice o g. 10 katechezę wygłosił biskup pomocniczy wrocławski Jacek Kiciński (CMF). Mówił min. o darze miłosierdzia, jakie otrzymujemy od Boga i o którym mamy dawać świadectwo w naszym codziennym życiu. Podkreślił też rolę Słowa Bożego, które jest światłem naszego życia i które zachęca nas do świadectwa.

Na pielgrzymce różańcowej nie mogło zabraknąć rozważania tajemnic życia Jezusa i Jego Matki. Po katechezie przy wystawionym Najświętszym Sakramencie wierni odmówili tajemnice radosne.

W południe odprawiona została Msza św., której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Obecny był także biskup Stefan Cichy oraz spore grono księży, którzy przybyli do Krzeszowa ze sowimi parafianami. Homilię wygłosił bp Jacek Kiciński. W swoim słowie zwrócił uwagę na trzy elementy – na rodzinę, znaczenie świątyni oraz na wiarę, która rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. „Ważne jest rodzinne pielgrzymowanie, takie, jakie odbywała św. Rodzina. Ono jest wyrazem utrzymywania tradycji, oddawania chwały Bogu i świętowania. Świątynia jest tym miejscem, w którym nie tylko rozmawiamy z Bogiem, modlimy się, ale też słuchamy Jego słowa. Trzeba pamiętać, że właśnie z tego rodzi się wiara” – mówił Ksiądz Biskup. Zachęcił wszystkich by w życiu przejmować się Słowem Bożym. „Ono uczy nas myśleć po bożemu, patrzeć po bożemu i żyć po bożemu. Posłuszeństwo Słowu rodzi wzrost, ponieważ wtedy żyjemy w obecności Boga, w łasce Boga. Dziękujmy zatem dzisiaj za dar rodziny, świątyni i wiary” – zakończył bp Jacek.

Po Eucharystii był czas na odpoczynek i koncert muzyczny. Pielgrzymi mogli też zwiedzać skarby krzeszowskiego opactwa.

Reklama

Wielkiej radości z tak ogromnej rzeszy pielgrzymów nie krył kustosz sanktuarium ks. Marian Kopko, który tez jest diecezjalnym duszpasterzem Żywego Różańca. „Ta wielka ilość wiernych pokazuje, że różaniec jest modlitwą ważną i lubianą nie tylko przez osoby starsze, ale i w sile wielu, dzieci i młodzieży” – mówił ks. Kustosz. Zachęcał też wiernych do przyłączenia się do nieustannego różańca w intencji naszej Ojczyzny, jakie jest prowadzony w krzeszowskim sanktuarium. Szczegółowe informacje na ten temat zostały zamieszczone w specjalnie na ten dzień przygotowanej książeczce, którą otrzymał każdy pielgrzym.

„Taka pielgrzymka to dla nas wielka radość, ale też okazja do nabrania sił i odwagi do zachęcania innych do takiej modlitwy” – mówili pielgrzymi z parafii Rudna. Wielką troską zelatorów, jak i duszpasterzy jest to, aby w parafiach każda róża miała po 20 osób, czyli tyle, ile jest tajemnic różańca. „Często trzeba długo prosić i namawiać, aby ktoś się zgodził, czasem przychodzi to łatwo, wystarczy jedno słowo zachęty” – mówi ks. Robert Kocjan z małej parafii Grudza.

Nadzieją są młodzi. Dlatego już od kilku lat dzień po pielgrzymce Żywego Różańca, do Krzeszowa przybywają dzieci z Podwórkowych Kółek Żywego Różańca i z Eucharystycznego Ruchu Młodych. Tak też było w niedzielę 2 października. Jak powiedział ks. Jarosław Górecki, opiekun ERM-u, różaniec jest ważnym elementem religijnej formacji dzieci i młodzieży.

Więcej materiałów z pielgrzymki na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

2016-10-01 22:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Różańcu jest nasze zwycięstwo

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Żywy Różaniec

Anna Majowicz

W pielgrzymce udział wzięło ponad 1000 osób.

W pielgrzymce udział wzięło ponad 1000 osób.

Biorąc różaniec do ręki pamiętajcie proszę, że jest w nim moc, która może zwyciężyć zło –mówił abp Józef Kupny w kościele oo. Cystersów pw. Wniebowzięcia NMP w Henrykowie, podczas II Archidiecezjalnej Pielgrzymki Czcicieli Maryi – Wspólnot Żywego Różańca.

W homilii pasterz kościoła wrocławskiego wyraził zadowolenie, że spotkanie czcicieli Maryi przeżywamy w bliskości uroczystości Wniebowzięcia NMP. - Zastanawiające jest to, że w tą piękną uroczystość czytane jest Słowo Boże, które nic nie mówi o szczegółach wniebowzięcia. Nie ma opisu tego w jaki sposób Maryja została wzięta do nieba. Nie ma opisu znaków, które temu towarzyszyły –mówił metropolita wrocławski, tłumacząc, że choć chcielibyśmy wiedzieć jak to się odbywało, to Pan Bóg nie chce byśmy naszą uwagę zatrzymywali na cudownym wydarzeniu. – Bóg nie chce abyśmy zachwycali się Jego wszechmocą, ale chce nam pokazać drogę do nieba. Chce, żebyśmy dziś uświadomili sobie, że jest to szlak otwarty dla każdego z nas –zaznaczył abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję