Reklama

36. Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Niech nas złączy okazywanie miłości miłosiernej

„Mój pokój wam daję” (J 14,27) - takie hasło wybrała grupa robocza chrześcijan w Aleppo (Syria), odpowiedzialna za przygotowanie ogólnoświatowego programu Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jak co roku w Polsce wydarzenie to stworzyło okazję do modlitewnych spotkań katolików z przedstawicielami innych wyznań. W diecezji toruńskiej nabożeństwa ekumeniczne, zorganizowane przez Kościół rzymskokatolicki i Polską Radę Ekumeniczną odbyły się w Toruniu, Grudziądzu i Działdowie. Organizatorem ich z ramienia Kościoła rzymskokatolickiego był ks. kan. Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej |więtych Janów, kierownik referatu ds. dialogu religijnego w toruńskiej Kurii diecezjalnej.

Niedziela toruńska 7/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nabożeństwa były tak przygotowane, aby przedstawiciele poszczególnych wyznań mogli współuczestniczyć w ich prowadzeniu - powiedział ks. Rumiński. - Składały się na nie liturgia pokutna, liturgia słowa, wspólne wyznanie wiary i modlitwa powszechna. Nabożeństwom ekumenicznym sprawowanym w świątyniach katolickich przewodniczyli: ks. dr Krzysztof Krzemiński, wicerektor toruńskiego Seminarium Duchownego (w bazylice katedralnej |więtych Janów), ks. prał. Henryk Kujaczyński (w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu) i ks. kan. Henryk Jędrzyński (w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie). Ponadto nabożeństwa odbyły się również w cerkwi prawosławnej w Toruniu, w kościołach ewangelicko-augsburskich w Toruniu i Działdowie oraz w kościele polskokatolickim w Toruniu. Liturgii przewodniczyli gospodarze świątyń, natomiast homilie głosili goście - duchowni innych wyznań.
- W szczególny sposób zapamiętałem myśl zawartą w homilii ks. Mikołaja Hajduczeni, proboszcza toruńskiej parafii prawosławnej - powiedział ks. Rumiński. - Nawiązując do Łukaszowej przypowieści o synu marnotrawnym, kaznodzieja ukazał postawy dwóch braci: młodszego, który odszedł od ojca, i starszego, który przy nim pozostał. Ks. Mikołaj, komentując pretensje starszego z braci, jakie ten miał do ojca za rzekomo zbytnią pobłażliwość dla występnego brata, powiedział: „To ojciec, a nie żaden z synów, decyduje, kto jakie miejsce zajmie w jego domu”. Dla mnie uwaga ta wyraźnie zawierała przesłanie pod adresem Kościołów chrześcijańskich, by nie przesadzały w dociekaniach, który z nich wierniej trwa przy Bogu Ojcu.
Ks. Rumiński podkreślił, że w tegorocznych nabożeństwach wzięła udział spora grupa osób: w poszczególnych świątyniach gromadziło się nawet po 200-300 wiernych, co może nie jest samo w sobie liczbą imponującą, ale świadczy o tym, że stopniowo wzrasta zainteresowanie problematyką ekumeniczną. - Warto także - dodał - aby te spotkania odbywały się co roku w innych parafiach - w ten sposób coraz więcej katolików będzie miało okazję zetknąć się z braćmi z innych Kościołów chrześcijańskich i naocznie przekonać się o podziale, jaki dokonał się wśród uczniów Chrystusa.
Ks. Marek dokłada starań, aby współpraca między poszczególnymi wspólnotami wyznaniowymi w Toruniu nie ograniczała się tylko do jednego tygodnia w roku. W ubiegłym roku udało się doprowadzić do realizacji kilku wspólnych inicjatyw. W Wielkim Poście odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim, a także Droga Krzyżowa ulicami miasta, natomiast w maju w Zamku Bierzgłowskim miał miejsce tzw. piknik ekumeniczny. Nie doczekał się natomiast realizacji inny pomysł - październikowe nabożeństwo maryjne w cerkwi. Podobne wydarzenia są zaplanowane na ten rok. - Być może - dodaje ks. Rumiński - jeszcze tej zimy wraz z parafią prawosławną i ewangelicko-augsburską uda nam się przygotować akcję na rzecz osób biednych i bezdomnych, którą wstępnie opatrzyliśmy roboczym tytułem „zupa ekumeniczna”. Uważam, że wobec trudnych czy wręcz niemożliwych do przezwyciężenia różnic dogmatycznych tędy właśnie, poprzez wspólne prowadzenie dzieł miłosierdzia, wiedzie jedyna droga ku jedności, rokująca jakieś nadzieje.
Refleksja nad dwudziestoma wiekami historii Kościoła dostarcza powodów zarówno do zachwytu, jak i do głębokiego wstydu. Niezliczone wręcz przykłady osobistej świętości chrześcijan i ogromny wkład Kościoła w budowanie cywilizacji europejskiej opartej na Dekalogu i przykazaniu miłości to jedna strona medalu. Jest jednak i druga - wyznawcy Chrystusa utracili jedność i to tak dalece, że dzisiaj nie są już nawet w stanie ogarnąć wszystkich odłamów, na jakie się podzielili. W ten sposób składają niezbyt wiarygodne świadectwo o Bogu w Trójcy Jedynym tym wszystkim, którzy Go jeszcze nie znają lub od Niego odeszli. Od największych rozłamów w Kościele upłynęło wiele wieków, w trakcie których drogi poszczególnych wyznań po względem doktrynalnym rozeszły się w sposób, jak się wydaje, nieodwołalny. Czy to jednak musi oznaczać życie tych wspólnot we wzajemnej izolacji? Wydaje się, że właściwą odpowiedzią może się stać „ekumenizm miłosierdzia” - wspólne wyjście ku najuboższym, bezradnym, odtrąconym lub niedostrzeganym przez społeczności.
Podczas nabożeństwa kończącego obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan został odczytany fragment Ewangelii według św. Mateusza, ukazujący wizję Sądu Ostatecznego (zob. Mt 25,31-46). Dla chrześcijan wszystkich wyznań jest ona swoistym memento. Podczas najważniejszego spotkania z Jezusem nie będziemy pytani o to, do jakiego Kościoła należymy, lecz o miarę miłości, z jaką odmierzaliśmy nasze słowa i czyny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję