Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

O. Antonello: życie jest bardzo krótkie. To chwila w wieczności

„Człowiek przebaczając, czuje jak jego serce przepełnia radość i zaczyna służyć wszystkim, nawet tym ostatnim” – powiedział misjonarz, współzałożyciel brazylijskiej wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”, o. Antonello Cadeddu podczas spotkania ewangelizacyjnego w Oświęcimiu.

[ TEMATY ]

charyzmaty

Tomasz Lewandowski

O. Antonello Cadeddu

O. Antonello Cadeddu

W oświęcimskim sanktuarium salezjańskim o. Antonello wygłosił w niedzielę kazanie, a po liturgii poprowadził modlitwę o uzdrowienie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Spotkanie zorganizowała bielska Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody w ramach trwającego Tygodnia z Ewangelią.

Kapłan zwrócił uwagę na rolę aktu przebaczenia w ludzkim życiu. Poprosił, by wsłuchać się w słowa Jezusa, zachęcającego wielokrotnie w Ewangelii do przyjęcia postawy służebnej wobec drugiego człowieka. „Człowiek przebaczając, czuje jak jego serce przepełnia radość i zaczyna służyć wszystkim, nawet tym ostatnim” – zaznaczył.

Reklama

Kaznodzieja przestrzegł przed postrzeganiem życia skoncentrowanego na celach materialnych. „Ludzie myślą, że żyć to jeść, posiadać pieniądze, panować nad innymi, posiadać wiele dóbr. Ale wcześniej czy później człowiek staje się ulubionym jedzonkiem dla robaków” – żartował.

„Życie jest bardzo krótkie. To chwila w wieczności, ale dzięki temu jak przeżyjesz tę chwilę, będziesz potem żyć w wieczności. Czy rozumiecie jak jest sens naszego życia? To służba i ewangelizacja, głoszenia słowa Bożego przede wszystkim tym, którzy są daleko od Boga. Należy wymyślać wszystko, żeby głosić słowo Boże” – kontynuował kazanie i zachęcił do wyjścia na ulice i place ze słowem ewangelicznej nadziei.

„Nauczcie się piosenek, by śpiewać młodym. Idźcie na place miast, do barów, by ewangelizować” – zachęcał. Namawiał do organizacji „Chrystosteki” – czyli spotkań ewangelizacyjnych, będących chrześcijańską odpowiedzi na dyskotekę.

Reklama

„Jesteśmy stworzeni, by uwielbiać Boga, aby głosić słowo Boże. To daje nam szczęście. Rozejdzie się po mieście, by głosić słowo Boże swoim sąsiadom. Wyjdź na spotkanie osobom, które są narkomanami, alkoholikami prostytutkami. W ten sposób twoje serce napełni się radością, poczujesz się spełniony. W głębi serca masz niepokój, niecierpliwość. A Jezus mówi: głoś innym prawdziwy pokój. Więc jeśli trzeba tańczyć, to tańcz!” – podkreślił.

Wraz z brazylijskim kapłanem Mszę św. w ramach 15. Tygodnia z Ewangelią celebrowali ks. dr Przemysław Sawa – kierujący Szkołą Ewangelizacji Cyryl i Metody (SECiM) w Bielsku-Białej, Misjonarz Miłosierdzia w diecezji bielsko-żywieckiej, oraz kustosz sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. ks. Marek Głuch SDB.

W ramach Tygodnia z Ewangelią o. Antonello spotkał się z mieszkańcami Bielska-Białej w kościele aleksandrowickim oraz w kościele św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach.

Włoscy misjonarze – o. Antonello Cadeddu i o. Henrique Porcu założyli 16 lat temu w Brazylii wspólnotę „Przymierze Miłosierdzia”. Członkowie wspólnoty prowadzą ewangelizację wśród najuboższych i wykluczonych - wśród bezdomnych, prostytutek, w zakładach poprawczych, więzieniach czy domach pomocy społecznej. Prowadzą także warsztaty i rekolekcje ewangelizacyjne. Często członkami Przymierza zostają osoby, które nawróciły się dzięki spotkaniu z misjonarzami. Trzon wspólnoty stanowią osoby, które złożyły przyrzeczenia życia zgodnego z charyzmatem grupy. Są to misjonarze - osoby konsekrowane i świeckie.

Wspólnoty obecnie istnieje w kilku krajach. Największa wspólnota jest w San Paulo w Brazylii, w tym kraju Przymierze działa w 50 miastach. Grupy istnieją także w Wenezueli, we Włoszech, w Portugalii, Belgii i w Polsce. Pierwsza powstała w Szczecinie, tam też od 2012 roku działa Dom Misyjny.

2016-10-03 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zaczniesz mówić o charyzmatach. Musisz to wiedzieć

Czy mówienie o charyzmatach w Kościele katolickim to efekt mody wyniesionej z kościołów protestanckich? Co św. Tomasz powiedziałby na temat ruchu charyzmatycznego? Jak zrozumieć charyzmaty? Czym jest Boża obecność i jak wygląda?

CZYTAJ DALEJ

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Godzina „W” to jest godzina również naszych wyborów dzisiejszych

Wiemy co znaczy godzina „W”. Wiemy również, że pod tym znakiem kryje się mnóstwo treści: Powstanie Warszawskie, stolica naszego narodu Warszawa, warszawiacy. Ta godzina „W” to jest również godzina wyboru tamtych ludzi i dzisiaj nas. Jako indywidualnych ludzi, ale też jako narodu – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatanci, młodzież, harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, rozpoczęły się minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję