Reklama

Franciszek

Franciszek u św. Marty: jakie jest nasze otwarcie na Ducha Świętego

Prawdziwa nauka nie jest sztywnym trzymaniem się prawa, które urzeka jako ideologia, ale jest objawieniem Boga, który pozwala się znaleźć coraz bardziej codziennie przez tych, którzy są otwarci na Ducha Świętego - powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież nawiązał w swojej homilii do pierwszego dzisiejszego czytania liturgicznego (Ga 3,1-5), w którym mowa o wielkim darze Ojca, jakim jest Duchu Święty. Zaznaczył, że jest to wielka moc, sprawiająca, iż Kościół odważnie wychodzi aż na krańce świata. Bez Ducha Świętego jest tylko zamknięcie i strach.

Franciszek wskazał na trzy postawy wobec Ducha Świętego. Pierwsza jest opisana przez św. Pawła, który wyrzuca Galatom przekonanie, że usprawiedliwienie pochodzi od Prawa, a nie od Jezusa, nadającego sens Prawu.

„A to przywiązanie do Prawa powoduje ignorowanie Ducha Świętego. Nie pozwala, aby moc odkupienia Chrystusa przychodziła wraz z Duchem Świętym. Ignoruje; tylko Prawo. To prawda, że są przykazania i musimy przestrzegać przykazań; ale dzieje się to zawsze dzięki łasce tego wielkiego daru, jakim obdarzył nas Ojciec, Jego Syn, daru Ducha Świętego. I tak rozumiemy Prawo. Ale nie wolno sprowadzać Ducha i Syna do Prawa. To był problem tych ludzi: ignorowali Ducha Świętego i nie potrafili iść naprzód. Byli zamknięci w przykazaniach: to należy czynić, trzeba czynić coś innego. Czasami może się nam przydarzyć popadnięcie tę pokusę” – powiedział papież.

Ojciec Święty zauważył, że często mamy do czynienia z urzeczeniem ideologiami, przekonaniem, że dysponujemy całą prawdą. O takich ludziach św. Paweł mówi: „O nierozumni Galaci! Któż was urzekł”.

Drugą postawą podkreśloną przez Franciszka jest zasmucenie Ducha Świętego, które ma miejsce wówczas, gdy nie pozwalamy, aby On nas inspirował, prowadził naprzód w życiu chrześcijańskim, mówił nam co powinniśmy czynić. Papież zauważył, że w ten sposób stajemy się letnimi, popadamy w przeciętność, bo Duch Święty nie może dokonać w nas wielkiego dzieła.

Trzecią postawą jest natomiast otwartość na Ducha Świętego, aby On nas prowadził. Ojciec Święty wskazał, że tak właśnie czynili apostołowie: to odwaga dnia Pięćdziesiątnicy. Porzucili strach i otwarli się na Ducha Świętego. „Aby zrozumieć, aby przyjąć słowa Jezusa trzeba być otwartym na Ducha Świętego. A kiedy człowiek, otwiera się na Ducha Świętego jest niczym żaglówka, która daje się porwać wiatrowi i płynie naprzód, już się nie zatrzymując” – stwierdził papież, zaznaczając, że trzeba się modlić o otwartość na Ducha Świętego.

Reklama

Franciszek zachęcił do postawienia sobie w ciągu dnia pytania o naszą otwartość na Ducha Świętego, czy ograniczamy się jedynie do praktyk? Po drugie, czy nasze życie nie jest połowiczne, letnie, zasmucające Ducha Świętego, czy też jest nieustanną modlitwą, aby otworzyć na Ducha Świętego, aby On prowadził nas naprzód z radością Ewangelii i pozwolił zrozumieć naukę Jezusa. Papież zaznaczył, że jest to prawdziwa nauka, która nie urzeka, nie czyni nas głupimi. Duch Święty pozwala nam też zrozumieć, gdzie jest nasza słabość, ta który Go zasmuca. On także prowadzi nas naprzód, abyśmy nieśli innym imię Jezusa, nauczając drogi zbawienia.

„Niech Pan da nam tę łaskę: otwarcia się na Ducha Świętego, aby nie stać się głupimi, czy zauroczonymi, mężczyznami i kobietami, którzy zasmucają Ducha” – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

2016-10-06 12:38

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus Chrystus Panem

Niedziela Ogólnopolska 15/2017, str. 31

[ TEMATY ]

homilia

Martin Schongauer, „Wjazd Jezusa do Jerozolimy”(XV wiek)/fot. Graziako

Kościół jak co roku powraca na próg Niedzieli Palmowej, na którym nie tylko rozbrzmiewają głosy: „Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie”, ale też mocą zapowiadanej Tajemnicy Paschalnej możemy wyznawać, że „Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca”. Wszystkie wydarzenia od wjazdu do Jerozolimy aż po Wniebowstąpienie Jezusa i Zesłanie Ducha Świętego nie utraciły nic ze swego dramatycznego zmagania Boga o człowieka. Pomimo światła Objawienia tajemnicami wiary pozostają takie kwestie, jak: Dlaczego Syn Boży stał się jednym z nas? Dlaczego Bóg wybrał drogę ogołocenia i śmierci krzyżowej dla swego Jednorodzonego Syna? Dlaczego Chrystus pozostawał bezsilny wobec bezprawia i przemocy? Dlaczego nie wykazał swojej Boskiej wszechmocy wobec sędziów i wykonawców wyroku, a wcześniej wobec tłumu „głosującego”: „na krzyż z Nim!”?

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Czy pamiętam o moim bilecie do nieba?

2022-09-23 13:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

s. Amata

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Życie daje okazje do czynienia dobra. Jeśli je stracimy, możemy znaleźć się w takich tarapatach jak bogacz. Gdy prosi o interwencję na rzecz swoich braci, nie zostaje wysłuchany. Jest za późno. Właśnie kwestia mądrego życia jest jedną z głównych do przemodlenia w związku Ewangelią tej niedzieli – wskazuje o. Innocenzo Gargano w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 25 września.

Umarł żebrak, umarł także bogacz

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: zachęca do pomocy i solidarności wobec migrantów i uchodźców

2022-09-25 12:23

[ TEMATY ]

uchodźcy

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

O gościnność i otwartość wspólnot parafialnych zaapelował w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Nie chodzi o wielkie dzieła, ani o wyręczanie państwa, ale o drobne gesty pomocy i solidarności” - mówił. Dziś obchodzony jest, po raz 108., Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Metropolita gnieźnieński modlił się w niedzielę ze wspólnotą parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Damasławku, która świętuje stulecie istnienia. W homilii, odnosząc się do czytanej w Ewangelii przypowieści o bogaczu i Łazarzu, nawiązał do obchodzonego już po raz 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, któremu w tym roku towarzyszy wezwanie, by budować przyszłość z migrantami i uchodźcami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję