Reklama

Aktualności

Papież do CCEE: niech Europa oddycha dwoma płucami

Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) wybierze swe nowe władze. Głosowanie odbędzie się w trzecim dniu rozpoczętego dziś w Monte Carlo dorocznego zgromadzenia plenarnego tej organizacji.

[ TEMATY ]

biskupi

Franciszek

Marcin Mazur/Episkopat.pl

Potrwa ono do niedzieli 9 października i zakończy się Mszą św., odprawioną przez przewodniczących episkopatów państw naszego kontynentu w katedrze w Monako. Jeszcze dziś wieczorem uczestników zgromadzenia przyjmie w swym pałacu książę Monako Albert II.

W skierowanym do uczestników zgromadzenia przesłaniu papież Franciszek docenił „wielki wkład CCEE” we wspieranie braterskich relacji kościelnych. Zachęcił do kontynuowania służby narodom naszego kontynentu, podkreślając znaczenie jego „dwóch płuc: płuca wschodniego i płuca zachodniego”. Prosił przewodniczących konferencji biskupich, by oświecali sumienia wiernych, „dając im kryteria oceny i rozeznawania, aby nie dali się zwieść kulturze światowości”. Zachęcił, by Kościół w Europie coraz bardziej stawał się „Kościołem wychodzącym”, radosnym zwiastunem Ewangelii miłosierdzia i świadkiem nadziei.

Obrady dotyczyć będą głównie wyzwań stojących dziś przed Europą, misji Kościoła i służby CCEE, która w br. obchodzi 45-lecie swego istnienia. Przewodniczący konferencji biskupich zapoznają się raportem Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie, z wyzwaniami stojącymi przed Kościołem na innych kontynentach oraz z perspektywami dialogu katolicko-prawosławnego po spotkaniu papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego Cyryla w Hawanie w lutym br.

W sobotę 8 października odbędą się wybory nowego prezydium CCEE (przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących) na pięcioletnią kadencję 2016-2021. Wybrani mogą być tylko aktualnie sprawujący swą funkcję przewodniczący konferencji episkopatu.

Dotychczasowy przewodniczący, 64-letni kard. Péter Erdő z Węgier pełni tę funkcję już drugą kadencję i nie może zostać wybrany po raz trzeci. Natomiast dwaj dotychczasowi wiceprzewodniczący: 73-letni kard. Angelo Bagnasco z Włoch i 67-letni abp Angelo Massafra z Albanii mogą być kandydatami w wyborach, gdyż sprawują tę funkcję po raz pierwszy.

Reklama

We wspomnianym przesłaniu Franciszek podziękował kard. Erdő za 10 lat przewodniczenia CCEE z duszpasterską gorliwością i stawianiem na pierwszym miejscu ewangelicznej miłości.

Podsumowując swoją 10-letnią pracę na rzecz Kościoła w Europie, kard. Erdő podkreśla, że CCEE nie jest „organem podejmującym decyzje”, ani też „kontynentalną władzą hierarchiczną”. Jej powołaniem jest „wspomaganie wymiany myśli, dialogu i braterstwa między biskupami” naszego kontynentu.

- Wybierając 10 lat temu przewodniczącym biskupa z Europy Wschodniej, zgromadzenie plenarne CCEE w Sankt Petersburgu wyraziło intencję wspierania dzielenia się doświadczeniami wiary, życia Kościoła i braterskiego dialogu, obejmującego wszystkich od Atlantyku do Uralu, a nawet dalej po Ocean Spokojny, gdyż konferencja episkopatu Rosji reprezentuje także katolickie wspólnoty w azjatyckiej części tego kraju - podkreśla prymas Węgier.

W czasie jego przewodnictwa w CCEE angażowała się w inicjatywy ekumeniczne, m.in. współorganizując Trzecie Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne w Sybinie i współtworząc Europejskie Forum Katolicko-Prawosławne. Zwoływała także liczne spotkania mające na celu „wzrost komunii i wymiany darów między konferencjami biskupimi w odpowiedzi na radości i wyzwania społeczeństw w Europie”.

Podczas obrad w Monte Carlo wyłonieni zostaną także przedstawiciele CCEE we Wspólnym Komitecie CCEE-KEK (Konferencja Kościołów Europejskich) oraz w Komisji CCEE-SECAM (Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru.

2016-10-06 17:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krew przelana na odpuszczenie grzechów

[ TEMATY ]

Franciszek

rekolekcje wielkopostne

YouTube.com

o. Giulio Michelini

o. Giulio Michelini

Trzecią medytację podczas rekolekcji dla papieża Franciszka i jego współpracowników o. Giulio Michelini osnuł wokół Ostatniej Wieczerzy. Zwrócił uwagę, że z jednej strony charakteryzuje ją element bardzo ludzki, jakim jest wspólny posiłek. To radość bycia razem i wdzięczność za dar przygotowany przez kogoś z miłości.

Z drugiej jednak strony, jak podkreślił rekolekcjonista, nie wolno zapominać, że również pierwsze nieposłuszeństwo człowieka wobec Boga związane było z jedzeniem. Ewa zerwała owoc z drzewa i razem z Adamem zjadła go. Jedzenie bowiem to także znak ludzkiej słabości, uświadamiamy sobie, że życie otrzymujemy od kogoś i nie jesteśmy samowystarczalni; dostrzegamy własne ograniczenia.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję