Reklama

Franciszek

Franciszek: Maryja wyraża bogactwo Bożego miłosierdzia

"Maryja wyraża bogactwo Bożego miłosierdzia, które wychodzi na spotkanie każdego człowieka w jego codziennych potrzebach" - powiedział Franciszek w sobotę podczas wieczornego czuwania modlitewnego na placu św. Piotra w Watykanie. Odmówiono tajemnice chwalebne modlitwy różańcowej. Czuwanie odbyło się z okazji Jubileuszu Maryjnego w ramach Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

Franciszek

Rok Miłosierdzia

Mazur/Episkipat.pl

Papież Franciszek na Jasnej Górze

Papież Franciszek na Jasnej Górze

Nawiązując do rozważanych tajemnic chwalebnych modlitwy różańcowej: Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia, Wniebowzięcia i Ukoronowania Maryi Panny papież przypomniał, że jest ona ze względu na wiele aspektów syntezą historii Bożego miłosierdzia. "Poprzez modlitwę i rozważanie życia Jezusa Chrystusa ponownie widzimy Jego miłosierne oblicze, które wychodzi na spotkanie wszystkich ludzi w różnych potrzebach życiowych" - wyjaśniał papież i dodał: "Maryja towarzyszy nam na tej drodze, wskazując na Syna, który promieniuje miłosierdziem samego Ojca. Jest Ona naprawdę "Hodegetria", Matką, która wskazuje nam drogę, do której przebycia jesteśmy wezwani, aby być prawdziwymi uczniami Jezusa".

Franciszek zaznaczył, że modlitwa różańcowa nie oddala nas od trosk życia, a wręcz przeciwnie, oczekuje od nas włączenia się w życie dnia powszedniego, aby umieć rozpoznawać znaki obecności Chrystusa pośród nas. Dzięki Różańcowi odkrywamy drogę, która prowadzi nas do pójścia za Chrystusem w służbie braciom. "Jesteśmy uczniami, ale także misjonarzami i niosącymi Chrystusa, tam, gdzie oczekuje On od nas bycia obecnymi. Dlatego nie możemy zamykać daru Jego obecności w nas samych. Wręcz przeciwnie, jesteśmy wezwani, aby włączać wszystkich do uczestnictwa w Jego miłości, Jego czułości, Jego dobroci, Jego miłosierdziu" - przekonywał papież.

Reklama

Franciszek zaznaczył, ze Maryja pozwala nam zrozumieć, co to znaczy być uczniami Chrystusa i poprzez wsłuchiwanie się w Boga oraz podążanie za Jezusem "stała się żywą pamięcią znaków dokonanych przez Syna Bożego, aby rozbudzić naszą wiarę". "Jednakże nie wystarcza jedynie słuchanie. Jest to z pewnością pierwszy krok, ale potem słuchanie musi zostać przełożone na konkretne działania. Uczeń bowiem oddaje swoje życie w służbie Ewangelii" - powiedział papież.

Ojciec Święty przypomniał, że przez całe swe życie Maryja wypełniała to, czego oczekuje się od Kościoła, by spełniał na wieczną pamiątkę Chrystusa. "W Jej wierze widzimy, jak otwierać drzwi naszych serc, aby być posłusznymi Bogu. W Jej poświęceniu odkrywamy, jak bardzo musimy być wrażliwi na potrzeby innych. W Jej łzach znajdujemy siłę, by pocieszać tych, którzy cierpią. W każdym z tych wydarzeń Maryja wyraża bogactwo Bożego miłosierdzia, które wychodzi na spotkanie każdego człowieka w jego codziennych potrzebach" - mówił Franciszek.

Na zakończenie papież ze zgromadzonymi na placu św. Piotra odmówił modlitwę "Pod Twoją obronę", najstarszą, z jaką chrześcijanie zwracali się do Matki Bożej zwłaszcza w chwilach trudnych i w czasie męczeństwa.

Reklama

W czuwaniu wzięli udział wierni związani ze stowarzyszeniami, ruchami i zgromadzeniami maryjnymi, rodziny maryjne związane z zakonami, przedstawiciele parafii i sanktuariów Matki Bożej.

Przed spotkaniem z papieżem na placu św. Piotra przeszła procesja z ikoną Salus Populi Romani oraz wizerunkami Matki Bożej delegacji ze sanktuariów maryjnych z całego świata, m.in. z Jasnej Góry i Lichenia. Modlono się i śpiewno pieśni maryjne.

W niedzielę o godz. 10.30 Jubileusz Maryjny zakończy uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Franciszka na placu św. Piotra.

Wczoraj z okazji święta Matki Bożej Różańcowej uczestnicy Jubileuszu wzięli udział w uroczystej Mszy św. odprawionej w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore.

Podczas Jubileuszu Miłosierdzia codziennie odmawiany jest Różaniec na placu św. Piotra. W piątek modlitwę poprowadziła delegacja Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach.

2016-10-08 19:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza diecezja ma dwóch misjonarzy miłosierdzia

Niedziela świdnicka 8/2016, str. 2

[ TEMATY ]

misjonarze

Rok Miłosierdzia

Zdjęcie z archiwum ks. Dominika Ostrowskiego

Środa Popielcowa w Bazylice św. Piotra w Rzymie; po lewej ks. Dominik Ostrowski, misjonarz miłosierdzia, w środku przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, po prawej ks. Rafał Masztalerz, misjonarz mił

Środa Popielcowa w Bazylice św. Piotra w Rzymie; po lewej ks. Dominik Ostrowski, misjonarz
miłosierdzia, w środku przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji
abp Rino Fisichella, po prawej ks. Rafał Masztalerz, misjonarz mił

Na terenie diecezji świdnickiej posługę misjonarzy miłosierdzia od Środy Popielcowej pełnią: ks. Dominik Ostrowski, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, oraz ks. Rafał Masztalerz związany ze Szkołą Nowej Ewangelizacji, do niedawna wikariusz parafii w Lądku-Zdroju

W Roku Jubileuszowym szczególną posługę w diecezjach na całym świecie mają pełnić misjonarze miłosierdzia. Do ich zadań należy głoszenie Miłosierdzia Bożego podczas rekolekcji, kazań, katechez oraz istotnym elementem tej posługi ma być także spowiadanie.

CZYTAJ DALEJ

Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę

2021-08-02 12:34

facebook.com/swmikolajglogow

2 sierpnia wyruszyła Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami. Carrington zdobyła we wtorek drugi złoty medal, wcześniej triumfowała w jedynce na 200 m.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję