Reklama

Polska

Budujemy żywy pomnik św. Jana Pawła II

W katedrze polowej Wojska Polskiego modlili się dziś stypendyści i darczyńcy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Podczas Mszy św. jedna ze stypendystek podzieliła się swoim świadectwem. Dziś obchodzimy XVI Dzień Papieski, którego hasłem są słowa „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Zbierane dziś przez wolontariuszy pieniądze wesprą Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia – żywy pomnik św. Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

MONIKA ŁUKASZÓW

- Dziś dzień wdzięczności, podczas którego chcemy wypowiadać nasze słowa wdzięczności za dar św. Jana Pawła II i za tych, którzy stanowią jego żywy pomnik oraz tych wszystkich, którzy ten pomnik budują – powiedział na początku Mszy św. ks. ppor. Marek Okoń, wikariusz katedry polowej, który przewodniczył Eucharystii. Ks. Okoń powitał ks. Dariusza Kowalczyka, przewodniczącego zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Liturgię słowa i oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali stypendyści Fundacji.

W homilii ks. Kowalczyk nawiązał do plakatu zapowiadającego XVI Dzień Papieski, na którym widnieją Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Przypomniał, że drugą encykliką papieską była „Bóg bogaty w miłosierdzie”. – To właśnie papież-Polak przypominał ludzkości, jak bardzo w XX wieku świat został poraniony i że potrzebuje on Bożego Miłosierdzia. Tak bardzo zachwiana została wiara, że w człowieku jest człowiek. Żeby ją odbudować, potrzebne jest spotkanie człowieka z Bogiem bogatym w miłosierdzie – powiedział.

Zdaniem ks. Kowalczyka, papież Benedykt XVI przestrzegał w swoich encyklikach przed utopiami, które mówiły, że miłosierdzie jest niepotrzebne człowiekowi, a świat może dać człowiekowi to wszystko czego zapragnie.

Ks. Kowalczyk zauważył, że papież Franciszek podkreśla konieczność czynienia konkretnych dzieł miłosierdzia. – Papież mówi, że miłość miłosierna musi być konkretna, angażować nasz czas, słowo, obecność, czasem nasze pieniądze. Istnieje tyle potrzeb miłosierdzia ilu ludzi. Trzeba podejść do człowieka i rozpoznać potrzeby bliźniego – zachęcał. Podkreślił, że jest to zadanie dla każdego z nas. - Bądźmy żywymi świadkami miłosierdzia – podkreślił.

Swoim świadectwem podzieliła się podczas Mszy św. Iza, od dziesięciu lat stypendystka Fundacji, studiująca bezpieczeństwo narodowe w Wojskowej Akademii Technicznej. Podkreśliła, że to dzięki pomocy Fundacji mogła rozpocząć studia na WAT i spełnić swoje marzenia. Iza podziękowała za wsparcie modlitewne i materialne fundatorom. – Każdy ze stypendystów zdaje sobie sprawę, że państwa wsparcie to wyraz miłości do św. Jana Pawła II. Pamiętamy o was w naszych codziennych modlitwach. Staramy się nie zawieść nadziei, jakie w nas pokładacie – zapewniła. Zachęciła do odwiedzenia strony internetowej Fundacji (www.dzielo.pl).

Reklama

Eucharystię koncelebrował ks. ppłk Piotr Majka, proboszcz katedry polowej, w której od kilku lat spotykają się stypendyści i absolwenci fundacji. Za tę pomoc oraz współpracę podziękował kapelanowi ks. Dariusz Kowalczyk.

Po Mszy św. stypendyści przeszli ulicami Starego Miasta pod kościół sióstr wizytek na Krakowskim przedmieściu, gdzie powstało miasteczko rodzinne z licznymi atrakcjami dla dzieci.

Obchody centralne XVI Dnia Papieskiego zwieńczy Apel Modlitewny Miasta Warszawy na skwerze Hoovera o godz. 18.00. Stypendyści wspólnie z mieszkańcami stolicy pomodlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Poznamy też kilka inicjatyw Kościoła realizujących wezwanie św. Jana Pawła II do wyobraźni miłosierdzia. Błogosławieństwa wszystkim udzieli kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji.

Obecnie Fundacja wspiera ponad 2,3 tys. młodych, zdolnych osób, pochodzących z niezamożnych rodzin. W ub. roku w ramach zbiórki publicznej oraz przykościelnej zebrano niemal 8 mln zł. Pozostałe 4 mln zł, które są niezbędna, by prowadzić program stypendialny na dotychczasowym poziomie, pochodzą od indywidualnych ofiarodawców.

- Dzięki Fundacji mogłam podjąć studia na Uniwersytecie Warszawskim i realizować praktyki zawodowe, które pomogły mi ukształtować ścieżkę mojej kariery – powiedziała Magdalena Jagodzińska, jedna z absolwentek programu. Podkreśliła w rozmowie z KAI, że dzięki Fundacji zyskała wielu przyjaciół. - Myślimy o sobie jak o jednej wielkiej rodzinie, znamy się, kontaktujemy ze sobą i pomagamy sobie także po zakończeniu programu stypendialnego – powiedziała.

Podkreśliła, że powstało stowarzyszenie absolwentów Fundacji „Dzieło”, które umożliwia stałą współpracę, dzielenie się doświadczeniem i pomaga w utrzymaniu kontaktów byłych stypendystów. Stowarzyszenie powołało do życia m.in. przedszkole na Mokotowie. – Cieszymy się, że nasza wzajemna współpraca nie kończy się na programie stypendialnym, ale trwa dalej – powiedziała.

2016-10-09 16:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papiescy stypendyści wolontariuszami ŚDM

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

ŚDM w Krakowie

BOŻENA SZTAJNER

Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Stypendyści Fundacji

Niebieskie koszulki, niebieskie plecaki, niebiesko-białe identyfikatory, notes i długopis – podstawowy „zestaw” wolontariusza otrzymał każdy z nas, kto dotarł na Tyniecką 6 w Krakowie. W plecakach znajdowały się także inne gadżety, które otrzymywali wszyscy – i wolontariusze i uczestnicy – opaski, białe szaty do nałożenia podczas wyznania Credo, szaliki, pojemnik na wodę, talony żywnościowe, modlitewnik i książkę zatytułowaną „Jezu ufam Tobie. Inna książka o Bożym Miłosierdziu”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję