Reklama

Polska

Budujemy żywy pomnik św. Jana Pawła II

W katedrze polowej Wojska Polskiego modlili się dziś stypendyści i darczyńcy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Podczas Mszy św. jedna ze stypendystek podzieliła się swoim świadectwem. Dziś obchodzimy XVI Dzień Papieski, którego hasłem są słowa „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Zbierane dziś przez wolontariuszy pieniądze wesprą Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia – żywy pomnik św. Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

MONIKA ŁUKASZÓW

- Dziś dzień wdzięczności, podczas którego chcemy wypowiadać nasze słowa wdzięczności za dar św. Jana Pawła II i za tych, którzy stanowią jego żywy pomnik oraz tych wszystkich, którzy ten pomnik budują – powiedział na początku Mszy św. ks. ppor. Marek Okoń, wikariusz katedry polowej, który przewodniczył Eucharystii. Ks. Okoń powitał ks. Dariusza Kowalczyka, przewodniczącego zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Liturgię słowa i oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali stypendyści Fundacji.

Reklama

W homilii ks. Kowalczyk nawiązał do plakatu zapowiadającego XVI Dzień Papieski, na którym widnieją Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Przypomniał, że drugą encykliką papieską była „Bóg bogaty w miłosierdzie”. – To właśnie papież-Polak przypominał ludzkości, jak bardzo w XX wieku świat został poraniony i że potrzebuje on Bożego Miłosierdzia. Tak bardzo zachwiana została wiara, że w człowieku jest człowiek. Żeby ją odbudować, potrzebne jest spotkanie człowieka z Bogiem bogatym w miłosierdzie – powiedział.

Zdaniem ks. Kowalczyka, papież Benedykt XVI przestrzegał w swoich encyklikach przed utopiami, które mówiły, że miłosierdzie jest niepotrzebne człowiekowi, a świat może dać człowiekowi to wszystko czego zapragnie.

Ks. Kowalczyk zauważył, że papież Franciszek podkreśla konieczność czynienia konkretnych dzieł miłosierdzia. – Papież mówi, że miłość miłosierna musi być konkretna, angażować nasz czas, słowo, obecność, czasem nasze pieniądze. Istnieje tyle potrzeb miłosierdzia ilu ludzi. Trzeba podejść do człowieka i rozpoznać potrzeby bliźniego – zachęcał. Podkreślił, że jest to zadanie dla każdego z nas. - Bądźmy żywymi świadkami miłosierdzia – podkreślił.

Reklama

Swoim świadectwem podzieliła się podczas Mszy św. Iza, od dziesięciu lat stypendystka Fundacji, studiująca bezpieczeństwo narodowe w Wojskowej Akademii Technicznej. Podkreśliła, że to dzięki pomocy Fundacji mogła rozpocząć studia na WAT i spełnić swoje marzenia. Iza podziękowała za wsparcie modlitewne i materialne fundatorom. – Każdy ze stypendystów zdaje sobie sprawę, że państwa wsparcie to wyraz miłości do św. Jana Pawła II. Pamiętamy o was w naszych codziennych modlitwach. Staramy się nie zawieść nadziei, jakie w nas pokładacie – zapewniła. Zachęciła do odwiedzenia strony internetowej Fundacji (www.dzielo.pl).

Eucharystię koncelebrował ks. ppłk Piotr Majka, proboszcz katedry polowej, w której od kilku lat spotykają się stypendyści i absolwenci fundacji. Za tę pomoc oraz współpracę podziękował kapelanowi ks. Dariusz Kowalczyk.

Po Mszy św. stypendyści przeszli ulicami Starego Miasta pod kościół sióstr wizytek na Krakowskim przedmieściu, gdzie powstało miasteczko rodzinne z licznymi atrakcjami dla dzieci.

Obchody centralne XVI Dnia Papieskiego zwieńczy Apel Modlitewny Miasta Warszawy na skwerze Hoovera o godz. 18.00. Stypendyści wspólnie z mieszkańcami stolicy pomodlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Poznamy też kilka inicjatyw Kościoła realizujących wezwanie św. Jana Pawła II do wyobraźni miłosierdzia. Błogosławieństwa wszystkim udzieli kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji.

Obecnie Fundacja wspiera ponad 2,3 tys. młodych, zdolnych osób, pochodzących z niezamożnych rodzin. W ub. roku w ramach zbiórki publicznej oraz przykościelnej zebrano niemal 8 mln zł. Pozostałe 4 mln zł, które są niezbędna, by prowadzić program stypendialny na dotychczasowym poziomie, pochodzą od indywidualnych ofiarodawców.

- Dzięki Fundacji mogłam podjąć studia na Uniwersytecie Warszawskim i realizować praktyki zawodowe, które pomogły mi ukształtować ścieżkę mojej kariery – powiedziała Magdalena Jagodzińska, jedna z absolwentek programu. Podkreśliła w rozmowie z KAI, że dzięki Fundacji zyskała wielu przyjaciół. - Myślimy o sobie jak o jednej wielkiej rodzinie, znamy się, kontaktujemy ze sobą i pomagamy sobie także po zakończeniu programu stypendialnego – powiedziała.

Podkreśliła, że powstało stowarzyszenie absolwentów Fundacji „Dzieło”, które umożliwia stałą współpracę, dzielenie się doświadczeniem i pomaga w utrzymaniu kontaktów byłych stypendystów. Stowarzyszenie powołało do życia m.in. przedszkole na Mokotowie. – Cieszymy się, że nasza wzajemna współpraca nie kończy się na programie stypendialnym, ale trwa dalej – powiedziała.

2016-10-09 16:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję