Reklama

Polska

Watykan: Polak będzie reprezentował UE przy Stolicy Apostolskiej

Ojciec Święty przyjął dziś listy uwierzytelniające od amb. Jana Tombińskiego, który będzie reprezentował Unię Europejską przy Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

ambasador

pl.wikipedia.org

Amb. Jan Tombiński urodził się 4 października 1958 w Krakowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał tytuły magistra germanistyki (1984) i historii (1985). Początkowo (1985–1987) pracował w bibliotece uniwersyteckiej na UJ, a później jako wykładowca w Instytucie Historii na tej uczelni.

W latach 1981–1984 był wiceprzewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim, po 13 grudnia 1981 działał w strukturach podziemnych NZS i przez pewien czas był też przewodniczącym samorządu studenckiego na UJ. W maju 1988 był członkiem redakcji podziemnego pisma „Przegląd Wiadomości Strajkowych”, wydawanego w Krakowie przez Komitet Strajkowy „Solidarności” Huty im. Lenina.

Reklama

Od 1990 związany z polską dyplomacją. Do 1995 był zatrudniony w Ambasadzie RP w Pradze w Czechosłowacji i Republice Czeskiej, kolejno w randze II i I sekretarza, a następnie konsula i ministra pełnomocnego. W latach 1995–1996 był konsulem ministrem pełnomocnym w Ambasadzie RP w Lublanie w Słowenii, a następnie w latach 1996–1998 pełnił funkcję ambasadora RP w Słowenii, a do 1999 także w Bośni i Hercegowinie.

W latach 1998–2001 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie na stanowisku dyrektora Departamentu Europa. W latach 2001 – 2006 był ambasadorem RP w Paryżu we Francji. 1 lutego 2007 objął stanowisko Stałego Przedstawiciela RP przy UE, został z niego odwołany z dniem 31 sierpnia 2012. W tym samym roku powierzono mu funkcję ambasadora Unii Europejskiej na Ukrainie, którą pełnił do roku 2016.

Włada biegle językami angielskim, niemieckim, francuskim, słoweńskim, czeskim i ukraińskim. Jan Tombiński jest żonaty z dr Agnieszką Tombińską i ma dziesięcioro dzieci. Stolica Apostolska utrzymuje relacje dyplomatyczne z Unią Europejską od 13 grudnia 2007 roku.

2016-10-10 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#aGiftOfWisdom - Watykan zachęca do towarzyszenia starszym i czerpania z ich mądrości

2020-11-30 13:04

[ TEMATY ]

Watykan

osoby starsze

Wikipedia.org

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zachęca młodych ludzi, by w czasie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, znaleźli sposób na okazanie bliskości osobom starszym - nawet wirtualnie, a w sieci podzielili się zaczerpniętą od nich mądrością i radami. Ma temu posłużyć hasztag: #aGiftOfWisdom

Kampania społeczna #aGiftOfWisdom (pol. "dar mądrości), to ciąg dalszy wcześniejszej inicjatywy, zatytułowanej "Każda osoba starsza jest twoim dziadkiem" (ang. "the elderly are your grandparents"), zaproponowanej przez Stolicę Apostolską w odpowiedzi na zachętę, jaką papież Franciszek wielokrotnie kierował do młodych ludzi. Ojciec Święty, przy okazji spotkań i publikacji dokumentów, zaprasza młodzież do tego, by poszukiwała swoich korzeni, a od osób starszych czerpała mądrość i inspirację do realizacji własnych planów i szczęśliwego, dobrego życia, prowadzącego ku świętości.

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia, w której kompetencjach jest m.in. duszpasterstwo osób starszych, po raz kolejny zaprasza młodych ludzi, by wykorzystali media społecznościowe i komunikatory internetowe po pierwsze do kontaktu z osobami starszymi, a wcześniej: pomocy w podstawowej obsłudze tych kanałów komunikacji, a po drugie, do wzajemnego inspirowania się mądrością, zaczerpniętą od osób starszych i spotkaniami z nimi.

"Więź z osobami starszymi, to skarb, który czeka na odkrycie - czytamy w zaproszeniu, skierowanym do młodych internautów - zapraszamy młodych ludzi z całego świata, by w okresie świątecznym wysłali wiadomości do osób w podeszłym wieku, otrzymując od nich w zamian swój 'dar mądrości'. Zachęcamy do opublikowania w mediach społecznościowych wspomnień albo rady, otrzymanej od osoby starszej, z którą w ostatnich miesiącach nawiązali kontakt i relację".

Wspomnienia i refleksje opatrzone hasztagiem #aGiftOfWisdom można umieszczać w sieci do końca okresu Bożego Narodzenia. Zostaną one zebrane przez watykańską dykasterię, a niektóre z nich opublikowane.

CZYTAJ DALEJ

Piekarnia Bożonarodzeniowa i Aktywny Kalendarz Adwentowy w Słubicach

2020-12-01 11:30

[ TEMATY ]

KSM

Słubice

Archiwum ks. Rafała Mocnego

Tak wyglądała Piekarnia Bożonarodzeniowa w ubiegłym roku

Tak wyglądała Piekarnia Bożonarodzeniowa w ubiegłym roku

KSM-owicze ze Słubic 5 grudnia spotkają się na wspólnym pieczeniu świątecznych pierników.

Piekarnia Bożonarodzeniowa, bo tak nazywa się inicjatywa organizowana przez Koło Akademickie KSM przy Collegium Polonicum, jest okazją nie tylko do wspólnego pieczenia świątecznych ciasteczek, poznawania bożonarodzeniowych tradycji naszych sąsiadów, ale przede wszystkim okazją do spotkania i rozmowy. – To stały punkt przed Bożym Narodzeniem, żeby siedzieć i pierniki piec – śmieje się ks. Rafał Mocny. - Nasz KSM angażuje się również w tzw. Aktywny Kalendarz Adwentowy, w którym na każdy dzień Adwentu przewidziane jest jakieś wydarzenie np. wspólne polsko-niemieckie śpiewanie kolęd, pieczenie ciasteczek, wspólne opowiadanie bajek dzieciom z Polski i Niemiec i wiele innych wspólnych inicjatyw. 

Dodaje, że akademicy ze Słubic jeszcze w tym roku dołączyli do diecezjalnych struktur KSM. – Stworzyliśmy całe struktury, natomaist ja pełnię funkcję asystenta kościelnego stowarzyszenia - mówi ks. Mocny. KSM przy Collegium Polonicum w Słubicach - jak mówi duszpasterz - oprócz studentów z Polski, tworzą również obcokrajowcy o polskich korzeniach. Aktywnie włączają się w przeżywanie Adwentu. Jak mówi duszpasterz w tym okresie tradycyjnie odbywają się Roraty, a przed studentami są jeszcze rekolekcje adwentowe (10-12 grudnia) i Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia).


CZYTAJ DALEJ

Ks. Józef Fejdasz – do końca wierny swemu powołaniu

2020-12-02 09:43

ks. Szymon Nosal

Rok temu, 30 grudnia, odszedł do Pana nasz kolega kursowy ks. kan. Józef Fejdasz. Zostało nas jeszcze sześciu. Mnie, z polecenia ks. abp Adama Szala, wypadło go pożegnać w homilii pogrzebowej. Na początku przytoczyłem słowa o śmierci, jakie ks. abp I. Tokarczuk wygłosił 12 września 2002 r., dziesięć lat przed swoją śmiercią, w Dębowcu. Powiedział wtedy:

„Śmierć to nie zmierzch, to świtanie nowego życia. W życiu wiecznym poznamy tajemnice wszechświata o wiele bogaciej, niż tu – oczami na ziemi. Będziemy słuchać Bożą muzykę w całym jej pięknie i harmonii… Nie bójmy się odejścia, śmierci. To, co jest po niej, jest o wiele bogatsze, jest spotkaniem z Ojcem… Niech trudy starości, choroby, niepełnosprawność tego wieku, dopełnią naszej pokuty. Cierpienie złączone z męką Chrystusa może dokonać większych cudów niż działanie…”

Te słowa wypełniły się już następnego dnia po 7. rocznicy śmierci abp I. Tokarczuka, 30 grudnia 2019 r., w chwili śmierci ks. Józia. Służył Bogu i ludziom, nie tylko w młodości i dojrzałym wieku życia kapłańskiego, ale i w starości, w chorobie i umieraniu. Jeszcze 17 grudnia ub. roku, kiedy go odwiedził kolega kursowy, ks. Teodor Marut, przywitał się z humorem i nic nie wskazywało na jego bliską śmierć. Następnego dnia przesłał nam jeszcze ostatnie życzenia świąteczne i tak się z nami pożegnał.

W homilii pogrzebowej dziękowałem Panu Bogu za 88 lat pięknego życia ks. Józia i za przeszło 57 lat jego służby Bogu i ludziom w kapłaństwie. Śp. ks. Józiu wybrał drogę swego życia w kapłaństwie. Mężnie pokonywał wszystkie trudności życiowe, bo wiedział, dokąd ma iść. Doszedł do swego celu życiowego w dzień po 7-mej rocznicy śmierci swego ukochanego Mistrza, Ojca i Pasterza, który zaufał mu i posłał go, jako jednego z pierwszych kapłanów, gdy był wikarym w Racławicach, do tworzenia parafii w Przędzelu, gdzie już od kwietnia 1971 roku zamieszkał. My, starsi kapłani, dobrze pamiętamy, jakie to były trudne czasy, na jakie trudności napotykaliśmy. Zawsze jednak mieliśmy oparcie i pomoc w swoim Pasterzu.

Jak się znalazł na naszym roczniku śp. ks. Józiu, skoro był od nas dużo starszy? Był już wcześniej w naszym przemyskim seminarium, ale pod wpływem bardzo surowego rekolekcjonisty, jako kleryk II roku, zrezygnował. Poszedł do świata, odbył służbę wojskową, pracował jako nauczyciel, jako aktor w teatrze i znowu powrócił do seminarium, na nasz rocznik, na II rok studiów. Wtedy dawni jego koledzy byli już na VI roku. Śpiewaliśmy mu żartobliwie: „staruszek portier”, bo była między nami znaczna różnica wieku. A potem razem z nami doszedł do święceń kapłańskich 17 czerwca 1962 r. i dzielił nasze trudy życia kapłańskiego jako jeden z budowniczych kościołów.

Z Przędzela poszedł do Wietrzna, gdzie dużo zrobił dla ożywienia kultu maryjnego. Tam, w pierwszy czwartek miesiąca lipca 1999, mieliśmy razem z naszym kolegą ks. bp Kazimierzem Ryczanem zjazd koleżeński. Przez cały czas swojego kapłaństwa bardzo ofiarnie głosił rekolekcje i misje nie tylko w naszej diecezji, ale i całej Polsce, a nawet za granicą. Na pogrzebie naszego kolegi, ks. Władysława Pawełka, mówił mi, że chciałby, aby ks. bp K. Ryczan był na jego pogrzebie i wygłosił kazanie. Niestety! Bóg chciał inaczej. Nie ks. bp Ryczan na pogrzebie Józia w Korczynie, ale Józiu w Kielcach, przed przeszło trzema laty, był na pogrzebie biskupa.

Śp. ks. Józef całe swoje życie przeżył bardzo pracowicie. Stawał się nieustannie tym ewangelicznym ziarnem pszenicznym, które gdy „[…] wpadłszy w ziemię obumrze, przyniesie plon” (por. J 12,24). Zapewne często powtarzał na modlitwie za poetą słowa z wiersza „Poślij mnie, Panie”: Weź, Panie, moje krzyże * I użyj mego cierpienia […], * Do pracy dla odkupienia (M. Nosal Trzy tęsknoty, s 173).

Dziękujemy Bogu za jego życie kapłańskie, za jego modlitwy, cierpienia, za wszystko, co uczynił dla chwały Bożej i zbawienia ludzi. Ufamy, że jego Patron, Święty Józef, Patron dobrej śmierci, wyjednał mu u Jezusa łaskę, iż w chwili śmierci spotkał się z Jezusem Najwyższym Kapłanem, nie tyle jako Sędzią, co ukochanym Zbawicielem.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję