Zwycięski gol w ostatniej minucie

W spotkaniu trzeciej kolejki eliminacji piłkarskich mistrzostw świata 2018 Polska wygrała szczęśliwie w Warszawie z Armenią 2:1. Zwycięskiego gola dla biało-czerwonych strzelił Robert Lewandowski w piątej minucie doliczonego czasu gry!

piłka nożna

Uwe Bassenhoff/pl.wikipedia.org

11 października to wyjątkowa data w historii polskiej piłki nożnej. Wystarczy przypomnieć kilka istotnych spotkań Polaków rozegranych w tym dniu w ostatnich kilkunastu latach. W 2006 - w rozegranym w Chorzowie meczu eliminacji Euro 2008, Polacy ograli czwartą drużynę świata - Portugalię (2:1). Dwa lata później, także w Chorzowie, ograli 2:1 Czechów. W 2014 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie po raz pierwszy w historii wygrali z Niemcami (2:0), a rok później, na tym samym stadionie zapewnili sobie awans do finałów Euro 2016, pokonując Irlandię (2:1). Nie mogło być inaczej także 11 października 2016 r. - ten mecz musieliśmy wygrać!

Początkowo mogło się wydawać, że Polacy zgodnie z przewidywaniami strzelą Armenii kilka bramek i sprawę zwycięstwa rozstrzygną jeszcze w pierwszej połowie. Już w 11. minucie znakomitą sytuację miał Łukasz Teodorczyk. Jednak po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego nie trafił w piłkę głową z trzech metrów od bramki. Podobnie było kilka minut później, kiedy po ładnej akcji Macieja Rybusa z Kubą Błaszczykowski ten drugi znów ładnie zagrał w stronę zawodnika Anderlechtu. Ten jednak znowu nie potrafił wykończyć akcji.

Kiedy po pół godzinie gry za drugą żółtą kartkę z boiska wyleciał Gael Andonian wydawało, że biało-czerwoni muszą w końcu wbić piłkę do bramki. Niestety Polakom gra w przewadze nie pomogła. Dodatkowo kontuzji kolana doznał Artur Jędrzejczyk i jeszcze przed przerwą musiał zejść z boiska. Zmienił go na skrzydle Rybus.

W końcu po przerwie Polacy szybko wyszli na prowadzenie za sprawą Roberta Lewandowskiego. Jednak rywale od razu wyrównali. W meczu z Armenią praktycznie nie funkcjonowała nasza defensywa.

Niemal do samego końca Polacy bili głową w mur. Popełniali niestety wiele błędów przy rozegraniu piłki przez co o mały włos nie stracili drugiego gola. I właśnie wtedy, kiedy mijała już czwarta i ostatnia minuta doliczonego czasu biało-czerwoni dostali rzut wolny z okolicy narożnika pola karnego. Cała nasza drużyna wbiegła w pole szesnastu metrów Armenii. Po dośrodkowaniu Jakuba Błaszczykowskiego w tłumie odnalazł się Lewandowski i wbił zwycięskiego gola! Jeszcze raz 11 października okazał się dla naszej drużyny szczęśliwą datą. Dzięki temu szczęśliwemu zwycięstwu wciąż mamy duże szanse na awans do Mistrzostw Świata w Rosji.

2016-10-12 06:41

Nowy selekcjoner polskich piłkarzy to zadeklarowany katolik, związany z odłamem Akcji Katolickiej

piłka nożna

Polska

Polska

trener

Fernando Santos

PAP/Leszek Szymański

Pochodzący z Portugalii Fernando Santos, który we wtorek został ogłoszony nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski, to zadeklarowany katolik, związany z Ruchem Kursów Chrześcijaństwa. Organizacja ta, wywodząca się z hiszpańskich struktur Akcji Katolickiej, jest szczególnie popularna na Półwyspie Iberyjskim, a także we Włoszech oraz w krajach Ameryki Południowej.

W ramach działalności tego chrześcijańskiego ruchu Fernando Santos wielokrotnie brał udział w wydarzeniach religijnych, a także sam prowadził już sesje ewangelizacyjne. Zazwyczaj odbywały się one na terenie aglomeracji Lizbony, ale portugalski trener odwiedzał też często inne rejony swego kraju dając świadectwo swojej wiary. Nierzadko też pojawiał się na imprezach sportowych organizowanych przez portugalskie parafie lub diecezje.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.