Reklama

Polityka

Zakazana konferencja o nienarodzonych

Lewicowe organizacje zastraszyły Uniwersytet Medyczny, a później Polską Akademię Nauk. Obydwie instytucje odwołały swą zgodę na organizację międzynarodowej konferencji naukowej „Prawa poczętego pacjenta: aspekty medyczne i prawne”

[ TEMATY ]

uczelnia

pro‑life

Artur Stelmasiak

Konferencja jednak się odbędzie zgodnie z terminem w piątek 14 października w auli Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wybitnych naukowców z różnych państw pod swój dach przyjął abp Henryk Hoser.

Pierwotnie konferencja miała odbyć się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Na kilka dni przed 14 października uczelnia stała się obiektem ataków w internecie inspirowanych przez partię Razem.

Pretekstem do odwołania sympozjum miało się stać nieuprawnione wykorzystanie logo Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nieoficjalnie mówi się, że Kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska została zmuszona do odwołania konferencji. - Rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś znany jest ze swoich proaborcyjnych przekonań i mogę przypuszczać, że szukał pretekstu, aby konferencja nasza nie mogła odbyć się na jego uczelni - mówi "Niedzieli" prof. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris, który współorganizuje konferencję.

Po odmowie przez władze WUM komitet organizacyjny konferencji na zasadzie komercyjnej wynajął salę w pobliskim w Instytucie Biocybernetyki i

Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk. Wszystko było już dopięte organizacyjnie, aż na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem konferencji instytut PAN odmówił wynajęcia sali. - Znów pojawiła się seria maili i akcji na facebooku głównie ze strony polityków partii Razem, która ponownie zablokowała możliwość debaty naukowej - mówi prof. Jerzy Kwaśniewski.

Organizatorzy otrzymali faksem informacje, że PAN anuluje rezerwację na przeprowadzenie konferencji naukowej. - Oczywiście wytoczymy proces Polskiej Akademii Nauk. Będziemy domagać się odszkodowania za zerwanie rezerwacji w ostatniej chwili - podkreśla Kwaśniewski. - Będziemy też apelować do wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Na dalsze przepychanki było już za późno i naukowcy zdecydowali, że konferencję zorganizują w auli przy katedrze warszawsko-praskiej. - Wolność nauki znów musi być ochraniana przez instytucje kościelne, a wydawało mi się, że takie czasy już w Polsce minęły - mówi Kwaśniewski. - Do tej pory nie słyszałem, aby konferencja naukowa na temat praw pacjenta nienarodzonego spotkała się w Polsce z takimi atakami i cenzurą.

Reklama

Konferencja z udziałem w dziedzinie medycyny, prawa i bioetyki została zorganizowana przez wybitnych profesorów z Polski i z zagranicy. Jej inicjatorami jest Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris i Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.

Członkowie komitetu naukowego międzynarodowej konferencji skierowali na ręce Prezesa Polskiej Akademii Nauk apel. List naukowców jest przede wszystkim wyrazem sprzeciwu wobec brutalnej próby wkraczania polityki i ideologii na grunt opartej na rzetelnych podstawach akademickiej debaty z zakresu prawa i medycyny. Sygnatariusze zwrócili też uwagę, że na 108 organizatorów protestu, 44 to działacze partyjni, głównie partii Razem i Zielonych.

2016-10-13 21:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porozumienie uczelni teologicznych

[ TEMATY ]

uczelnia

Andrzej Tarwid

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zawarł umowę o współpracy z pięcioma uczelniami teologicznymi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. - Naszym pierwszym wspólnym przedsięwzięciem będzie zorganizowanie w przyszłym roku międzynarodowej konferencji teologicznej - zapowiedział rektor PWTW, ks. prof. Krzysztof Pawlina.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję