Reklama

Wiadomości

Dzieciom poczętym przysługują prawa pacjenta

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Artur Stelmasiak

W historii nauk medycznych w Polsce takich trudności debata naukowa jeszcze nie miała. Mimo tego konferencja o "prawach pacjenta poczętego" odbyła się w instytucji należącej do Kościoła.

Lewicowe organizacje zastraszyły Uniwersytet Medyczny, a później Polską Akademię Nauk. Obydwie instytucje odwołały swą wcześniejszą zgodę na organizację konferencji naukowej. Co ciekawe, instytut PAN odmówił organizatorom nawet wynajęcia sali na warunkach komercyjnych. W efekcie konferencja musiała schronić się pod parasolem Kościoła, do sali konferencyjnej Akademika Praskiego, który należy do diecezji warszawsko-praskiej.

- Generalnie najlepiej byłoby, gdyby naukowcy dyskutowali na uczelniach, czyli w naturalnym środowisku akademickim. Ale jeżeli pojawiają się tego typu niezrozumiałe trudności, to zawsze służymy pomocą - mówi Mateusz Dzieduszycki, rzecznik prasowy diecezji. - Cieszymy sie, że mogliśmy pomóc w organizacji konferencji naukowej, której tematem jest prawno-medyczna refleksja nad sytuacją dzieci przed narodzeniem.

Tego typu sytuacja, gdy odmawia się profesorom, zorganizowania naukowej konferencji nt. życia we wczesnej fazie rozwoju najprawdopodobniej jest pierwszą w historii III RP. - Prawda musi być poszukiwana w sposób rzetelny, w oderwaniu od tymczasowych debat. Wolność prowadzenia badań naukowych, wolność ogłaszania ich wyników, wolność nauczania są fundamentalnymi prawami zawartymi w konstytucji i nie wynikają z zasad wtórnych ale podstawowych – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris, który był współorganizatorem konferencji.

Konferencja nie powinna budzić jakichkolwiek kontrowersji z punktu widzenia medycznego czy prawnego. Wzięło w niej udział wielu wybitnych profesorów prawa oraz nauk medycznych. - To pierwszy przypadek w historii, kiedy zabrania się naukowej debaty na temat życia prenatalnego - mówi "Niedzieli" prof. Andrzej Kochański, wybitny genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk. - Ta konferencja napotkała tyle trudności, że jeszcze dziś o 2 w nocy sprawdzałem, czy na pewno się odbędzie. Jest mi bardzo przykro, że moi koledzy z WUM i PAN odmówili nam prawa głosu. To przecież jest ograniczanie podstawowych praw autonomii i wolności nauki.

Reklama

Profesor Kochański podczas swojego referatu zwrócił uwagę na genetyczne zaburzenia w pierwszym etapie życia człowieka. - Zapłodnienie in vitro powoduje nowe zestawy wad genetycznych - wskazał profesor. Zwrócił też uwagę, że cała wiedza o chorobach genetycznych wykrywanych w pierwszej fazie życia wykorzystuje się do eugeniki, a nie do terapii. - Pomimo burzliwego rozwoju nowoczesnych technologii molekularnych poradnictwo genetyczne stosowane w diagnostyce prenatalnej staje się coraz trudniejsze. Niestety praktycznie cały rozwój europejskiej medycyny idzie w kierunku eugeniki - mówił Kochański.

Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się przedstawiciele środowiska akademickiego oraz praktycy. Wśród nich byli lekarze, położne, prawnicy oraz etycy. Wśród tematów wystąpień znalazły się m.in.: "Kiedy dziecko poczęte potrzebuje adwokata"; "Śmierć pacjenta przed narodzeniem, perspektywa położnej" oraz "Oczekiwania rodziny spodziewającej się dziecka: sytuacje szczególne i trudne".

Współtwórca poporodowej szkoły matek i ojców "Razem Łatwiej" podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z personelem medycznym oraz z rodzinami, które wychowują chore dzieci. Odniósł sie on do gorącej dyskusji w debacie publicznej o aborcji. - Dlaczego wszyscy roztrząsają i zastanawiają się nad problemem zabójstwa? - pytał retorycznie Tomasz Grzegorzewski. - Pamiętam, jak mój syn miał rok czasu i ciężko zachorował. Ciągle płakał i stwarzał wiele trudności. Wówczas też mogłem dokonać "aborcji". Co za różnica, czy kogoś się zabija w pierwszych tygodniach, czy latach życia? - dodał Grzegorzewski.

Ostatni panel naukowy poświęcony został aspektom prawnym życia poczętego. Artykuł 30. Konstytucji RP nie pozostawia wątpliwości w tym względzie, wskazując że prawa mają swoje źródło w przyrodzonej godności człowieka. Przyrodzonej, czyli nie nabytej na którymś z etapów rozwoju, ale przynależnej człowiekowi ze względu na to, że nim jest. Pomimo jasnej dyspozycji konstytucyjnej, pacjentom-dzieciom przed urodzeniem niekiedy odmawia się ich praw. Kolejnym przykładem może być ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, która wyraźnie wskazuje, że dzieckiem jest się od momentu poczęcia. Niestety dzieci nienarodzone są dyskryminowane nawet przez Rzecznika Praw Pacjenta. - Dzieci nienarodzone są pacjentami i powinny im przysługiwać takie same prawa, jak tym, które już się urodziły - uważa mec. Jerzy Kwaśniewski.

2016-10-15 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afryka zamyka brytyjskie „fabryki śmierci”

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

Afryka

Kenia

Nigeria

W 2018 r. ponad 700 tys. dzieci straciło życie w Nigerii na skutek aborcji wykonanych przez giganta światowego przemysłu śmierci – Marie Stopes International. Ta brytyjska organizacja założona w latach ’70 ub. w. promuje aborcję i antykoncepcję w 37 krajach. Na jej celowniku znajduje się również kilkanaście państw Afryki, gdzie aborcja przeważnie jest zakazana, lub dostępna tylko w sytuacji wyjątkowej.

Działalność Marie Stopes International (MSI) napotyka na coraz większe ograniczenia ze strony rządów afrykańskich. Jest to m.in. skutek kampanii międzynarodowej platformy CitizenGO, która doprowadziła do wstrzymania działań MSI w Kenii. W ślad za nią poszedł Niger, który zamknął dwie kliniki MSI w związku z nielegalną działalnością aborcyjną. Również Tanzania i Uganda zaczynają bliżej przyglądać się aktywności tych ośrodków, prowadzonych pod hasłem „troski o zdrowie reprodukcyjne”. CitizenGO Africa w 2019 r. skierowała pismo do rządu Nigerii o powstrzymanie nielegalnych aborcji, za które MSI pobiera opłatę w wysokości 50 dolarów. Petycja już odniosła skutek – policja w nigeryjskim Lagosie zamknęła ośrodek aborcyjny prowadzony przez Marie Stopes, zabezpieczając dokumentację dotyczącą dokonanych aborcji, jak i antykoncepcyjnych zastrzyków podanych dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję