Reklama

Polityka

W Sejmie o zrównoważonym rozwoju i encyklice „Laudato si”

„Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle encykliki Ojca Świętego Franciszka "Laudato si” – to temat konferencji naukowej, która odbyła się w Sali kolumnowej w Sejmie. Współorganizatorem spotkania była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

2016-10-15 15:56

[ TEMATY ]

sejm

Paweł Mucha

Dialog między wszystkimi ludźmi, do którego zachęca nas Ojciec Święty Franciszek w odniesieniu do naszego wspólnego domu, jakim jest ziemia, poddawana globalnej degradacji – to główny cel konferencji naukowej.

– Encyklika idzie w tym kierunku, aby stworzyć wspólny program działania dla dobra człowieka zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, gdzie podmiotem jest człowiek. Podstawowym prawem człowieka jest praca, a bazą do bezpieczeństwa człowieka jest rodzina – zaznaczał prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Zobacz zdjęcia: Konferencja w Sejmie

Troska o środowisko naturalne powinna być jednym z naszych priorytetów – podkreślali uczestnicy konferencji.

Reklama

Zobacz zdjęcia: W Sejmie o „Laudato si”

– Kwestia ochrony środowiska jest jednym z ważniejszych elementów, myślę że strategii narodowej; przynajmniej powinna taka być. Ostatnimi laty, był to mocno zaniedbywany element. Uważam, że takie konferencje powinny być organizowane częściej – mówi Łukasz Oprawski, uczestnik konferencji.

Specjalny list do uczestników konferencji wystosował przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki, który objął patronat nad konferencją. List w imieniu metropolity poznańskiego odczytał ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

„Z wielką wdzięcznością przyjąłem wiadomość o przygotowaniu konferencji naukowej nt. Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle encykliki Ojca Świętego Franciszka „Laudato si”. Moja radość jest tym większa, że to nauczanie Kościoła zostanie podjęte we wspólnej refleksji teologów, przyrodników, duszpasterzy i polityków”

O dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja wskazał, że właściwy kierunek rozwoju może wypływać tylko i wyłącznie z dobra. Podkreślał, że aby rozwój ziemi był zrównoważony, potrzebna jest współpraca ludzi. Jej wzorcowym przykładem jest Rodzina Radia Maryja.

– Geotermia – skąd to wyszło – to ludzie. Tak jak wszystkie inne sprawy. To wszystko robią ludzie. To było trzech profesorów, dwóch jeszcze żyje, trzeci badał złoża ziemi przez 52 lata i dał nam te wszystkie księgi; mówi: proszę weźcie to – wspomina o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Organizatorzy przy udziale wybitnych polskich specjalistów z zakresu etyki i gospodarki ukazywali, jak, żyć na co dzień nawróceniem ekologicznym i w sposób odpowiedzialny budować nasz wspólny dom, idąc tym samym za przykładem Ojca Świętego Franciszka.

– Cieszę się bardzo, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, która formułuje młode zastępy ludzi odpowiedzialnych za główne sektory życia społecznego takich jak polityka, ekonomia, gospodarka, jest współorganizatorem tej konferencji naukowej odbywającej się w szczególnym miejscu, jakim jest Sejm Rzeczypospolitej Polski. W tym właśnie miejscu winien dokonywać się rzetelny dialog wszystkich Polaków zatroskanych o dom naszej Ojczyzny. Dla nas to ważna chwila, że my jako uczelnia możemy w taki właśnie sposób dołożyć tę małą cegiełkę w budowanie tej nowej kultury w Polsce, która opiera się na ekologii integralnej – mówił o dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Konferencję zorganizowali Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, NSZZ „Solidarność” oraz Samodzielna Pracownia Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW W Warszawie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budżet dobry dla rodzin

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. 28

[ TEMATY ]

rodzina

sejm

ustawa

budżet

geralt/PIXABAY

Trwają prace nad ostatecznym kształtem budżetu na rok 2020. Co przyniesie on Polakom?

Posłowie na ostatnim posiedzeniu Sejmu nie zgodzili się na odrzucenie projektu budżetu, jak chciała opozycja, i zdecydowali, by szczegółowe zapisy tzw. ustawy okołobudżetowej, która ma zapewnić jego prawidłową realizację, były dalej procedowane w komisjach. Można się spodziewać, że już wkrótce będziemy mieć nowy budżet.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Kielce: IPN przypomni „Raport z Auschwitz”

2020-01-22 21:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

pokaz

Bożena Sztajner/Niedziela

Auschwitz

Opowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o terrorze w okupowanej Polsce, obozach Zagłady, a w szczególności o KL Auschwitz, będzie tematem pokazu filmowego i spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 30 stycznia.

W filmie zaprezentowano nieznane dotąd dokumenty z archiwów brytyjskich, które świadczą o tym, że Polacy regularnie od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o tym, co dzieje się w obozach Zagłady na terenie okupowanej Polski.

W filmie o KL Auschwitz opowiadają także więźniowie, głównie z pierwszych transportów: Kazimierz Albin, Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, Karol Tendera, a także Eva Mozes-Kor - ofiara dr Mengele.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem dokumentu, którego światowa premiera miała miejsce w Parlamencie Europejskim.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” są prezentowane filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.Wydarzenie odbędzie się w siedzibie „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5. Początek o godz. 17.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję