Reklama

Polska

Abp Hoser do maturzystów: wyrazem dojrzałości jest służba innym

Wyrazem dojrzałości jest służba innym - podkreślił abp Henryk Hoser zachęcając maturzystów do współpracy z Duchem Świętym. Około 1,3 tys. młodzieży z diecezji warszawsko-praskiej przygotowującej się do egzaminu dojrzałości uczestniczyło w pielgrzymce na Jasną Górę. W częstochowskim sanktuarium uczniowie modlili się o pomyślne zdanie matury i dojrzały wybór drogi życiowej. Centralnym punktem zjazdu była Msza św. sprawowana w jasnogórskiej bazylice.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie liturgii abp Hoser podkreślił, że kluczem do szczęśliwego życia jest wierność Chrystusowi i Jego nauce. - Jezus mówiąc o sobie, że jest 'Drogą, Prawdą i Życiem' dał nam kod wskazujący ścieżkę do Boga - Boga, który pragnie dla nas pełni człowieczeństwa - powiedział kaznodzieja zachęcając młodzież do odkodowania pozostawionego przez Chrystusa szyfru. - Trzeba nam odczytać ten przekaz i kierować się nim by osiągnąć pełnię życia, a więc pełną dojrzałość, która nie sprowadza się jedynie do pewnego poziomu intelektualnego, ale wyraża się we wzięciu odpowiedzialności za swoje życie i za życie innych - powiedział bp warszawsko-praski. Zwrócił uwagę, że jedną z cech dojrzałości jest mądra ocena rzeczywistości. - Aby mieć świadomość tego, co się dzieje i umieć odczytywać to we właściwym świetle potrzeba postawy czuwania. Ten, kto nie czuwa, jest zawsze zaskoczony i bezradny bo nie umiał się przygotować, bo na czas nie widział co go czeka – tłumaczył kaznodzieja. Przestrzegł również młodzież przed tzw. "wyścigiem szczurów". - Przygotowując się do matury pomóżcie słabszym, którym nauka ciężej przychodzi, którzy pewnych rzeczy nie rozumieją, którzy potrzebują by im niektóre zagadnienia ktoś wytłumaczył - prosił młodych abp Hoser. Zapewnił, że takie wyjście ku innym pomaga obu stronom. - W tym przypadku doskonale sprawdza się łacińskie powiedzenie "Docendo Discimus" - "Nauczając, uczymy się" - zwrócił uwagę bp warszawsko-praski. Wskazując na postać Najświętszej Maryi Panny zachęcał również młodych by z zaufaniem zwrócili się do Tej, która jest Stolicą Mądrości i Wspomożeniem Wiernych. - Prośmy Matkę Bożą, żeby nas nauczyła być naprawdę dobrymi ludźmi, odpowiedzialnymi najpierw za siebie, bo to jest pierwszy stopień dojrzałości, ale także odpowiedzialnymi za drugich” - zaapelował duchowny.

Diecezjalną pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę zwieńczył apel w kaplicy Cudownego Obrazu. W czasie modlitwy zawierzono młodzież i zbliżające się czas egzaminów opiece Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-10-19 20:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: aby rodzina przetrwała niezbędna jest dziś formacja ludzi dorosłych i małżeństw

[ TEMATY ]

wywiad

abp Henryk Hoser

Synod o rodzinie

Dominik Różański

Aby rodzina przetrwała niezbędna jest dziś formacja ludzi dorosłych i małżeństw - podkreślił abp Henryk Hoser w rozmowie z KAI. Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego w dobie przemian cywilizacyjnych nie wystarczą już dyskusje czy nawoływania. Kościół musi nie tylko przypomnieć ludziom prawdę o rodzinie ale także wyjść do nich z konkretną propozycją duszpasterską, stąd tak ważny jest rozpoczynający się dziś w Synod Biskupó nt. rodziny - zaznaczył abp Hoser.

- Kościół bez przerwy głosi, że rodzina jest pierwszą i jedyną instytucją która została powołana przez Boga, dlatego tak ważne jest ukazanie jej genezy, sensu i celów oraz jej sakramentalności. W końcu każdy w jakiejś rodzinie się urodził i w jakiejś powinien umrzeć - stwierdził biskup warszawsko-praski.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Jezus na stadionie Legii?

2024-07-19 14:52

[ TEMATY ]

rekolekcje

Karol Porwich/Niedziela

Trwają zapisy na rekolekcje "Jezus na Stadionie Legii", które odbędą się 7 czerwca 2025 r. w Warszawie - powiedział PAP prezes Fundacji SMS z Nieba ks. Rafał Jarosiewicz. Zaznaczył, że wydarzenie zgromadzi 30 tys. osób.

"Dokładnie w tym czasie, kiedy młodzi ludzie zgromadzą się na polach lednickich, my chcemy zaprosić ich rodziców do modlitwy za młodzież" - powiedział ks. Jarosiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Papież odwiedzi Luksemburg i Belgię: Msza św. w Brukseli, wizyta na katolickim uniwersytecie

2024-07-19 14:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek złoży pod koniec września krótką wizytę w Luksemburgu, a następnie w Belgii, gdzie w Brukseli odprawi Mszę św. i odwiedzi katolicki uniwersytet w Lowanium, założony prawie 600 lat temu. W ogłoszonym w piątek przez Watykan programie papieskiej podróży nie przewidziano żadnej wizyty w europejskiej instytucji.

Papież odwiedzi kraje w sercu Europy niespełna dwa tygodnie po najdłuższej podróży swego pontyfikatu do Indonezji, Timoru Wschodniego, Papui-Nowej Gwinei i Singapuru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję