Reklama

Watykan

Rzym: rozpoczęła się Pielgrzymka Narodowa Polaków

Szczytem maryjnej pobożności Polaków był pontyfikat Jana Pawła II, który za hasło pontyfikatu obrał słowa: "Totus Tuus" - Cały Twój - powiedział 20 października abp Marek Jędraszewski w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył tam Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu biskupów z Polski, która rozpoczęła dziś narodową Pielgrzymkę Polaków do Rzymu. Bierze w niej udział 7 tys. pątników wraz z biskupami i duszpasterzami. Obok metropolity łódzkiego liturgię koncelebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polskiego abp Stanisław Gądecki, który we wstępie liturgicznym powitał wszystkich przybyłych pielgrzymów.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rzym

fot. Mazur/episkopat.pl

W kazaniu główny celebrans przypomniał o przyjęciu 1050 lat temu przez księcia Mieszka I chrztu świętego z Rzymu. W ten sposób z Rzymu popłynęły dwie podstawowe prawdy: o krzyżu Chrystusa i Jego Przenajświętszej Matce. Przywołując obraz Jana Matejki, poświęcony przyjęciu Chrztu przez księcia Polan, kaznodzieja stwierdził, że artysta ukazał, że siła narodu i potęga państwa płyną z krzyża, którego mają bronić następcy władcy.

Mówca wspomniał też o rozwoju kultu maryjnego, który na Zachodzie Europy rozpowszechnił się wraz z budową bazyliki Santa Maria Maggiore, a wzmógł się po ogłoszeniu Maryi "Matką Boga" na Soborze w Efezie w 431 r. Przypomniał, że w tej bazylice znajdują się relikwie betlejemskiego Żłóbka, a zatem Betlejem spotyka się tu z Efezem; Sobór Efeski daje najgłębszą wykładnię cudu betlejemskiej nocy. W 1965 Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła - Mater Ecclesiae - przypomniał metropolita łódzki.

W 966 r. Maryja przybyła na ziemie polskie wraz z Synem, o czym mówią liczne świadectwa, szczególnie pieśń "Bogurodzica", która przez wiele stuleci była hymnem Polski. Pośrednio bogate treści teologiczne, zawarte w pieśni, zawdzięczamy istnieniu bazyliki Santa Maria Maggiore - podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Wspomniał następnie o obecności Maryi w trudnych i chwalebnych chwilach polskich dziejów: pod Grunwaldem, na Jasnej Górze, we Lwowie i pod Wiedniem. Król Jan Sobieski nie wątpił, że Wiktoria Wiedeńska jest dziełem Matki Bożej, papież Innocenty z wdzięczności za Jej opiekę ustanowił święto Jej imienia, które miało być obchodzone w dzień zwycięstwa pod Wiedniem - 12 września, zaś w 55. rocznicę tego wydarzenia w centrum Rzymu wzniesiono kościół pod tytułem Santissimo Nome di Maria. W ten sposób zamknęło się koło historii: Polacy, którzy uczyli się pobożności maryjnej z Rzymu, po wiekach wzbogacili liturgię Kościoła powszechnego o nowe święto maryjne i świątynię ku czci Bogurodzicy" - powiedział abp Jędraszewski.

Jego zdaniem ukoronowaniem i szczytem polskiej pobożności maryjnej w Rzymie stał się pontyfikat Jana Pawła II. Zawołaniem jego biskupiego i papieskiego herbu są słowa "Totus Tuus" - Cały Twój. Maryjność papieża z Polski uosabia też modlitwa, odmówiona 19 sierpnia przez św. Jana Pawła II w Kalwarii, gdy żegnał się na zawsze z Ojczyzną i którą, po licznych prośbach w intencji narodu i całej ludzkości zakończył słowami: Totus Tuus - Cały Twój - przypomniał kaznodzieja.

2016-10-20 17:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bazylika św. Piotra – najważniejszy kościół stacyjny świata

Niedziela Ogólnopolska 9/2020, str. 23

[ TEMATY ]

wywiad

Watykan

Bazylika

Rzym

św. Piotr

MONIKA KSIĄŻEK

Wśród kościołów stacyjnych Rzymu jest najbardziej znana świątynia miasta – Bazylika św. Piotra. O tym, jak celebruje się statio w bazylice watykańskiej, opowiada bp Vittorio Lanzani, delegat administracji bazyliki.

Włodzimierz Rędzioch: Kiedy przypada statio u św. Piotra?

CZYTAJ DALEJ

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

11-12 października: 393. Zebranie Plenarne KEP

2022-10-03 08:04

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat News

393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się 11-12 października w Kamieniu Śląskim. Głównym tematem posiedzenia będzie kolejny etap synodu biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" – poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

"Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu" – powiedział biskup w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję