Reklama

Watykan

Francuska Polonia uczestniczy w pielgrzymce narodowej w Rzymie

53-osobowa delegacja Polskiej Misji Katolickiej we Francji bierze udział w rozpoczętej wczoraj narodowej pielgrzymce Polaków w Rzymie. Dla francuskiej Polonii to ważny element obchodów jubileuszu Chrztu Polski i Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Mazur/episkopat.pl

- Z wielką radością bierzemy udział w tych uroczystościach. Chcemy dostroić serca Polaków poza ojczyzną do rytmu serca Kościoła w Polsce - powiedział w rozmowie z KAI ks. Krystian Gawron, wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, towarzyszący pielgrzymom. Dodał, że wśród pielgrzymów reprezentujących różne regiony kraju znalazło się dziesięcioro młodych, w tym laureat konkursu wiedzy o św. Faustynie, zorganizowanego przez PMK we Francji z okazji Jubileuszu Miłosierdzia.

Ks. Gawron przypomniał, że obchody 1050-lecia Chrztu Polski zostały zorganizowane we wszystkich 154 miejscach sprawowania nabożeństw w języku polskim we Francji. Także tegoroczna Europejska Pielgrzymka Polonii do Lourdes była poświęcona jubileuszowym uroczystościom.

Nawiązując do dziękczynienia za ŚDM, które jest jedną z intencji narodowej pielgrzymki w Rzymie, wicerektor PMK zwrócił uwagę na pozytywny odbiór tego spotkania przez Francuzów. "Francuscy pielgrzymi wrócili przemienieni, zauroczeni polską gościnnością i ferworem religijnym. Są też pełni uznania nie tylko dla organizacji, ale też dla jakości przygotowań liturgicznych, nie tylko w Krakowie, ale we wszystkich polskich diecezjach. Także młodzież polonijna wróciła zakochana w Polsce i zamierza częściej tam wracać."

Reklama

Pytany o obchody Jubileuszu Miłosierdzia we Francji, ks. Gawron zaznaczył dużą rolę PMK i współpracy z archidiecezją krakowską. "Kolportujemy obrazy z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego także do kościołów francuskich, m.in. do katedry w Monte Carlo. Pallotyni z Osny pod Paryżem organizują pielgrzymki, wspólnie modlimy się też w parafiach pw. Bożego Miłosierdzia. W każdej parafii odprawiana jest też Godzina Miłosierdzia." Jak zauważył kapłan, to m.in dzięki świadectwu Polaków, Francuzi coraz bardziej otwierają się na orędzie o Bożym Miłosierdziu, o czym świadczy m.in. rosnąca liczba francuskich pielgrzymów odwiedzających Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagewnikach.

Według danych Polskiej Misji Katolickiej we Francji, nad Sekwaną mieszka obecnie ok. 1,5 mln osób polskiego pochodzenia.

2016-10-21 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz poświęci w Nazarecie wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ziemia Święta

Episkopat.pl

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz

Mozaikę z wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej poświęci w niedzielę w Nazarecie kard. Stanisław Dziwisz. W rozpoczynającej się w sobotę pielgrzymce do Ziemi Świętej z tej okazji uczestniczą m.in. opiekunowie i przyjaciele sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie znajdują się wizerunki Matki Bożej z sanktuariów narodowych z całego świata.

Jak powiedział KAI kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Azariasz Hess OFM, inicjatywa umieszczenia wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej w bazylice w Nazarecie powstała podczas rozmów z gospodarzem tamtego miejsca, który odwiedził kiedyś Kalwarię i był pod wielkim wrażeniem sanktuarium i dróżek.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Premier o tzw. podatku od zbiórek: być może nadgorliwość niektórych urzędników doprowadziła do zamieszania

2023-02-02 10:02

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Rafał Guz

Być może nadgorliwość niektórych urzędników - ale też i dobra wola - doprowadziła do zamieszania, którego już nie ma - wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię tzw. podatku od zbiórek.

W czwartek podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce niedaleko od Warszawy premier został zapytany w sprawę tzw. podatku od zbiórek. Chodzi o uchwaloną na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawę deregulacyjną, która m.in. podnosi kwoty wolne od podatku zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję