Reklama

Nasi Patroni

Św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej

Niedziela we Włoszech 9/2004

27 lutego przypada wspomnienie św. Francesco Possenti, kleryka, znanego pod imieniem zakonnym Gabriela od Matki Bożej Bolesnej.
Francesco przyszedł na świat w Asyżu 1 marca 1838 r. w rodzinie gubernatora z ramienia Stolicy Apostolskiej (Asyż wraz z okolicami należał wówczas do państwa kościelnego). Wychowywał się u jezuitów w Spoleto, jednak prowadził dość lekkomyślne życie - oddawał się grze w karty, lubił polowania, tańce i wieczorki towarzyskie. Zmienił swe postępowanie pod wpływem pewnego wizerunku Maryi. Nawrócił się i 22 sierpnia 1856 r., pokonując opory ojca, wstąpił do Zgromadzenia Księży Pasjonistów, którego celem było szerzenie nabożeństwa do Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej. Tam rok później złożył śluby i przyjął imię zakonne Gabriela od Matki Bożej Bolesnej. Pod wrażeniem objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré, dzieciom z La Salette i św. Bernadecie Soubirous, jakie miały miejsce na przestrzeni lat 30., 40. i 50. XIX w., postanowił kroczyć drogą pokuty, zadając sobie coraz większe umartwienia. Niestety nie doczekał święceń kapłańskich. Zmarł w wieku 24 lat, 27 lutego 1862 r. w Isola Gran Sasso, gdzie jest pochowany.
W roku 1920 papież Benedykt XV włączył go w poczet świętych, a w 1926 r. Pius XI obrał św. Gabriela za patrona młodzieży włoskiej Akcji Katolickiej.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję