Reklama

Nasi Patroni

Św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej

Niedziela we Włoszech 9/2004

27 lutego przypada wspomnienie św. Francesco Possenti, kleryka, znanego pod imieniem zakonnym Gabriela od Matki Bożej Bolesnej.
Francesco przyszedł na świat w Asyżu 1 marca 1838 r. w rodzinie gubernatora z ramienia Stolicy Apostolskiej (Asyż wraz z okolicami należał wówczas do państwa kościelnego). Wychowywał się u jezuitów w Spoleto, jednak prowadził dość lekkomyślne życie - oddawał się grze w karty, lubił polowania, tańce i wieczorki towarzyskie. Zmienił swe postępowanie pod wpływem pewnego wizerunku Maryi. Nawrócił się i 22 sierpnia 1856 r., pokonując opory ojca, wstąpił do Zgromadzenia Księży Pasjonistów, którego celem było szerzenie nabożeństwa do Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej. Tam rok później złożył śluby i przyjął imię zakonne Gabriela od Matki Bożej Bolesnej. Pod wrażeniem objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré, dzieciom z La Salette i św. Bernadecie Soubirous, jakie miały miejsce na przestrzeni lat 30., 40. i 50. XIX w., postanowił kroczyć drogą pokuty, zadając sobie coraz większe umartwienia. Niestety nie doczekał święceń kapłańskich. Zmarł w wieku 24 lat, 27 lutego 1862 r. w Isola Gran Sasso, gdzie jest pochowany.
W roku 1920 papież Benedykt XV włączył go w poczet świętych, a w 1926 r. Pius XI obrał św. Gabriela za patrona młodzieży włoskiej Akcji Katolickiej.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Straż miejska ukarała proboszcza za hałas i... zebrała pieniądze na grzywnę

2021-06-24 07:16

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Najpierw strażnicy miejscy wymierzyli proboszczowi z Rzymu karę w wysokości 350 euro, a potem zebrali tę sumę między sobą, by ją zapłacić - informują media. Ksiądz został ukarany za hałas na terenie parafii, gdzie zorganizował imprezę w ramach lata w mieście.

Wymierzając karę strażnicy wystąpili jako funkcjonariusze, a zbierając na nią pieniądze, działali jako rodzice - zauważono.

CZYTAJ DALEJ

Wrocław: pikiety przeciwko nagrodzie dla Strajku Kobiet

2021-06-24 13:26

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Wrocław strajkuje przeciwko przyznaniu specjalnej nagrody dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Pikiety pod ratuszem przeprowadziły różne organizacje i środowiska polityczne.

Swój sprzeciw wyraziło Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin, które jako pierwsze pojawiło się na wrocławskim rynku. - Szanujemy prawo do wyrażania swoich przekonań, do zabierania głosu w dyskusji na różne tematy. Ale nie ma zgody na formę jaką zaprezentował Strajk Kobiet. Uczono mnie, że nagroda jest wyróżnieniem i pewną formą prestiżu dla organizacji lub osoby, za znaczące dokonania w różnych dziedzinach życia, na rzecz dobra wspólnego – mówiła Ewelina Kondziela, przewodnicząca Dolnośląskiego Okręgu Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i prezes Fundacji Studium Culturae Ecclesiae.

CZYTAJ DALEJ

Debata "Pacjent po pandemii" w Zielonej Górze

2021-06-25 08:42

[ TEMATY ]

służba zdrowia

Uniwersytet Zielonogórski

pandemia

Archiwum ks. Tomasza Duszczaka

ks. Tomasz Duszczak z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim

ks. Tomasz Duszczak z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim

"Pacjent po pandemii?" to temat debaty, która została zorganizowana przez Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ w Zielonej Górze w dniu 23 czerwca 2021 r. w Auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział Adam Niedzielski, Minister Zdrowia, Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, Ks. Arkadiusz Nowak, Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Filip Nowak, p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Paulina Zamlewska - Lipiec, psycholog dziecięcy. Wśród różnych tematów związanych z czasem pandemii, troską o dobro pacjenta, czy też nowymi wyzwaniami odniesiono się do prawa pacjenta do opieki duszpasterskiej czynionej przez kapelanów w placówkach medycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję