Reklama

Nasi Patroni

Św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej

Niedziela we Włoszech 9/2004

27 lutego przypada wspomnienie św. Francesco Possenti, kleryka, znanego pod imieniem zakonnym Gabriela od Matki Bożej Bolesnej.
Francesco przyszedł na świat w Asyżu 1 marca 1838 r. w rodzinie gubernatora z ramienia Stolicy Apostolskiej (Asyż wraz z okolicami należał wówczas do państwa kościelnego). Wychowywał się u jezuitów w Spoleto, jednak prowadził dość lekkomyślne życie - oddawał się grze w karty, lubił polowania, tańce i wieczorki towarzyskie. Zmienił swe postępowanie pod wpływem pewnego wizerunku Maryi. Nawrócił się i 22 sierpnia 1856 r., pokonując opory ojca, wstąpił do Zgromadzenia Księży Pasjonistów, którego celem było szerzenie nabożeństwa do Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej. Tam rok później złożył śluby i przyjął imię zakonne Gabriela od Matki Bożej Bolesnej. Pod wrażeniem objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré, dzieciom z La Salette i św. Bernadecie Soubirous, jakie miały miejsce na przestrzeni lat 30., 40. i 50. XIX w., postanowił kroczyć drogą pokuty, zadając sobie coraz większe umartwienia. Niestety nie doczekał święceń kapłańskich. Zmarł w wieku 24 lat, 27 lutego 1862 r. w Isola Gran Sasso, gdzie jest pochowany.
W roku 1920 papież Benedykt XV włączył go w poczet świętych, a w 1926 r. Pius XI obrał św. Gabriela za patrona młodzieży włoskiej Akcji Katolickiej.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję