Reklama

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

Alumn Paweł Malinowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 30/2000

Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze na Twoje podobieństwo!

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 30 czerwca br., duchowieństwo i wierni Szczecina zgromadzili się przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli, skąd pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego, abp. Zygmunta Kamińskiego, wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna. W tej "manifestacji wiary", obok duchowieństwa i wiernych naszego miasta, szły poczty sztandarowe szczecińskich parafii, zakładów pracy, organizacji politycznych i społecznych oraz uczelni wyższych, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, siostry zakonne, nowicjusze i klerycy z Seminarium Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, alumni naszego Seminarium archidiecezjalnego, lektorzy, ministranci oraz dzieci sypiące kwiaty. Procesja ulicami miasta dotarła na plac przed sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie Ksiądz Arcybiskup, wraz z przybyłym na uroczystość duchowieństwem, odprawił Najświętszą Ofiarę. Oprawę muzyczną Eucharystii uświetnili swoją obecnością: orkiestra dęta oraz chór parafialny "Pax Christi".

Mszę św. poprzedziło ponowienie aktu oddania Szczecina i regionu Bożemu Sercu. Wszyscy zebrani modlili się słowami: "Panie Jezu Chryste, my, mieszkańcy miasta Szczecina, przed Tobą na kolana upadamy, wobec nieba i ziemi wyznajemy: Tyś jest Bogiem naszym, Tyś Zbawicielem naszym, Tyś Królem naszym!

Dziękujemy Ci za wszystkie dobrodziejstwa, jakie wyświadczyłeś miastu naszemu Szczecinowi, a szczególniej za powołanie nas do świętej wiary katolickiej i za opiekę nad nami w najcięższych nawet chwilach dziejowych.

W dniu dzisiejszym, wobec Maryi, świętej Rodzicielki Twojej, a naszej serdecznej Matki i Królowej, wobec świętych Patronów naszych, całkowicie się oddajemy i poświęcamy Boskiemu Sercu Twojemu, aby na zawsze być ludem Twoim.

Zarazem uroczyście przyrzekamy trwać wiernie w świętej wierze katolickiej, bronić Twojego świętego Kościoła, życie nasze osobiste, miejskie i narodowe kształtować według Twojej Ewangelii.

O Najświętsze Serce Jezusa, pokornie Cię prosimy i błagamy, przyjmij nasze poświęcenie się Tobie, otocz nas swoją miłością i opieką i tak nas prowadź przez dzieje, aby z ziemi polskiej po wszystkie czasy rozbrzmiewała cześć i chwała Twoja. Amen".

W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że na drodze ku zbawieniu niezbędna jest Krew, która wypłynęła z boku Jezusa, aby stać się napojem na niełatwej drodze przez ziemię do nieba. Arcypasterz przypomniał, że w odchodzącym wieku wielu chciało sprawdzić, czy można ukształtować świat, jego ład i porządek bez Chrystusa. Ten eksperyment kosztował Europę i świat miliony ludzkich istnień. Przypomniał słowa, jakie na placu Zwycięstwa w Warszawie skierował do nas Jan Paweł II: "Bez Chrystusa niepodobna zrozumieć człowieka". "Wiek XX był czasem wielkich i wspaniałych osiągnięć człowieka ­ mówił Arcypasterz ­ ale równocześnie wiekiem udręki i cierpienia".

Ciesząc się z obecności przedstawicieli życia społecznego, nauki i kultury, Metropolita zachęcił wiernych, by od Bożego Serca uczyli się człowieczeństwa. Jezus nam wytycza szczególną i jedyną drogę ­ drogę miłości. Jest to droga trudna i wymagająca, ale jest to jedyna droga, która prowadzi do szczęścia człowieka. Arcypasterz zachęcił, by każdy z nas, w życiu rodzinnym, społecznym i religijnym starał się być uczciwym i szlachetnym człowiekiem, by przez swoją mądrość i odpowiedzialność budować nowy ład ­ ład miłości i życzliwości.

Arcypasterz prosił zgromadzonych o modlitwę, wielkie wołanie do Serca Jezusowego: "Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze na Twoje podobieństwo, byśmy swoją wrażliwością i dobrocią zmieniali oblicze tego świata". Niech ta modlitwa i to święte zgromadzenie ­ powiedział kończąc homilię Arcypasterz ­ wyprasza nam, naszym bliskim, naszemu miastu, naszej Ojczyźnie, światu i Kościołowi Boże dary miłości.

Na zakończenie Najświętszej Ofiary proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Zbigniew Rakiej, podziękował Arcybiskupowi za przewodniczenie Liturgii, a zgromadzonym za wspólną modlitwę. Tradycyjnie na tej Eucharystii pożegnano kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej udających się do pracy misyjnej wśród naszych rodaków mieszkających poza granicami Ojczyzny. Ksiądz Arcybiskup wręczył kapłanom krzyże misyjne oraz odmówił nad nimi modlitwę, a następnie wikariusz generalny Księży Chrystusowców, ks. Antoni Klein, wręczył misjonarzom ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Kończąc wspólną modlitwę, Metropolita udzielił zgromadzonym arcypasterskiego błogosławieństwa.

Reklama

Niezwykłe zdjęcie zakonnicy pochylającej się nad okaleczoną kobietą

2019-11-10 14:17

wpolityce.pl

„Wczoraj pod murami Watykanu. Pośród śpieszącego się tłumu zobaczyłem taką scenę…” - napisał na Twitterze Tomasz Łysiak, dziennikarz "Sieci", załączając zdjęcie siostry zakonnej pochylającej się nad okaleczoną kobietą

twitter.com/@TomaszLysiak

Wczoraj pod murami Watykanu. Pośród śpieszącego się tłumu zobaczyłem taką scenę… Nie wiem jak się nazywa ta Siostra. Nie wiem z jakiego kraju pochodzi. Chciałbym Jej Podziękować — czytamy we wpisie publicysty tygodnika „Sieci”.

Szybko okazało się, że uwieczniona na zdjęciu siostra zakonna to Polka ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. To s. Aneta (nie podaję nazwiska, bo nie wiem, czy by chciała), Polka, moja współsiostra, nazaretanka (Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu), od dłuższego czasu posługuje we Włoszech. — skomentowała wpis s. Agnieszka Wójt.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

17 listopada – Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadów Drogowych

2019-11-15 08:46

BP KEP

Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura zachęca do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach. Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

PhotoSpirit – stock.adobe.com

Z całego serca zachęcam wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na drodze, na każdej drodze naszego życia – zaapelował ks. dr Marian Midura przed obchodzonym w tym roku 17 listopada Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Zachęcił do tego, aby w sposób szczególny pamiętać tego dnia w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste.

Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych „niech zawsze będą połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani – ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia!” – czytamy w apelu.

Główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce będą miały miejsce jak co roku w Zabawie koło Tarnowa, miejscu związanym z bł. Karoliną Kózkówną. Rozpoczną się w piątek, 15 listopada i potrwają do niedzieli, 17 listopada, włącznie. W Bochni w piątek będzie miał miejsce program edukacyjny Road Show dotyczący bezpieczeństwa na drodze, natomiast w Zabawie, o godz. 11.00 zostaną wręczone nagrody w konkursie szkolnym poświęconym bezpieczeństwu. W programie kolejnych dni zaplanowano m.in. spektakl o przeżywaniu żałoby bliskiej osoby, a także spotkanie z rodzinami ofiar. Głównym punktem obchodów będzie niedzielna Eucharystia w intencji ofiar wypadków i ich rodzin. Ponadto od 15 do 17 listopada w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie będą trwały rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie i warsztaty terapeutyczne. Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych stowarzyszenie MIVA Polska prowadzi zbiórkę środków na zakup ambulansów do misyjnych szpitali.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) został zainicjowany przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku. Przez wiele lat znany był jako Europejski Dzień Pamięci. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

W Polsce po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków obchodzono 19 listopada 2006 r. w Katedrze Polowej w Warszawie. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a przewodniczył im bp Tadeusz Płoski – Biskup Polowy WP. Bp Tadeusz Płoski, Biskup Polowy Wojska Polskiego sam stał się ofiarą tragicznego wypadku. W roku 2006, 4 lata przed katastrofą samolotową pod Smoleńskiem i swoją śmiercią, apelował: „Z całego serca zachęcam więc wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na każdej drodze i w każdym dniu naszego życia… Bo Śmierć może niespodziewanie spotkać każdego z nas zanim dożyjemy starości”.

Organizatorami obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych są: związane z Sanktuarium w Zabawie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obchody organizuje także Krajowy Duszpasterz Kierowców i Miva Polska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem