Reklama

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze na Twoje podobieństwo!

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 30 czerwca br., duchowieństwo i wierni Szczecina zgromadzili się przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli, skąd pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego, abp. Zygmunta Kamińskiego, wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna. W tej "manifestacji wiary", obok duchowieństwa i wiernych naszego miasta, szły poczty sztandarowe szczecińskich parafii, zakładów pracy, organizacji politycznych i społecznych oraz uczelni wyższych, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, siostry zakonne, nowicjusze i klerycy z Seminarium Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, alumni naszego Seminarium archidiecezjalnego, lektorzy, ministranci oraz dzieci sypiące kwiaty. Procesja ulicami miasta dotarła na plac przed sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie Ksiądz Arcybiskup, wraz z przybyłym na uroczystość duchowieństwem, odprawił Najświętszą Ofiarę. Oprawę muzyczną Eucharystii uświetnili swoją obecnością: orkiestra dęta oraz chór parafialny "Pax Christi".

Mszę św. poprzedziło ponowienie aktu oddania Szczecina i regionu Bożemu Sercu. Wszyscy zebrani modlili się słowami: "Panie Jezu Chryste, my, mieszkańcy miasta Szczecina, przed Tobą na kolana upadamy, wobec nieba i ziemi wyznajemy: Tyś jest Bogiem naszym, Tyś Zbawicielem naszym, Tyś Królem naszym!

Dziękujemy Ci za wszystkie dobrodziejstwa, jakie wyświadczyłeś miastu naszemu Szczecinowi, a szczególniej za powołanie nas do świętej wiary katolickiej i za opiekę nad nami w najcięższych nawet chwilach dziejowych.

W dniu dzisiejszym, wobec Maryi, świętej Rodzicielki Twojej, a naszej serdecznej Matki i Królowej, wobec świętych Patronów naszych, całkowicie się oddajemy i poświęcamy Boskiemu Sercu Twojemu, aby na zawsze być ludem Twoim.

Zarazem uroczyście przyrzekamy trwać wiernie w świętej wierze katolickiej, bronić Twojego świętego Kościoła, życie nasze osobiste, miejskie i narodowe kształtować według Twojej Ewangelii.

O Najświętsze Serce Jezusa, pokornie Cię prosimy i błagamy, przyjmij nasze poświęcenie się Tobie, otocz nas swoją miłością i opieką i tak nas prowadź przez dzieje, aby z ziemi polskiej po wszystkie czasy rozbrzmiewała cześć i chwała Twoja. Amen".

W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że na drodze ku zbawieniu niezbędna jest Krew, która wypłynęła z boku Jezusa, aby stać się napojem na niełatwej drodze przez ziemię do nieba. Arcypasterz przypomniał, że w odchodzącym wieku wielu chciało sprawdzić, czy można ukształtować świat, jego ład i porządek bez Chrystusa. Ten eksperyment kosztował Europę i świat miliony ludzkich istnień. Przypomniał słowa, jakie na placu Zwycięstwa w Warszawie skierował do nas Jan Paweł II: "Bez Chrystusa niepodobna zrozumieć człowieka". "Wiek XX był czasem wielkich i wspaniałych osiągnięć człowieka ­ mówił Arcypasterz ­ ale równocześnie wiekiem udręki i cierpienia".

Ciesząc się z obecności przedstawicieli życia społecznego, nauki i kultury, Metropolita zachęcił wiernych, by od Bożego Serca uczyli się człowieczeństwa. Jezus nam wytycza szczególną i jedyną drogę ­ drogę miłości. Jest to droga trudna i wymagająca, ale jest to jedyna droga, która prowadzi do szczęścia człowieka. Arcypasterz zachęcił, by każdy z nas, w życiu rodzinnym, społecznym i religijnym starał się być uczciwym i szlachetnym człowiekiem, by przez swoją mądrość i odpowiedzialność budować nowy ład ­ ład miłości i życzliwości.

Arcypasterz prosił zgromadzonych o modlitwę, wielkie wołanie do Serca Jezusowego: "Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze na Twoje podobieństwo, byśmy swoją wrażliwością i dobrocią zmieniali oblicze tego świata". Niech ta modlitwa i to święte zgromadzenie ­ powiedział kończąc homilię Arcypasterz ­ wyprasza nam, naszym bliskim, naszemu miastu, naszej Ojczyźnie, światu i Kościołowi Boże dary miłości.

Na zakończenie Najświętszej Ofiary proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Zbigniew Rakiej, podziękował Arcybiskupowi za przewodniczenie Liturgii, a zgromadzonym za wspólną modlitwę. Tradycyjnie na tej Eucharystii pożegnano kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej udających się do pracy misyjnej wśród naszych rodaków mieszkających poza granicami Ojczyzny. Ksiądz Arcybiskup wręczył kapłanom krzyże misyjne oraz odmówił nad nimi modlitwę, a następnie wikariusz generalny Księży Chrystusowców, ks. Antoni Klein, wręczył misjonarzom ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Kończąc wspólną modlitwę, Metropolita udzielił zgromadzonym arcypasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Tomasz z Akwinu

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

wspomnienie

Bartolome Esteban Murillo

Św. Tomasz z Akwinu

Św. Tomasz z Akwinu ur. 28 stycznia 1225 r. zm. 7 marca 1274 r. kanonizowany 18 lipca 1323 r.
Jego myśl filozoficzna i teologiczna naznaczyła na całe stulecia nauczanie Kościoła. Do dzisiaj w naszych świątyniach śpiewamy hymny eucharystyczne, których autorem jest św. Tomasz z Akwinu.

Tomasz urodził się na zamku Roccasecca niedaleko Akwinu (Włochy) w 1225 r. Jako młody chłopiec został wysłany przez rodziców do opactwa na Monte Cassino, jednak po pewnym czasie opuścił klasztor i udał się do Neapolu, gdzie studiował na tamtejszym uniwersytecie. To właśnie tam zetknął się z założonym przez św. Dominika Zakonem Kaznodziejskim. Kiedy wstępował do zakonu dominikańskiego, miał ok. 20 lat.

Studiował w Rzymie, a od 1248 r. w Kolonii, gdzie na tamtejszym uniwersytecie wykładał głośny uczony dominikański św. Albert Wielki. To właśnie ten święty powiedział o Tomaszu: „Nazywamy go niemym wołem, ale on jeszcze przez swoją naukę tak zaryczy, że usłyszy go cały świat”. W Kolonii Tomasz przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach wykładał teologię na Sorbonie w Paryżu. Był najpierw bakałarzem nauk biblijnych (1252-53), potem wykładał Sentencje Piotra Lombarda (1253-55).

Tomasz jako wybitny teolog został dostrzeżony przez Kościół. Kiedy w 1274 r. papież bł. Grzegorz X zwołał do Lyonu sobór powszechny, to zaprosił na obrady także Tomasza z Akwinu.
Ten jednak, w wieku 48 lat, zmarł w drodze na sobór w opactwie Cystersów w Fossanova 7 marca 1274 r.

Święty Tomasz z Akwinu stworzył zwarty system nauki filozoficznej i teologii katolickiej, zwany tomizmem.
Ten wybitny teolog i doktor Kościoła położył solidny fundament pod rozwój i kierunek zachodniej myśli chrześcijańskiej. Do najważniejszych jego dzieł należą: Summa contra gentiles, czyli apologia wiary przeciwko poganom, Komentarz do „Sentencji” Piotra Lombarda, Summa teologiczna.

Jest autorem hymnów w tekstach liturgicznych do brewiarza i mszału na uroczystość Bożego Ciała. To właśnie z tekstów Akwinaty pochodzą słowa hymnów: Przed tak wielkim Sakramentem i O zbawcza Hostio.

Kilka myśli i modlitw św. Tomasza z Akwinu:

„Szczęścia nie znajdziesz w niczym innym, ale tylko w Bogu”.

„Kochać to znaczy chcieć dobra drugiego”.

„Z czystego serca rodzi się owoc dobrego życia”.

„Chciałbym zrozumieć Boga!”.

„Panie, mój Boże, udziel mi rozumu, abym mógł Cię poznać, pilności, abym Cię szukał, mądrości, abym Cię znajdował, postępowania, abym Ci się podobał, wytrwałości, abym Cię wiernie oczekiwał, i ufności, abym w końcu mógł Cię objąć”.

Oprac. na podstawie brewiarz.pl

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ewangeliczne Błogosławieństwa wskazują, że tylko Bóg może zaspokoić ludzkie serce

2020-01-29 10:59

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

misyjnedrogi.pl

W „Kazaniu na Górze” Jezus „wskazuje osiem «bram», by doświadczyć mocy i opatrzności Boga: tylko On może zaspokoić ludzkie serce” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież rozpoczął nowy cykl katechez, którego tematem będą ewangeliczne Błogosławieństwa (Mt 5, 1-11). Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dzisiaj około 7 tys. wiernych.

Na wstępie Franciszek zaznaczył, że Błogosławieństwa zawierają „dowód tożsamości” chrześcijanina, ponieważ przedstawiają rysy oblicza samego Jezusa, Jego styl życia. Przypomniał, że choć skierowane są do uczniów, to ich adresatem jest także cała ludzkość. Zostały wypowiedziane na górze, przypominając dar Dekalogu, a Jezus objawia drogę szczęścia powtarzając osiem razy słowo „błogosławiony”. Jest to przesłanie głębokiej radości, która może współistnieć z cierpieniem.

Z kolei Ojciec Święty omówił strukturę Błogosławieństw. Zauważył, że najpierw przedstawione są sytuacje, które mogą prowadzić do szczęścia, a jego motywem jest to, co uczyni Bóg, do którego należy inicjatywa.

Papież podkreślił, że „Bóg ... często obiera drogi niewyobrażalne, być może naszych ograniczeń, naszych łez, naszych porażek. Jest to radość paschalna, o której mówią bracia wschodni, ta, która posiada stygmaty, ale jest żywa, przeszła przez śmierć i doświadczyła mocy Bożej”. Zachęcił do przeczytania ich i rozważenia nie tylko dzisiaj, ale także w następne dni tygodnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję