Reklama

Polska

Kraków: bezdomni pojadą na rekolekcje z papieżem Franciszkiem

Grupa 35 bezdomnych, podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, weźmie udział w Europejskich Rekolekcjach Radości i Miłosierdzia, które w dniach 11-13 listopada w Rzymie poprowadzi papież Franciszek.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Franciszek

Paweł Wysoki

„W Dziele Pomocy św. Ojca Pio od dawna marzyliśmy, by zabrać osoby bezdomne do Rzymu. Jednak zawsze coś stawało na przeszkodzie, to logistyka, to brak noclegów. A tym razem wygląda na to, że się uda! – mówią organizatorzy. – Śmiejemy się, że zaprosił nas tam sam papież Franciszek, a komu jak komu, ale Ojcu Świętemu się nie odmawia” – dodają.

Szacuje się, że na trwające od 11 do 13 listopada rekolekcje z udziałem papieża przyjedzie 6000 osób z całej Europy. Z samej Polski do Rzymu wyruszy 250 osób bezdomnych, wśród nich będzie 35 podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Jak informuje Justyna Nosek, z bezdomnymi panami z Krakowa pojedzie 15 opiekunów, będą to między innymi bracia kapucyni, lekarz i pielęgniarka. W środę, 9 listopada do Rzymu wyruszy w sumie 50-osobowy autokar.

„To niemałe wyzwanie… Dla wielu z naszych panów będzie to nie tylko pierwsza wizyta w Rzymie, ale także w ogóle pierwszy wyjazd za granicę. Chcemy zatem zrobić wszystko, by uczestnicy wyprawy mogli skupić się na jej duchowym wymiarze” – mówią organizatorzy z Dzieła. Osoby bezdomne nie będą musiały martwić się o kwestie ubezpieczenia, prowiantu czy odzieży – to wszystko pielgrzymom zapewni kapucyńska organizacja.

11 października odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne dla pielgrzymów. Panowie otrzymali imienne zaproszenia i zapoznali się z programem wyjazdu, miała też miejsce przymiarka czapeczek, koszulek i polarów – każdy uczestnik otrzyma jednakowy komplet odzieży, by jako jedna drużyna zaprezentować się przed papieżem.

Justyna Nosek dodaje, że aktualnie trwa kompletowanie niezbędnych środków higienicznych, a także śpiworów, plecaków i toreb, w które osoby bez domu spakują najpotrzebniejsze rzeczy. Koszty przejazdu, wyżywienia i noclegów pokryje Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. „Staramy się szukać tanich, ale dobrych i wygodnych rozwiązań. I sporo się już udało załatwić. Teraz tylko musimy zdobyć brakujące pieniądze” – mówią organizatorzy.

Reklama

Koszt organizacji pielgrzymki to ok. 60 tys. złotych – 1,2 tys. zł na osobę. Wyjazd osób bezdomnych do Rzymu może wspomóc każdy, kto na konto Dzieła Pomocy przeleje środki z dopiskiem „Pielgrzymka do Rzymu”. Organizatorzy zapowiadają, że każdemu darczyńcy wyślą kartkę z Wiecznego Miasta.

„Dla osób bez domu wyjazd do Włoch to niezwykłe wydarzenie – pielgrzymka, a zarazem przygoda. Wielu panów nigdy nie miało okazji być zagranicą. A tu w programie nie tylko Rzym, ale też San Giovanni Rotondo, Padwa i Asyż, czyli miejsca związane z życiem i działalnością naszych kapucyńskich i franciszkańskich patronów. Wierzymy, że Europejskie Rekolekcje Radości i Miłosierdzia ukażą uczestnikom, jak cenni są w oczach Pana, a ich miejsce, niezależnie od życiowych ścieżek, jest w centrum Kościoła” – podkreślają pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie.

Pomysł na Europejskie Rekolekcje Radości i Miłosierdzia zrodził się we francuskim stowarzyszeniu Fratello, które zajmuje się organizowaniem wydarzeń dla osób wykluczonych. W październiku 2014 mała grupa ubogich pielgrzymów pojechała do Rzymu spotkać się z papieżem. Wielka radość uczestników i przemiany życia, jakie miały wtedy miejsce, przekonały organizatorów, że warto powtórzyć to spotkanie dla dużo większej grupy.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.fratello2016.org.

2016-10-25 21:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Miłosierdzie przezwycięża światowe prawo odwetu

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Aby przezwyciężyć ludzki instynkt i światowe prawo odwetu kierujmy się przykładem Miłosiernego Boga Ojca dzięki czemu stajemy się zdolni do rzeczy, o których nigdy nie myśleliśmy, że będziemy w stanie powiedzieć lub uczynić" - powiedział Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Papież przypomniał, że polecenie, by na zniewagę i krzywdę odpowiadać miłością zrodziło w świecie nową kulturę: „kulturę miłosierdzia", która rodzi prawdziwą rewolucję miłości, której protagonistami są męczennicy wszystkich czasów.

Papież nawiązał do słów Jezusa z dzisiejszej Ewangelii, który mówi o "miłości nieprzyjaciół": „Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają”. Zwrócił uwagę, że Jezus doskonale wie, że miłowanie naszych nieprzyjaciół wykracza poza nasze możliwości, ale z tego powodu stał się On człowiekiem, by przekształcić nas w ludzi zdolnych do większej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję