Reklama

Europa

Białoruś: trwa peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej

W ramach obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich rozpoczęła się na Białorusi peregrynacja figury Matki Bożej z Fatimy. Pobłogosławił ją 4 października w narodowym portugalskim sanktuarium maryjnym metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz. 13 bm. wizerunek przybył do stołecznej katedry, a w 3 dni później rozpoczęła się jego peregrynacja po archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Potrwa ona 9 miesięcy, po czym w ciągu 3 następnych miesięcy – do 12 października 2017 – figura nawiedzi pozostałe diecezje katolickie na Białorusi.

2016-10-26 12:09

[ TEMATY ]

peregrynacja

Pilgrim-Fatima-Foter-CC-BY-SA

Jej powitanie przed katedrą pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku a następnie Msza św. w świątyni zgromadziły wielkie rzesze ludzi. Przed wniesieniem wizerunku do środka powitali go abp Kondrusiewicz, jego biskup pomocniczy Jerzy Kosobucki i nuncjusz apostolski w tym kraju abp Gábor Pintér. „Znasz każdego z nas po imieniu, nasze rodziny, wszystkich chorych, bezrobotnych, potrzebujących... Liczymy na Twoją pomoc” – modlił się, witając Maryję, proboszcz katedry ks. Antoni Klimontowicz.

Następnie odprawiono nabożeństwo ku czci Matki Bożej, po czym Mszy św. w intencji Białorusi przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski. Rozpoczynając ją zaznaczył, że podczas niej wszyscy wierni łączą się duchowo z Ojcem Świętym, gdyż jego wysłannik kard. Pietro Parolin w tym samym dniu modli się w Fatimie.

W kazaniu główny celebrans nawiązał do nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety i zauważył, że podobnie nawiedza teraz Ona Mińsk i cały kraj, przypominając swe orędzie sprzed 99 laty. Matka Boża przedstawiła „w nim dzieje świata, zwłaszcza Europy Wschodniej, z ostrymi, niespotykanymi dotychczas prześladowaniami wiary (...) a zarazem z nadzieją na wyzwolenie z sieci wojującego ateizmu” – powiedział abp Kondrusiewicz.

Reklama

Zwracając uwagę na proroczą rolę Maryi w uzyskaniu wolności wyznania na Białorusi, przypomniał „niektóre tylko, obecnie już historyczne fakty”: po ofiarowaniu świata Niepokalanemu Sercu Maryi 25 marca 1984 przez Jana Pawła II w byłym ZSRR zaczęły następować niezwykłe jak na ten kraj zmiany, w 1988 Kościół prawosławny w tym kraju obchodził uroczyście tysiąclecie chrztu Rusi, a na wieżach kościołów zabrzmiały dzwony, głosząc świata, że wiara nie zmarła. Kolejnymi oznakami nadejścia nowych czasów były mianowanie w 1989 pierwszego po wojnie biskupa dla Białorusi [był nim właśnie obecny abp T. Kondrusiewicz – KAI] i w rok później pierwszego przedstawiciela papieskiego w ówczesnym Związku Sowieckim – podkreślił kaznodzieja.

Zaznaczył, że „objawień fatimskich nie można oddzielać od historii naszego Kościoła i jego odrodzenia”. Wezwał wiernych, aby „nie spoczywali na laurach minionych dziesięcioleci”, ale aby byli „ludźmi dnia jutrzejszego”, troszczącymi się o zachowanie dziedzictwa chrześcijańskiego. „Gdy w 1917 reżym ateistyczny zbliżał się do naszego kraju, w dalekiej Fatimie Maryja okazała swoje miłosierdzie; wezwała do modlitwy i nawrócenia, dając nam nadzieję na wolność i odrodzenie wiary” – przypomniał metropolita mińsko-mohylewski.

Po Mszy odbyła się procesja z figurą Pani Fatimskiej ze świecami wokół świątyni, a na zakończenie nuncjusz przekazał wiernym pozdrowienia papieskie, podziękował im za przykład wiary i wierności Matce Bożej, dodając, że tu, na Białorusi, jak w jego ojczystym kraju – na Węgrzech – była Ona szczególnie bliska tym, którzy doświadczyli prześladowań za swoją wiarę.

16 bm. Matka Boża opuściła Mińsk i przybyła do mohylewskiej konkatedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława, gdzie uroczystościom przewodniczył miejscowy biskup pomocniczy Aleksander Jaszewski. „Maryjo, Tyś wielką chlubą naszego narodu, wielką chlubą naszej Mohylewszczyzny w swym dziewiczym wyrazie” – powiedział na rozpoczęcie nawiedzenia. Przypomniał treść trzech tajemnic fatimskich, wzywających ludzi do pokuty, czci Niepokalanego Serca Maryi przez nabożeństwo pierwszych sobót oraz ostrzegających przed piekłem. „Niech w czasie tych błogosławionych dni pobytu Pani Fatimskiej wśród nas wszyscy usłyszą wezwanie do nawrócenia, przemiany oraz życia dla Boga i z Bogiem” – życzył biskup.

Zgodnie z opracowanym planem peregrynacji figura z Fatimy pozostanie w dekanacie mohylewskim do 19 listopada, nawiedzając w tym czasie 10 miejscowych parafii, po czym gościć ją będą inne dekanaty archidiecezji mińsko-mohylewskiej. W dniach 30 czerwca - 3 lipca 2017 wizerunek będzie przebywał w narodowym białoruskim sanktuarium maryjnym w Budsławiu, a następnie nawiedzi on pozostałe diecezje białoruskie, potem powróci do Mińska i tu w miejscowej katedrze w dniach 13-15 października nastąpi zakończenie pielgrzymowania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża odwiedzi parafian

2020-01-21 12:48

Niedziela kielecka 4/2020, str. I

[ TEMATY ]

obraz

obraz

peregrynacja

bp Andrzej Kaleta

Magdalena Sarnowicz

Bp Andrzej Kaleta poświęcił kopię obrazu Matki Bożej

Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem z ołtarza głównego rozpoczął wędrówkę po parafii św. Marii Magdaleny w Chomentowie.

Peregrynację w parafii rozpoczęła w Nowy Rok uroczysta Msza św., którą sprawował bp Andrzej Kaleta. Dokonał on poświęcenia kopii obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą namalował Piotr Tomaszewski, a ufundowali Katarzyna i Wojciech Staweccy i przekazał go rodzinom.

CZYTAJ DALEJ

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"?

Niedziela łowicka 6/2003

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

Piotr Drzewiecki

Ostatnio jedna z kobiet zapytała mnie jakby z pewnym wyrzutem: "Proszę księdza, zauważam z niepokojem, że ostatnimi laty coraz modniejsze w ustach duchownych, kleryków, sióstr duchownych jest pozdrowienie: «Szczęść Boże» zamiast «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus». Nawet ksiądz, który przyszedł do mnie po kolędzie, pozdrowił nas słowami «Szczęść Boże». To nie jest przywitanie chwalące Boga. Kiedyś w taki sposób pozdrawiano osoby pracujące: «Szczęść Boże w pracy» i wówczas padała odpowiedź: «Bóg zapłać». Dzisiaj kiedy słyszę «Szczęść Boże», od razu ciśnie mi się na usta pytanie: do czego, skoro nikt nie pracuje w tej chwili? Nie wiem, co o tym myśleć. Według mnie to nie jest w pełni chrześcijańskie pozdrowienie".
No cóż, wydaje się, że powyższa interpretacja pozdrowień chrześcijańskich jest uzasadniona. Ale chyba może za bardzo widać tutaj przyzwyczajenie do tego, co jest tradycją wyniesioną z dziecinnych lat z domu rodzinnego. Pamiętajmy jednak o jednym: to, co jest krótsze, a mam tu na myśli zwrot "Szczęść Boże", niekoniecznie musi być gorsze.
Owszem, pozdrowienie "Szczęść Boże" jest krótsze i z tego powodu częściej stosowane. Ale ono ma swoją głęboką treść, która nie tylko odnosi się do ciężkiej, fizycznej pracy. To w naszej tradycji związano to pozdrowienie z pracą. A przecież życzenie szczęścia jest związane z tak wieloma okolicznościami. Bo jest to ludzkie życzenie skierowane do Boga, stanowiące odpowiedź na całe bogactwo życia człowieka. I jest tu wyznanie wiary w Boga i Jego Opatrzność; wyznanie wiary, że to, co jest ludzkim życzeniem, spełnić może tylko Bóg. To szczęście ma pochodzić od Niego. Mamy tu więc skierowanie uwagi na Boga i naszą od Niego zależność. Zależność, w którą wpisana jest Boża życzliwość dla człowieka. Tak oto odsłania się nam głębia tego skromnego pozdrowienia "Szczęść Boże". Czyż to mało?
Poza tym życzyć szczęścia od Boga, to znaczy życzyć Bożego błogosławieństwa. A jak jest ono cenne, świadczy opisana w Księdze Rodzaju nocna walka patriarchy Jakuba z aniołem, której celem jest m.in. uzyskanie błogosławieństwa w imię Boga: "Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz" (por. Rdz 32, 25-32). I tu znów odsłania się znaczenie naszego pozdrowienia "Szczęść Boże". Jest to prośba o udzielenie przez Boga błogosławieństwa, czyli prośba o uszczęśliwienie człowieka, a więc ogarnięcie go Bożą łaską. Z tym łączy się życzenie osiągnięcia szczęścia wiecznego, którego wszelkie szczęście doczesne jest zapowiedzią i obrazem.
Nie chciałbym jednak być źle zrozumiany. To, że piszę tak wiele o pozdrowieniu "Szczęść Boże", nie znaczy automatycznie, iż chcę przez to podważać pierwszeństwo pozdrowienia "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Moją intencją jest jedynie odkrycie głębokiej wartości wypowiedzenia słów "Szczęść Boże" przy spotkaniu dwóch osób.
A na koniec pragnę przytoczyć - niejako w formie argumentu na poparcie moich rozważań - słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które wypowiedział 10 czerwca 1997 r. w czasie wizyty w Krośnie: "Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie «Szczęść Boże» i «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus». Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia (bliźnim). W nich zawarta jest wasza chrześcijańska godność. Nie dopuście, aby ją wam odebrano".

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Obronić marzenia

2020-01-25 21:28

[ TEMATY ]

Częstochowa

stan wolny

Beata Pieczykura/Niedziela

- Te spotkania tutaj wynikają z pragnienia odkrywania, że to, co najważniejsze i podstawowe, to pragnienie miłości. To pragnienie można realizować w służbie Kościołowi i w małżeństwie – powiedział ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, podczas kolejnego spotkania w ramach Duszpasterstwa Osób Stanu Wolnego, które odbyło się 25 stycznia w parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się 31 stycznia 2015 r. i zgromadziło ok. 100 osób. Duchową opiekę nad Duszpasterstwem Osób Stanu Wolnego sprawuje ks. Partika.

Każde spotkanie rozpoczyna Msza św., a potem ma miejsce spotkanie formacyjne na temat relacji do Boga i drugiego człowieka, jak sobie formować, aby budować relację, a także spotkanie towarzysko-integracyjne. Po wspólnej modlitwie jest czas na rozmowy oraz ciekawe spędzenie czasu. Poza spotkaniami comiesięcznymi odbywają się rekolekcje, pielgrzymki do Kalisza i na Górą Górę, ogólnopolskie pielgrzymki singli, wyjazdy rekreacyjne np. w góry, wycieczki, spływy kajakowe, w sezonie letnim wyjazdy towarzyskie w góry, nad morze czy kajaki.

Beata Pieczykura/Niedziela

Spotkania osób stanu wolnego (rozumianego zgodnie z nauką Kościoła katolickiego) odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca w parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie przy ul. o. Kordeckiego 49. Rozpoczynają się Mszą św. o godz.18.00. Więcej informacji można uzyskać, pisząc na adres: single@dolina-milosierdzia.pl.

Więcej na łamach „Niedzieli Częstochowskiej”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję