Reklama

Europa

Białoruś: trwa peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej

W ramach obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich rozpoczęła się na Białorusi peregrynacja figury Matki Bożej z Fatimy. Pobłogosławił ją 4 października w narodowym portugalskim sanktuarium maryjnym metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz. 13 bm. wizerunek przybył do stołecznej katedry, a w 3 dni później rozpoczęła się jego peregrynacja po archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Potrwa ona 9 miesięcy, po czym w ciągu 3 następnych miesięcy – do 12 października 2017 – figura nawiedzi pozostałe diecezje katolickie na Białorusi.

[ TEMATY ]

peregrynacja

Pilgrim-Fatima-Foter-CC-BY-SA

Jej powitanie przed katedrą pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku a następnie Msza św. w świątyni zgromadziły wielkie rzesze ludzi. Przed wniesieniem wizerunku do środka powitali go abp Kondrusiewicz, jego biskup pomocniczy Jerzy Kosobucki i nuncjusz apostolski w tym kraju abp Gábor Pintér. „Znasz każdego z nas po imieniu, nasze rodziny, wszystkich chorych, bezrobotnych, potrzebujących... Liczymy na Twoją pomoc” – modlił się, witając Maryję, proboszcz katedry ks. Antoni Klimontowicz.

Następnie odprawiono nabożeństwo ku czci Matki Bożej, po czym Mszy św. w intencji Białorusi przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski. Rozpoczynając ją zaznaczył, że podczas niej wszyscy wierni łączą się duchowo z Ojcem Świętym, gdyż jego wysłannik kard. Pietro Parolin w tym samym dniu modli się w Fatimie.

Reklama

W kazaniu główny celebrans nawiązał do nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety i zauważył, że podobnie nawiedza teraz Ona Mińsk i cały kraj, przypominając swe orędzie sprzed 99 laty. Matka Boża przedstawiła „w nim dzieje świata, zwłaszcza Europy Wschodniej, z ostrymi, niespotykanymi dotychczas prześladowaniami wiary (...) a zarazem z nadzieją na wyzwolenie z sieci wojującego ateizmu” – powiedział abp Kondrusiewicz.

Zwracając uwagę na proroczą rolę Maryi w uzyskaniu wolności wyznania na Białorusi, przypomniał „niektóre tylko, obecnie już historyczne fakty”: po ofiarowaniu świata Niepokalanemu Sercu Maryi 25 marca 1984 przez Jana Pawła II w byłym ZSRR zaczęły następować niezwykłe jak na ten kraj zmiany, w 1988 Kościół prawosławny w tym kraju obchodził uroczyście tysiąclecie chrztu Rusi, a na wieżach kościołów zabrzmiały dzwony, głosząc świata, że wiara nie zmarła. Kolejnymi oznakami nadejścia nowych czasów były mianowanie w 1989 pierwszego po wojnie biskupa dla Białorusi [był nim właśnie obecny abp T. Kondrusiewicz – KAI] i w rok później pierwszego przedstawiciela papieskiego w ówczesnym Związku Sowieckim – podkreślił kaznodzieja.

Zaznaczył, że „objawień fatimskich nie można oddzielać od historii naszego Kościoła i jego odrodzenia”. Wezwał wiernych, aby „nie spoczywali na laurach minionych dziesięcioleci”, ale aby byli „ludźmi dnia jutrzejszego”, troszczącymi się o zachowanie dziedzictwa chrześcijańskiego. „Gdy w 1917 reżym ateistyczny zbliżał się do naszego kraju, w dalekiej Fatimie Maryja okazała swoje miłosierdzie; wezwała do modlitwy i nawrócenia, dając nam nadzieję na wolność i odrodzenie wiary” – przypomniał metropolita mińsko-mohylewski.

Reklama

Po Mszy odbyła się procesja z figurą Pani Fatimskiej ze świecami wokół świątyni, a na zakończenie nuncjusz przekazał wiernym pozdrowienia papieskie, podziękował im za przykład wiary i wierności Matce Bożej, dodając, że tu, na Białorusi, jak w jego ojczystym kraju – na Węgrzech – była Ona szczególnie bliska tym, którzy doświadczyli prześladowań za swoją wiarę.

16 bm. Matka Boża opuściła Mińsk i przybyła do mohylewskiej konkatedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława, gdzie uroczystościom przewodniczył miejscowy biskup pomocniczy Aleksander Jaszewski. „Maryjo, Tyś wielką chlubą naszego narodu, wielką chlubą naszej Mohylewszczyzny w swym dziewiczym wyrazie” – powiedział na rozpoczęcie nawiedzenia. Przypomniał treść trzech tajemnic fatimskich, wzywających ludzi do pokuty, czci Niepokalanego Serca Maryi przez nabożeństwo pierwszych sobót oraz ostrzegających przed piekłem. „Niech w czasie tych błogosławionych dni pobytu Pani Fatimskiej wśród nas wszyscy usłyszą wezwanie do nawrócenia, przemiany oraz życia dla Boga i z Bogiem” – życzył biskup.

Zgodnie z opracowanym planem peregrynacji figura z Fatimy pozostanie w dekanacie mohylewskim do 19 listopada, nawiedzając w tym czasie 10 miejscowych parafii, po czym gościć ją będą inne dekanaty archidiecezji mińsko-mohylewskiej. W dniach 30 czerwca - 3 lipca 2017 wizerunek będzie przebywał w narodowym białoruskim sanktuarium maryjnym w Budsławiu, a następnie nawiedzi on pozostałe diecezje białoruskie, potem powróci do Mińska i tu w miejscowej katedrze w dniach 13-15 października nastąpi zakończenie pielgrzymowania.

2016-10-26 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż – znak wiary i miłości

Dla wspólnoty parafii archikatedralnej, która jako pierwsza w diecezji przeżywała rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynację kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża, początek Wielkiego Postu był czasem łaski

Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych” w parafii pw. św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela w Lublinie rozpoczęły się 6 marca. Trzy dni później wspólnota przyjęła Chrystusa w znaku krzyża, który pozostał w parafii przez tydzień. W sobotę 15 marca zakończeniu peregrynacji towarzyszyła uroczysta Liturgia z sakramentem bierzmowania i obrzędem pożegnania krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję