Reklama

Niedziela Legnicka

Jak ci to powiedzieć? – czyli warsztaty dla par

Warsztaty z komunikacji w rodzinie, jakie organizuje Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie cieszą się niesłabnącą popularnością. Październikowa edycja dotyczyła komunikacji dla par i zgromadziła małżeństwa oraz narzeczonych, chcących popracować nad wzajemną relacją.

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Agata Szymkowiak

Warsztaty pod hasłem: „Jak ci to powiedzieć – komunikacja dla par z elementami dialogu” odbyły się w dniach 21-22 października w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie, a sfinansowane zostały z darowizny Fundacji KGHM Polska Miedź.

Po raz kolejny tę tematykę przedstawiała Aneta Rams, żona, mama i nauczycielka, prowadząca tego typu warsztaty w lubińskiej i legnickiej poradni oraz w wielu innych placówkach.

Choć nie wszystkim było łatwo przekonać drugą „połówkę” do udziału w zajęciach, ostatecznie, nawet ci uczestnicy, którzy początkowo się wahali, stwierdzają, że nie żałują poświęconego na warsztaty czasu. - Jestem zadowolony, że dałem się namówić mojej żonie do udziału w warsztatach, pomimo mojej początkowej niechęci. Cieszę się, że mogłem w nich uczestniczyć. Pozwoliły mi zrozumieć, skąd biorą się problemy w komunikacji między nami, mieliśmy też możliwość praktycznego przećwiczenia pewnych zagadnień – mówi Jacek, jeden z uczestników.

Pary podkreślały również trafność warsztatowej formy prowadzenia zajęć. - Można było poćwiczyć praktycznie kwestie, o których nieraz słyszeliśmy na konferencjach czy mogliśmy przeczytać w książkach. Jednak, by wprowadzić to w życiu, potrzeba po prostu ćwiczeń. Było to bardzo cenne w trakcie tych warsztatów – opowiada Iza, która razem z mężem uczestniczy w kolejnych już warsztatach w lubińskiej poradni.

- Na nowo uzmysłowiłem sobie ważność pielęgnowania relacji małżeńskich – podsumowuje warsztaty Remigiusz. Rzeczywiście, aspekt pracy nad relacją powraca w wypowiedziach uczestników zajęć, jako coś bardzo ważnego, co często umyka w codziennej gonitwie. Warsztaty były okazją, by nieco zwolnić tempo i przyjrzeć się sobie, i więzi, jaką tworzy się ze współmałżonkiem. Efekty takiej obserwacji były nieraz spektakularne. Pary nie tylko korzystały z treści przekazywanych przez prowadzącą, ale aktywnie współtworzyły zajęcia, dzieląc się własnymi doświadczeniami.

Reklama

To nie ostatnie w tym roku warsztaty z komunikacji w rodzinie. Przed nami jeszcze dwie sesje warsztatowe – dotyczące rodzeństwa oraz kryzysowych sytuacji wychowawczych. Szczegółowe informacje można będzie znaleźć na stronie lubińskiej poradni: www.pr.diecezja.legnica.pl

Do zapisów i uczestniczenia w warsztatach zachęca załoga poradni, ale także uczestnicy dotychczasowych zajęć. – Warsztaty z komunikacji w małżeństwie to był strzał w dziesiątkę! Cieszę się, że mogłam tu być z mężem, ponieważ zostały dotknięte kwestie, które były naszym problemem i wierzę, że proste rozwiązania, kiedy wdrożymy je do naszego życia, przyniosą korzyść dla naszego związku, jak również dla całej rodziny. Myślę, że to nauczy nas wyrażać nasze uczucia i przekazywać sobie, to co czujemy i czego oczekujemy. Zachęcam inne pary do udziału w kolejnych warsztatach – to najlepsza rekomendacja!

2016-10-26 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą modlić się śpiewem

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2019, str. IV

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Archiwum

Uczestnicy warsztatów tworzą wspaniały chór i równie wspaniałą wspólnotę

Uczestnicy warsztatów tworzą wspaniały chór i równie wspaniałą
wspólnotę

W dniach 15-17 marca po raz trzeci odbędą się Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Poprowadzą je znani muzycy i kompozytorzy Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. Jeśli zastanawiasz się, czy dołączyć do ekipy, przeczytaj, co o warsztatach mówi ich koordynatorka oraz uczestnicy poprzednich edycji

Warsztaty przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele nie są czymś nowym w naszej diecezji. Od wielu lat w różnych miejscowościach odbywają się takie, najczęściej weekendowe spotkania, prowadzone zarówno przez gości zaproszonych z zewnątrz, jak i „ludzi stąd”. Skąd wziął się pomysł akurat na Zieloną Górę? – Wcześniej z kwartetem jeździłam na podobne warsztaty np. do Kostrzyna nad Odrą, Strzelec Krajeńskich, Gorzowa, Drezdenka. Towarzyszyliśmy wtedy uczestnikom warsztatów jako mała orkiestra podczas koncertu – opowiada Natalia Makuch, koordynatorka ZWLM. – Później z Michałem Mogiłą, prezesem Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do wszystkiego”, pomyśleliśmy, żeby coś takiego zorganizować w Zielonej Górze. A motywację znaleźliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Tam już było wiadomo, że musimy to zrobić. Tym bardziej, że przy okazji ŚDM było organizowanych dużo takich spotkań czy warsztatów i widzieliśmy, że jest zainteresowanie. Poza tym na naszym terenie jest Uniwersytet Zielonogórski z wydziałem artystycznym, jest Szkoła Muzyczna I i II stopnia, są diakonie muzyczne, schole, chóry parafialne, więc na pewno jest zapotrzebowanie na warsztaty w naszym mieście.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję