Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Blisko 500 osób z archidiecezji wyjechało nad Lednicę.

W nocy z 2 na 3 czerwca kilkudziesięciotysięczna rzesza młodych Polaków modliła się u źródeł naszej wiary, w miejscu Chrztu Polski nad Lednicą koło Gniezna. W spotkaniu uczestniczyła też bardzo liczna grupa młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. W zorganizowanych grupach i indywidualnie z naszej archidiecezji na spotkanie pojechało blisko 500 młodzieży. Największe grupy z Częstochowy to studenci z duszpasterstwa akademickiego, młodzi z KSM, młodzież z duszpasterstwa " Hale" na Jasnej Górze. Na Lednicę pojechali też młodzi z Zawiercia, Radomska, Gidel, Toporowa i Wielunia. Młodzi po raz kolejny przeżywali wspólnie noc Ducha Świętego, rozważając tajemnicę obecności i przyjęcia do swojego życia Słowa Bożego.

O New Age na Politechnice Częstochowskiej.

Na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Częstochowskiej odbyło się 28 maja br. kolejne spotkanie interdyscyplinarne. Gościem spotkania i wykładowcą był ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński, który wygłosił referat na temat Człowiek w Nowej Erze. Wykładowca zwrócił uwagę na to, że u źródeł New Age leży pycha człowieka, który chce uciec od prawdy o własnej niewystarczalności i małości. Poszukiwania mocy w tajemniczych energiach, układach gwiazd, filozofiach wschodnich to typowe dążenie człowieka do ucieczki od poczucia bezradności wobec takich rzeczywistości, jak cierpienie czy śmierć. Warto dodać, że częstochowskie środowisko akademickie jest jednym z nielicznych środowisk akademickich w Polsce, w którym odbywają się tego typu spotkania podejmujące tematykę relacji wiary i nauki. Ciekawym jest fakt, że inicjatorami tych spotkań nie są humaniści, ale pracownicy Instytutu Fizyki Politechniki Częstochowskiej, którzy przy udziale duszpasterstwa akademickiego w ramach uczelni inspirują tego typu dyskusje.

Dekanalne spotkanie młodzieży w Gidlach.

W sobotę 26 maja br. w parafii Matki Bożej Bolesnej w Gidlach odbyło się dekanalne spotkanie młodych zorganizowane z inspiracji dekanalnego duszpasterza młodzieży ks. Stefana Leśniewskiego. W spotkaniu uczestniczyła niewielka grupa młodzieży, która podjęła jednak bardzo intensywny trud pracy formacyjnej. Młodzi wysłuchali konferencji ascetycznej i w pracy w grupie rozmawiali o swoim zaangażowaniu w życie parafii. W samo południe spotkali się w ślicznej pokartuskiej świątyni gidelskiej na Eucharystii, której przewodniczyli ks. Andrzej Przybylski i ks. Dariusz Tuczapski. W homilii diecezjalny duszpasterz młodych - ks. Andrzej Przybylski mówił o konieczności przyjęcia wiary i prawdy o Chrystusie w głębi swojego serca. Zachęcił młodzież do tego, by zacząć prace w parafii i formowanie wspólnot od żarliwej modlitwy. Po Eucharystii młodzi odwiedzili kościoły w Gidlach, w tym znane gidelskie sanktuarium maryjne. Na zakończenie młodzi spotkali się przy ognisku.

Reklama

Zaproszenie dla młodzieży ze Wschodu.

Archidiecezjalny Komitet Organizacyjny 10-lecia VI Światowego Dnia Młodzieży wystosował zaproszenia do udziału w jubileuszu do reprezentacji młodzieży z Ukrainy, Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Czech i Słowacji. Młodzi Polacy chcą świętować Jubileusz VI Światowego dnia Młodzieży razem ze swoimi rówieśnikami z Europy Wschodniej, aby jeszcze wyraźniej zaznaczyć specyfikę spotkania młodych w roku 1991. Podczas Międzynarodowego Forum Młodych w dniach od 8 do 15 sierpnia młodzi będą wspólnie modlić się i pracować na rzecz pielgrzymów przybywających do Częstochowy na 15 sierpnia. Zarówno przyjęcie pielgrzymów, jak i zorganizowanie obchodów jubileuszowych to wielki wydatek dla organizatorów. Dlatego każdy, kto chciałby wspomóc organizację Jubileuszu Młodych, może wpłacić swoją ofiarę na konto: Duszpasterstwo Młodych, PKO SA nr 12401213-20502322-2700-401112-001-0000.

"Kinder" - przegląd w duszpasterstwie akademickim.

W bardzo ciekawy sposób Dzień Dziecka przeżywali studenci z duszpasterstwa akademickiego "Emaus" w Częstochowie. Ponieważ wyrośli już dawno z tego święta, postanowili wrócić do swoich dziecięcych lat. Zorganizowali mały "Kinder - przegląd", czyli niewielką wystawę fotografii z dzieciństwa. Z zaskoczeniem odkrywali swoje podobizny sprzed lat. Tęsknota za latami dziecięcymi pojawia się więc w każdym człowieku bardzo szybko.

Strony internetowe Komitetu Jubileuszowego VI ŚDM.

Dzięki życzliwości redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela Archidiecezjalny Komitet Obchodów 10-lecia VI Światowego Dnia Młodzieży ma już swoje strony internetowe oraz adres poczty elektronicznej. Podstawowe wiadomości o Jubileuszu można znaleźć na stronie: http://www.jubileuszvisdm.niedziela.pl

Kontakt elektroniczy z komitetem: e-mail: visdm@niedziela.pl W tych dniach zostały też rozesłane do ponad 8 tys. parafii w Polsce plakaty informujące o spotkaniu młodzieży w Częstochowie. Również młodzi z Częstochowy rozdawali swoim rówieśnikom zgromadzonym na Lednicy zaproszenia na Jubileusz 10-lecia VI Światowego Dnia Młodzieży.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwaj pielgrzymi pokonają trasę z Częstochowy do Warszawy z portretem kard. Wyszyńskiego

2020-05-29 13:47

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Twitter/Jasna Góra

W dziewięć dni dwaj pielgrzymi zamierzają pokonać trasę dorocznej pielgrzymki z Warszawy na Jasną Górę, wędrując w odwrotnym kierunku – z Częstochowy do stolicy. Pątnicy będą modlić się o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego wielki portret będzie im towarzyszył w drodze.

O pielgrzymce, która wyruszyła w piątek sprzed pomnika Prymasa Tysiąclecia u stóp Jasnej Góry, poinformowali na Twitterze gospodarze częstochowskiego sanktuarium, ojcowie paulini.

Podczas dziewięciodniowej wędrówki pątnicy będą modlić się w intencji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, a także za ojczyznę i Kościół. Wysoki na dwa metry portret przyszłego błogosławionego powiozą na specjalnie przystosowanym do tego celu wózku. Nietypowa pielgrzymka to jedna z inicjatyw wpisujących się w planowaną niebawem beatyfikację prymasa.

W czwartek minęła 39. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała odbyć się 7 czerwca tego roku na placu Piłsudskiego w Warszawie. W końcu kwietnia zdecydowano jednak o jej bezterminowym zawieszeniu. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii.

W nocy z czwartku na piątek na Jasnej Górze rozpoczęły się czuwania modlitewne poprzedzające beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Tę zainicjowaną przez metropolitę częstochowskiego modlitwę, która będzie powtarzana codziennie do 25 sierpnia, nazwano "Nocnym kołataniem do Matki Najświętszej u progu beatyfikacji". Nazwa modlitwy nawiązuje do słów Prymasa Tysiąclecia, który w zapiskach w 1981 r., na kilka tygodni przed śmiercią, zanotował je w odniesieniu do podjętej wówczas nocnej modlitwy o jego zdrowie.

Jasna Góra od wielu miesięcy przygotowuje się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. M.in. co miesiąc odbywają się poświęcone tej postaci spotkania pod hasłem "Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego".

3 października ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji prymasa. Jego proces beatyfikacyjny trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu ub. roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była ubiegłoroczna aprobata komisji kardynałów i biskupów. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Objął wówczas wikariat przy katedrze włocławskiej, był też redaktorem naczelnym dziennika diecezjalnego. Następnie zaczął studiować prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. Osiem lat później został członkiem Rady Społecznej przy prymasie Auguście Hlondzie. W latach niemieckiej okupacji na polecenie władz diecezji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. Po wojnie powrócił do Włocławka. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.

Aresztowany został we wrześniu 1953 r. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II, zainaugurował czuwania soborowe w Polsce w intencji obrad. W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

[ TEMATY ]

premier

inwestycja

Mateusz Morawiecki

koronawirus

Mierzeja Wiślana

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Podczas wizyty premier powiedział:.

- Tutaj budujemy nową drogę morską, ale jest to też symbol przełamania tego, że tak wiele rzeczy w Polsce nie mogło być zrealizowanych. To też test współpracy władz państwowych dla dobra regionu. To wielka szansa dla rozwoju Elblągu i Warmii, ale również dla Polski. Dzięki nowym mocom portowym uzyskanym w wyniku tej inwestycji, skorzysta cała Polska, handel i cała gospodarka. Tak właśnie napędza się wzrost gospodarczy – przez eksport i przez import, przez handel.

- Świat szuka ścieżek odbudowy wzrostu gospodarczego po pandemii koronawirusa. USA, Chiny i Europa stawiają na inwestycje. Przez wielkie plany inwestycyjne wychodzono z kryzysu. Dzisiaj wielkim planem inwestycyjnym Polski jest fundusz inwestycji publicznych o wartości 30 mld zł.- zaznaczył premier. I dodał:- Dzisiaj do wielkiego planu inwestycyjnego Polski, składającego się z bardzo wielu naszych projektów, którego trzonem będzie fundusz inwestycji publicznych o wartości min. 30 mld zł, dokładamy nasze tarcze. Codziennie 2 mld zł trafiają do firm na ratowanie miejsc pracy. To także nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców. Zdecydowaliśmy się z prezydentem Andrzejem Dudą działać bardzo szybko, bo wiemy że raz utracone miejsca pracy ciężko wracają. Dziękuję prezydentowi, że dba o każde miejsce pracy.

- Wiele miejsc pracy powstaje przy budowie Mierzei, ale to da też setki tysięcy miejsc pracy po zakończeniu budowy. Wkrótce cała Polska będzie wielkim placem budowy. To nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców.

Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - podsumował Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję