Reklama

Jasna Góra: dyrektorzy i nauczyciele na Forum Szkół Katolickich

2016-11-05 15:00

it / Jasna Góra / KAI

Mazur/episkopat.pl
Jasna Góra

Nad tym jak świadczyć o wierze i nadziei rozważali na Jasnej Górze przedstawiciele placówek katolickich. W sanktuarium po raz 27. odbywało się Forum Szkół Katolickich. W trzydniowym spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy z całej Polski, w sumie ok. 600 osób.

Myślą przewodnią tegorocznego Forum były słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Poznaniu w 1997 r.: „Jako chrześcijanie jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei, aby ludzie nie byli bez nadziei ani Boga na tym świecie, ale uczyli się Chrystusa – naszej nadziei”.

Spotkanie zainaugurowała konferencja dyrektorów szkół katolickich. Jak powiedział ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich mówiono głównie o proponowanej przez rząd reformie oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień prawnych.

"Bez względu na to w jakiej strukturze dana placówka będzie wszyscy muszą pamiętać o tym, że najważniejszy jest człowiek” - podkreślił ks. Latawiec.

Reklama

Asystent Rady Szkół Katolickich bp Marek Mendyk wskazywał, że bieżące wydarzenia w Kościele jak: Rok Miłosierdzia, 1050 Rocznica Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży inspirują do tego, aby na nowo zapytać o misję i zadania jakie stoją przed katolickimi placówkami edukacyjnymi.

"To jest szczególnie ważne zadanie dla nauczycieli szkół katolickich, by najpierw doprowadzili do pięknej relacji z Jezusem, nauczyli się być cierpliwymi wychowawcami samych siebie a potem by innych wychowywali w duchu tych wartości, które szczególnie przyświecają szkołom katolickim" – powiedział bp Mendyk.

Podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej biskup modlił się za wszystkich, którzy odpowiadają za dzieło wychowania młodego pokolenia. - Raz po raz słyszymy słowa, czasem nauczycieli, a czasem i duszpasterzy - jaki jest sens robić spotkanie dla jednej, czy dwóch osób? – mówił w kazaniu bp Mendyk. Podkreślił, że „ta wspólnota powinna kierować się nie kryterium skuteczności, ale troską o najmniejszych, niewiele znaczących, znajdujących się na marginesie, żyjących w oddaleniu z różnych powodów. I nawet jeśli to jest jedna osoba, to warto pójść, aby ją pozyskać dla czegoś wspaniałego i pięknego, pozyskać dla Nieba”.

Z dyrektorami spotkał się m.in. bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, który wygłosił referat pt. „Co dalej po Światowych Dniach Młodzieży 2016”.

Ważnym tematem było także omówienie przygotowań do ogólnopolskiego konkursu poświęconego Jubileuszowi 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Matka Boża Jasnogórska jest patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce. Konkurs będzie przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych i ma być okazją do przybliżenia historii Obrazu Matki Bożej i Jasnej Góry oraz ich znaczenia dzisiaj.

W piątek, 4 listopada Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Stanisław Gądecki. W nawiązaniu do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił w homilii o znaczeniu i wpływie, jaki Chrzest Mieszka I wywarł na kulturę i cywilizację naszego Narodu.

Szkolnictwo katolickie w Polsce obejmuje sieć szkół prowadzonych przez tzw. kościelne osoby prawne (zgromadzenia zakonne, diecezje lub parafie), bądź przez różne stowarzyszenia i fundacje, a także przez osoby prywatne. W PRL przetrwało ledwie kilka renomowanych żeńskich liceów prowadzonych m.in. przez nazaretanki, niepokalanki, zmartwychwstanki, urszulanki czy prezentki a także męskie liceum księży pijarów oraz zasadnicza szkoła zawodowa salezjanów.

Rozkwit katolickiego szkolnictwa rozpoczął się po roku 1991, gdy umożliwiły to zmiany prawne, a w szczególności ustawa o systemie oświaty. Od tego czasu trwa stały wzrost liczby szkół katolickich w Polsce.

Szkolnictwo katolickie zrzeszone jest w Radzie Szkół Katolickich będącą jednostką organizacyjną erygowaną w 1994 roku przez Episkopat Polski. Rada wspiera szkoły w zakresie organizacyjno-prawnym i formacyjnym m.in. przez szkolenia kadr kierowniczych w zakresie zarządzania oświatą. Z uwagi na ciekawy program edukacyjny oraz nacisk na wychowanie a także rozszerzona oferta językowa oraz dodatkowe zajęcia szkoły katolickie cieszą się renomą i zaufaniem rodziców.

Największą liczbę szkół katolickich w Polsce prowadzi powstałe w 1990 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Głównie są to placówki oświatowe, którym ze względów ekonomicznych groziła likwidacja, a które nie tylko udało się uratować przed zamknięciem, ale także znacząco podnieść w nich poziom kształcenia. Za swoją działalność SPSK zostało nagrodzone prestiżową nagrodą "Pro publico bono" w konkursie na najlepszą inicjatywę obywatelską.

Tagi:
forum szkoły

Program Forum Młodzieży Szkół Katolickich

2019-09-18 16:04

Zapraszamy młodzież ponadpodstawowych szkół katolickich do udziału w XVIII Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Odbędzie się ono 25 września br. na Jasnej Górze.

Mazur/episkopat.pl
Jasna Góra

Pobierz program

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocław: prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przeciw kard. Gulbinowiczowi

2019-09-18 11:24

xrk / Wrocław (KAI)

Wrocławska prokuratura po przesłuchaniu Przemysława Kowalczyka, oskarżającego kard. Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne, odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na przedawnienie się zarzucanego hierarsze czynu.

BP KEP
Kard. Henryk Gulbinowicz

Przypomnijmy – po emisji filmu braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu” Przemysław Kowalczyk (posługujący się pseudonimem Karol Chum) oskarżył w mediach społecznościowych kardynała seniora archidiecezji wrocławskiej o molestowanie, którego hierarcha miał się dopuścić, gdy Chum, jako uczeń liceum prowadzonego przez franciszkanów, został wysłany do kurii po korespondencję. Swoją relację Kowalczyk powtórzył w mediach, deklarując jednocześnie, iż nie zamierza składać zawiadomienia w sądzie kościelnym.

Po jakimś czasie mężczyzna zmienił zdanie i przyszedł na spotkanie z delegatem biskupa, aby – jak twierdził – złożyć wyjaśnienia w tej sprawie, na której rozwiązaniu mu zależało. Towarzyszyła mu kobieta, którą przedstawił jako przyjaciółkę, a która miała go wspierać w trudnym momencie składania zeznań. Jak się później okazało, była to lokalna dziennikarka jednej z gazet, a Chum całe przesłuchanie nagrywał.

Po złożeniu zawiadomienia do prokuratury ta odmówiła wszczęcia śledztwa ze względu na przedawnienie się czynu. – Kiedy sprawa jest badana przez organy władzy państwowej, w tym przypadku prokuraturę, kościelne dochodzenie zostaje zawieszone – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

– Kategoria „przedawnienia” istnieje również w Kodeksie Prawa Kanonicznego, jednak w odróżnieniu od prawa państwowego, o jej zniesieniu może zadecydować Stolica Apostolska. Wystąpimy więc do Watykanu z prośbą o instrukcję, jak postępować dalej w danej sprawie – dodał rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Nalaskowski wraca do pracy akademickiej

2019-09-18 18:53

UMK, maj / Toruń (KAI)

Rektor UMK w Toruniu, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, spotkał się dziś z zawieszonym w swych obowiązkach prof. dr. hab. Aleksandrem Nalaskowskim. Rektor przywrócił prof. Nalaskowskiego do pracy akademickiej, polecając mu jednocześnie większą roztropność w formułowaniu tekstów publicystycznych.

Praca własna / Wikipedia
prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski

Rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn spotkał się w środę 18 września 2019 roku z prof. dr. hab. Aleksandrem Nalaskowskim - czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rozmowa koncentrowała się na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników. Prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski wyraził poparcie dla odwołania, złożonego przez swojego pełnomocnika, od decyzji z dnia 11 września 2019 roku o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące.

Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania, jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie będzie kontynuowane.

Przypomnijmy, że 11 września br. prof. Aleksander Nalaskowski został przez rektora zawieszony na 3 miesiące w obowiązkach nauczycela akademickiego za felieton zatytułowany „Wędrowni gwałciciele”, który ukazał się w tygodniku „Sieci” 26 sierpnia br. Tekst wyraża ostre, krytyczne opinie o działaniach środowisk LGBT+.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem