Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: Jubileusz Miłosierdzia dla więźniów i służby więziennej

Osadzeni, ich rodziny oraz pracownicy służby więziennej z placówek m.in. w Nowym Sączu, Wadowicach, Pińczowie i Kielcach, pielgrzymowali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, by przeżywać Jubileusz Miłosierdzia i przejść przez Bramę Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

więziennictwo

Graziako

Obchody jubileuszu dla więźniów i służby więziennej rozpoczęły się w auli św. Jana Pawła II, gdzie wystawiono spektakl oparty o dziennik sługi Bożego Jacques’a Fescha, francuskiego mordercy, który nawrócił się w celi więziennej. W czasie pobytu w celi śmierci sporządzał on notatki, w których opisywał swoje przeżycia duchowe i drogę powrotu do Boga. Dziś toczy się jego proces beatyfikacyjny.

Sztukę zatytułowaną „Za pięć godzin zobaczę Jezusa” przygotowała Kapelania Więzienna Ojców Trynitarzy we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Bez Rzędów. Aktorami byli osadzeni z Aresztu Śledczego w Krakowie - Podgórzu. Ich występ został gorąco przyjęty, a publiczność nagrodziła ich długimi owacjami na stojąco.

- Trudno zabierać głos po tak wspaniałej sztuce. Jej przesłanie jest jasne: każde zło i każdą winę Bóg przebacza. Każdy z nas potrzebuje miłosierdzia, bo winy nosimy wszyscy - powiedział po zakończonym spektaklu ppłk. Włodzimierz Więckowski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie.

Następnie przemówił bp Grzegorz Ryś, który podkreślił, że wystawiona sztuka, nie jest fikcją literacką, a historią, która wydarzyła się w 1957 roku. Biskup zaznaczył, jak ważne jest osobiste spotkanie z Chrystusem: - Kościół rośnie nie tyle poprzez intensywne przepowiadanie Ewangelii, ale raczej siłą świadectwa osób wierzących. Te ostatnie dwa miesiące życia Fesha to historia niesamowitej nadziei. On wierzył do końca. Odliczał najpierw dni, a potem już tylko godziny… Wierzył, że za chwilę zobaczy Jezusa - powiedział do zebranych.

Biskup Ryś przewodniczył również Mszy Św. odprawionej w bazylice. W czasie homilii nawiązał do wystawionego wcześniej spektaklu podkreślając, że wiara nadaje sens umieraniu. - Nawet taką śmierć, na którą jest się skazanym wyrokiem sądu, można uczynić decyzją wiary i nazwać spotkaniem ze Zmartwychwstałym – zaznaczył.

Reklama

Biskup dodał, że Chrystus przyszedł na ziemię, byśmy mogli wejść w relację z Bogiem, który jest Ojcem. - Macie doświadczenie, że Bóg jest Ojcem, że spotkanie z Bogiem Was przemienia? Jakie to dla Was ma znaczenie? Jaką ma cenę? - pytał zebranych. - Jest życie wieczne i zmartwychwstanie. To wszystko zmienia - podsumował bp Ryś.

Po wspólnej Mszy Świętej pielgrzymi udali się do kaplicy św. Faustyny, gdzie wysłuchali świadectw osób osadzonych oraz osób zaangażowanych w posługę skazanym.

Jeden z więźniów mówił, że dzięki rozmowom z kapelanem więziennym zrozumiał, że „gdy Chrystus jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na właściwym miejscu”.

Stanisław i Anna, zaangażowani w posługę na terenie zakładu karnego w Wadowicach, podkreślali, że wśród osób osadzonych wyraźnie odczuwa się „głód Boga”. Na organizowane przez nich kursy ewangelizacyjne zawsze zgłaszało się więcej chętnych, niż mogli przyjąć: - Na pierwszy kurs zapisało się ponad pięćdziesiąt osób, na drugi - siedemdziesiąt. To nam pokazało, że nasi bracia w więzieniu potrzebują i pragną Ewangelii. Widzimy, że dziś to miejsce jest już zupełnie inne - mówili zgodnie małżonkowie.

Głos zabrali także przedstawiciele wspólnoty Mężczyzn św. Józefa. Opowiadali oni o tym, jak zaczęła się ich posługa w areszcie śledczym w Krakowie-Podgórzu i jakie są ich odczucia po prawie roku spotkań z osadzonymi: - Widzę zmiany, ale to zmiany przede wszystkim we mnie. Dzięki więźniom ja sam doświadczam dobra. Dzięki moim wizytom w areszcie zrozumiałem, że wszyscy jesteśmy tak samo grzeszni, a trzyma nas przy życiu tylko miłość Boga - mówił jeden z posługujących mężczyzn.

Jubileuszowe spotkanie zakończyła wspólna modlitwa w intencji zgromadzonych, którą poprowadził o. Andrzej Bawer, kapelan służby więziennej okręgu krakowskiego.

Na mocy dekretu papieża Franciszka podczas Roku Świętego Miłosierdzia bramy cel więziennych również staną się Drzwiami Świętymi, dla wszystkich tych, którzy przechodząc przez nie skierują myśli i modlitwę do Ojca. Więźniowie odpust zupełny będą mogli otrzymać w kaplicach więziennych.

Świętowanie Jubileuszu Miłosierdzia zakończy się w diecezjach 13 listopada 2016 r. obrzędem zamknięcia Drzwi Świętych. Tydzień później, w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata papież Franciszek zamknie Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra w Rzymie, co zakończy Rok Święty w całym Kościele.

2016-11-06 20:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas miłosierdzia jest zawsze!

Niedziela małopolska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kapelan

więziennictwo

Anna Bandura

O. Łukasz Janecki jest członkiem Wspólnoty Krakowskiej Zakonu Przenajświętszej Trójcy i Niewolników, tu z wolontariuszami

O. Łukasz Janecki jest członkiem Wspólnoty Krakowskiej Zakonu Przenajświętszej Trójcy i Niewolników, tu z wolontariuszami

Każdy, kto zechce zerwać ze złem i otworzy się na działanie Ducha Świętego, mimo trudów i ponownych upadków, będzie zawsze pragnął powstawać – powiedział Niedzieli o. Łukasz Janecki, trynitarz, kapelan Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie.

Anna Bandura: Ojcze Łukaszu, czy więzienie może być miejscem nawrócenia?

CZYTAJ DALEJ

"Tylko cud może dziecko uratować" - diagnoza lekarza. Tak też się stało!

2022-07-01 09:40

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. W okresie wakacji pragniemy przedstawiać Wam drodzy Czytelnicy świadectwa cudów za wstawiennictwem Maryi, dokonanych w różnych sanktuariach w Polsce. Na początek oczywiście Jasna Góra!

Byliśmy bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Zapatrzeni w Boże Miłosierdzie

2022-07-01 22:10

ks. Łukasz Romańczuk

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Wrocław: Relikwie św. Faustyny trafiły do Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.

Któż lepiej wie, niż św. s. Faustyna jak złączyć swoje cierpienie z otwartym i miłosiernym Sercem Pana Jezusa. Szpital to szczególne miejsce, w którym ta łaska jest potrzebna dla każdego, gdyż świat cierpienie jest bardzo bogaty - mówiła Anna Zadrożna, naczelna pielęgniarka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję