Reklama

Wiadomości

Prezydent: Żołnierze Wyklęci walczyli o niepodległą Polskę

Dzięki bohaterstwu, sprytowi i umiejętnościom wojskowym Żołnierzy Niezłomnych tysiące Polaków zostało uratowanych – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicy poświęconej pamięci walk stoczonych przez bohaterów podziemia antykomunistycznego.

[ TEMATY ]

pomnik

żołnierze wyklęci

Artur Stelmasiak

Andrzej Duda przypomniał w przemówieniu zasługi byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. – Pierwszego marca tego roku, stojąc przy Grobie Nieznanego Żołnierza, powiedziałem, że brakuje tutaj tablic upamiętniających żołnierzy wyklętych przez komunistów – powiedział.

Prezydent odniósł się do pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, która przez lata próbowano wymazać z polskiej historii. – Dziś, kiedy wreszcie Żołnierze Niezłomni mogli zostać przywróceni zbiorowej pamięci Polaków, skłaniamy czoła przed wszystkimi bohaterami polskiej niepodległości. Nie byłoby tej niepodległości, którą odzyskaliśmy w ’89, ’90 roku. – powiedział prezydent Duda. - Ale w tym miejscu muszę też przypomnieć tych, którzy walczyli z pamięcią o Niezłomnych. Oni byli Sowietami albo zdrajcami, którzy służyli Sowietom.

Tablica odsłonięta na Grobie Nieznanego Żołnierza upamiętnia przeprowadzone przez żołnierzy podziemia niepodległościowego akcje uwalniania więźniów oraz miejsca walk z NKWD i UB. - Ta tablica upamiętnia dziewięć bitew, w których zawsze uwalniano więźniów politycznych z ubeckich katowni, gdzie bardzo często czekała na nich tylko śmierć - mówił Prezydent. - To była walka o suwerenną Polskę. Walka przeciwko sowieckiemu NKWD, przeciwko Smierszowi i przeciwko tym wszystkim, którzy dla nich i pod ich rozkazami służyli, ale nie państwu polskiemu i niepodległej Rzeczpospolitej. Oni służyli najeźdźcy, który zajął Polskę w 1945 r. i nie opuścił jej aż do lat 90.

Reklama

Podczas uroczystości głos zabrał także szef MON minister Antoni Macierewicz. Podkreślił on, że naszym najwyższym celem jest kultywować pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. – Naszą dumą jest móc powiedzieć tym, którzy jako niezłomni walczyli i ich potomkom, że spełniamy wasz testament. Czynimy Polskę silną i niepodległą, czynimy Polskę dostatnią i sprawiedliwą, czynimy Polskę taką, która przez sprawiedliwość społeczną przywraca jedność i siłę narodu – mówił Antoni Macierewicz.

Po odsłonięciu tablicy przez Prezydenta w asyście kombatantów i Ministra Obrony Narodowej, wojskowi duchowni różnych wyznań poprowadzili modlitwę ekumeniczna oraz poświęcili tablicę. - Módlmy się za dusze tych, którzy przelewali krew broniąc niepodległości i suwerenności naszej ojczyzny – mówił ordynariusz polowy WP bp Józef Guzdek. - Po zakończeniu II wojny światowej podjęli walkę z sowieckim okupantem i przez to wpisali się do grona niezłomnych. Boże obdarz ich nagrodą życia wiecznego. Spraw, aby wykleci i skazani na zapomnienie przez władze Polski Ludowej cieszyli się szacunkiem kolejnych pokoleń Polaków. Miłosierny Boże pomóż nam naśladować ich w walce ze złem oraz w poświęceniu dla dobra naszej ojczyzny – dodał bp Guzdek.

2016-11-10 17:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów i Kolbuszowa gotowe przyjąć pomnik papieża z Ploërmel

[ TEMATY ]

pomnik

www.coeurdebretagne.com

Prezydent Rzeszowa i zarząd powiatu kolbuszowskiego są gotowe przyjąć pomnik papieża Jana Pawła II z Ploërmel we Francji. To odpowiedź na decyzję tamtejszej Rady Stanu, która uznała, że z pomnika należy usunąć krzyż. Podkarpaccy samorządowcy wyrażają poparcie dla premier Beaty Szydło w sprawie sprowadzenia monumentu do Polski i są gotowi przyjąć go do siebie.

„Szanując świętość życia i znaczenie Wielkiego Pontyfikatu naszego Rodaka na Stolicy Piotrowej, a także doceniając Jego głęboki patriotyzm, pozwolę sobie zgłosić Rzeszów jako docelowe miejsce usytuowania pomnika sławiącego postać św. Jana Pawła II” – napisał prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc w liście do premier RP Beaty Szydło.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję