Reklama

W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

MARZENA KRAJEWSKA
Edycja zamojsko-lubaczowska 24/2001

W sobotę, 19 maja br., na Rynku Wielkim w Zamościu zgromadziły się tłumnie rzesze pielgrzymów oraz mieszkańcy tego pięknego miasta. Był to szczególny dzień dla naszej diecezji. Pragnęliśmy razem z Radiem Maryja oddać hołd Prymasowi Tysiąclecia, wielkiemu człowiekowi, kapłanowi, patriocie.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp Jan Śrutwa, pasterz diecezji. On również skierował do zgromadzonych wokół Stołu Pańskiego słowo powitalne. Nawiązał do osoby Ojca Świętego, który 2 lata temu gościł na naszej zamojskiej ziemi. Dziękował za wielkiego Polaka, kard. Stefana Wyszyńskiego, który w czasie II wojny światowej ukrywał się na naszych terenach w okolicach Skierbieszowa, Horyszowa Pol., Łazisk, a później odwiedzał te tereny już jako biskup lubelski. Przedstawił postać kaznodziei, ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego, jak również gorąco zachęcał do dziękczynienia Bogu za wielkiego przewodnika, biskupa potem prymasa, kard. Stefana Wyszyńskiego.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył wszystkim obecnym w tym dniu na Rynku zamojskim, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie, świadek XX w., świadek Katynia. Ksiądz Prałat wygłosił okolicznościową homilię, w której podkreślił godność i zasługi Księdza Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Mówił o jego pobycie na zamojskiej ziemi. "Kiedy przyjechał tutaj do was, to po to, abyście wiedzieli, że macie ojca rozmiłowanego i świadomego tego wszystkiego, co ta ziemia przeszła. I tych kapłanów, i tych biskupów, którzy w więzieniach byli. Wiedział o tym dobrze, kiedy tu przychodził, że nie było jednej rodziny, która nie miałaby strachu. Nie było nikogo, ktoby w jakiś sposób nie został do głębi dotknięty tym szaleństwem wojny. Dlatego przyszedł taki, który pochylił się nad ludem i szukał każdej okazji, ażeby dać swoją ojcowską troskę" . Kaznodzieja przypomniał pierwszy przyjazd Biskupa Wyszyńskiego do Zamościa, w czasie którego udzielił sakramentu bierzmowania 2600 osobom. Czy dzisiaj możemy powiedzieć Księdzu Prymasowi, że jesteśmy świadkami Chrystusa, że niedziela jest święta, że jesteśmy z Bogiem i z drugimi, a zwłaszcza z tymi, którzy potrzebują pomocy? To on wymagał od nas doświadczenia, w którym nie zmarnujemy tego co jest polskie, co jest chrześcijańskie - mówił ks. prał. Peszkowski - ( ...) Każdy z nas pisze księgę swego życia. I kiedyś stanie przed Bogiem z tą księgą. Pisz tak księgę życia, żeby była na wieczność szczęśliwa. Trzeba każdy dzień pisać godnie, prawdziwie. (...) Stajemy pod krzyżem, i prosimy kard. Wyszyńskiego aby nas nauczył, jak można zwyciężać w imię Matki Najświętszej, w imię Królowej naszej´.

Przed błogosławieństwem kończącym uroczystą Mszę św. przemówił ks. prał. Czesław Grzyb, proboszcz parafii katedralnej w Zamościu. Wyraził wszystkim swoją wdzięczność za szczególny dar modlitwy w intencji szybkiej beatyfikacji sługi Bożego, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Słowa podziękowania skierował także do Pasterza Diecezji, który dziś kontynuuje spuściznę Prymasa Wyszyńskiego. Nie zabrakło także słów wdzięczności wobec ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego, za dar jego świadectwa. Ksiądz Prałat postawił nam także zadanie do wykonania. Powiedział, żebyśmy pisali księgę życia. Księga to nie tylko słowa, ale ową księgę trzeba pisać codziennym życiem. Zaś tym najlepszym, najcudowniejszym piórem jest krzyż Chrystusowy. Dlatego też będziemy pisali ową księgę życia, bo ta miłość wypowiedziana wobec Boga, to nie słowa, to zachowywanie Bożych przykazań. Wobec Ojca Świętego, to życie jego nauczaniem i wobec Prymasa Tysiąclecia, to też przestrzeganie jego nauczania na co dzień.

Na zakończenie ks. prał. Zdzisław Peszkowski wręczył Ordynariuszowi naszej diecezji pierwszą swoją książką o kard. Wyszyńskim, natomiast ks. rektor Zdzisław Ciżmiński otrzymał medal Golgoty Wschodu za zasługi w utrwaleniu pamięci ofiar i męczenników Golgoty Wschodu. Ks. prał. Peszkowski został mianowany honorowym senatorem Bractwa św. Józefa w Nisku.

Uroczystą Mszę św., w której licznie uczestniczyli kapłani i wierni naszej diecezji, archidiecezji przemyskiej i lubelskiej uświetniła Orkiestra Wojskowa III BOT z Zamościa. W czasie tego spotkania religijno-patriotycznego nie zabrakło także występów zamojskich zespołów: " Ave" i "Signum Spei", Orkiestry Wojskowej Garnizonu Zamość, Zespołu Muzyki Dawnej "Capella All´Antico", Chóru "Rezonans", Orkiestry Symfonicznej z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, Zespołu Pieśni i Tańca ZDK "Zamojszczyzna", Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. K. Namysłowskiego oraz zespołów "Słoneczny krąg" z Żułowa i " Lechici" z Hrubieszowa.

Między występami artystycznymi prezentowano główne myśli z nauczania Prymasa Tysiąclecia. Odbyła się także prezentacja Fundacji " Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Kard. Stefana Wyszyńskiego".

Zwieńczeniem dnia obfitującego w głębokie, religijne i patriotyczne przeżycia były "Rozmowy niedokończone" z udziałem ks. bp. Jana Śrutwy, ks. prał. Czesława Grzyba oraz ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego.

Reklama

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kampania #KtoTyJesteś zachęcająca do nauki języka polskiego

2019-10-23 11:50

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poprzez prowadzoną kampanię społeczną #KtoTyJesteś zachęca do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni. Organizatorzy akcji udostępnili drugi spot promujący kampanię.

Kampania #KTOTYJESTEŚ prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowana jest do Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz do ich krewnych i przyjaciół w Polsce. Ma na celu uświadomienie rodzicom dzieci żyjących poza Polską, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu języka ich przodków oraz edukacja w języku polskim.

Wraz z grupą ekspertów promujemy zalety wzrastania w dwujęzyczności i obalamy związane z tym mity oraz błędne przekonania.

Podpowiadamy też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem