Reklama

Aktualności

Papież przesłał życzenia i podarunek urodzinowy Cyrylowi

Służba informacyjna Patriarchatu Moskiewskiego ogłosiła 22 listopada tekst życzeń, jakie Franciszek przesłał patriarsze Cyrylowi z okazji jego siedemdziesiątych urodzin. Ojciec Święty przekazał również solenizantowi bardzo cenny upominek - relikwie patrona swego papieskiego imienia, czyli św. Franciszka z Asyżu.

[ TEMATY ]

prawosławie

Franciszek

Artur Stelmasiak

Dziękując za za przesłane mu we wrześniu relikwie św. Serafina Sarowskiego Biskup Rzymu liście do Cyryla zauważył, że Biedaczyna z Asyżu jest jednym ze świętych najbliższych duchem temu świętemu rosyjskiemu. Polecił zwierzchnika rosyjskiego prawosławia i siebie samego wstawiennictwu tych dwóch świętych, aby zjednoczeni w raju wyprosili u Boga pełny pokój i jedność uczniów Chrystusa. Podziękował też patriarsze za jego wysiłki na rzecz zbliżenia obydwu Kościołów, podkreślając szczególnie swoją radość z historycznego spotkania w Hawanie 12 lutego br.

Cyryl skończył 70 lat 20 listopada. Od końca stycznia 2009 stoi on na czele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). W jednym z wywiadów, jakich z okazji swych niedawnych urodzin udzielił rosyjskim mediom, zwrócił uwagę, że w ciągu tych 17 lat, RKP zwiększył o 5 tys. liczbę świątyń, jakim dysponuje, o 10 tys. wzrosła liczba duchowieństwa, przybyły 122 klasztory, w samej Moskwie liczba parafii wzrosła o 160, liczba eparchii (diecezji) - ze 159 w 2009 do 296 obecnie i biskupów - odpowiednio z 200 do 361.

Patriarcha w ostrych słowach potępił przy tym "najazd hord sekciarzy i misjonarzy", jacy na początku lat dziewięćdziesiątych próbowali "zalać" Rosję, licząc na to, że po dziesięcioleciach walki z religią stanowi ona pustynię duchową. Zdaniem Cyryla to, że udało się odeprzeć te usiłowania, było zasługą nielicznego duchowieństwa, jakie było wtedy w RKP oraz wielu byłych działaczy partyjnych, którzy mówili: "To nie jest nasze, będziemy przeciw temu".

2016-11-23 21:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarchat Moskiewski zerwał relacje z patriarchą aleksandryjskim

[ TEMATY ]

Ukraina

prawosławie

wikipedia.org

Patriarchat Moskiewski zerwał komunię kościelną z patriarchą aleksandryjskim, który uznał autokefalię (niezależność) Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego postanowił, że imię Teodora II nie będzie wymieniane w liturgii i nie można z nim jej sprawować.

Decyzja dotyczy samego patriarchy, a nie Patriarchatu Aleksandryjskiego jako całości, z którym komunia kościelna nie została zerwana, gdyż uznanie PKU przez Teodora II jest jego osobistą decyzją, a nie Świętego Synodu jego patriarchatu. Zapowiedziano też, że RKP będzie utrzymywał relacje z tymi aleksandryjskimi biskupami, którzy nie wspierają powstania niezależnego Kościoła prawosławnego na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję