Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Jan Piotrowski: Bóg daje nam czas nadziei

„Bóg daje nam czas nadziei i nawrócenia i głosem proroka zachęca nas, tak jak kiedyś wszystkie ludy, abyśmy chodzili Bożymi drogami, które wyprowadzą nas z przestrzeni gniewu, niepokoju serca, pychy i beznadziejności” – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w bazylice katedralnej podczas wieczornej Mszy św. inaugurującej nowy rok liturgiczny.

[ TEMATY ]

adwent

bp Jan Piotrowski

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Biskup nawiązał do motta nowego roku liturgicznego, czyli do słów: „Idźcie i głoście”, przewodnicząc Mszy św. o nowy zapał apostolski i misyjny dla Kościoła kieleckiego.

„Dziś Kościół w Polce, a wraz z nim diecezja kielecka od pierwszej niedzieli Adwentu podejmują ewangeliczne wyzwanie, jakie Jezus zostawił swoim apostołom na Górze Wniebowstąpienia: „idźcie i głoście” – mówił, przypominając zarazem, że to wezwanie nie dotyczy tylko misyjnej posługi na odległych kontynentach. Chodzi, zdaniem biskupa, o „peryferie własnego serca, które jest często dalekie od ideału Ewangelii i domaga się nawrócenia”. Zaapelował, aby głosić Jezusa w przestrzeniach i obszarach najbliższego na życia, w rodzinach, w miejscach pracy, wśród znajomych.

Reklama

Cytował także m.in. Jana Pawła II, który w książce „Pamięć i tożsamość” podkreślał, że Kościół, niezależnie od różnych przeciwności musi być „niestrudzony, pokorny i mężny tak jak Chrystus sam i Jego apostołowie (…), przede wszystkim zaś nie może zaprzestać głoszenia Ewangelii”.

Warto, zdaniem biskupa, wstąpić na „drogi, które zawsze oświeca Boże światło miłosierdzia, a miłosierdzie jest matką nadziei”. Przypomniał, że „prostym sposobem zwrócenia się ku Bogu jest modlitwa, ta nasza codzienna, raz dłuższa, a może kiedy indziej krótsza z powodu zmęczenia”.

Biskup kielecki zachęcał także do budowania wewnętrznego ładu. „Wewnętrzne duchowe piękno człowieka rodzi siłę zarówno z piękna naszej ludzkiej natury, jak i z Bożej łaski” – mówił. Zauważył także, że zbawienie jest dostępne dla każdego, ale też jest wolnym wyborem każdego człowieka.

Podkreślał nieustające łaski Miłosierdzia Bożego. „Dla nikogo nie skończył się Rok Miłosierdzia, ono jest wciąż żywe i jest sercem adwentowej nadziei” – mówił bp Jan Piotrowski.

2016-11-27 20:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jan Piotrowski w Panamie z kielecką grupą

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

ŚDM w Panamie

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

W Panamie, gdzie trwają Światowe Dni Młodzieży, do 50-osobowej grupy młodzieży z diecezji kieleckiej i ponad 30-osobowej grupy z diecezjalnego neokatechumenatu, dołączył biskup kielecki Jan Piotrowski. Biskup spotkał się z pielgrzymami, poprowadził modlitwę i towarzyszył grupie w zwiedzaniu.

Przed wylotem do Panamy, bp Piotrowski w rozmowie z KAI zauważył, że młodzi ludzie bardzo potrzebują Kościoła, Chrystusa, siebie nawzajem oraz że obowiązkiem duszpasterzy jest pomoc w spełnieniu tych oczekiwań.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję