Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Jan Piotrowski: Bóg daje nam czas nadziei

„Bóg daje nam czas nadziei i nawrócenia i głosem proroka zachęca nas, tak jak kiedyś wszystkie ludy, abyśmy chodzili Bożymi drogami, które wyprowadzą nas z przestrzeni gniewu, niepokoju serca, pychy i beznadziejności” – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w bazylice katedralnej podczas wieczornej Mszy św. inaugurującej nowy rok liturgiczny.

[ TEMATY ]

adwent

bp Jan Piotrowski

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Biskup nawiązał do motta nowego roku liturgicznego, czyli do słów: „Idźcie i głoście”, przewodnicząc Mszy św. o nowy zapał apostolski i misyjny dla Kościoła kieleckiego.

„Dziś Kościół w Polce, a wraz z nim diecezja kielecka od pierwszej niedzieli Adwentu podejmują ewangeliczne wyzwanie, jakie Jezus zostawił swoim apostołom na Górze Wniebowstąpienia: „idźcie i głoście” – mówił, przypominając zarazem, że to wezwanie nie dotyczy tylko misyjnej posługi na odległych kontynentach. Chodzi, zdaniem biskupa, o „peryferie własnego serca, które jest często dalekie od ideału Ewangelii i domaga się nawrócenia”. Zaapelował, aby głosić Jezusa w przestrzeniach i obszarach najbliższego na życia, w rodzinach, w miejscach pracy, wśród znajomych.

Cytował także m.in. Jana Pawła II, który w książce „Pamięć i tożsamość” podkreślał, że Kościół, niezależnie od różnych przeciwności musi być „niestrudzony, pokorny i mężny tak jak Chrystus sam i Jego apostołowie (…), przede wszystkim zaś nie może zaprzestać głoszenia Ewangelii”.

Reklama

Warto, zdaniem biskupa, wstąpić na „drogi, które zawsze oświeca Boże światło miłosierdzia, a miłosierdzie jest matką nadziei”. Przypomniał, że „prostym sposobem zwrócenia się ku Bogu jest modlitwa, ta nasza codzienna, raz dłuższa, a może kiedy indziej krótsza z powodu zmęczenia”.

Biskup kielecki zachęcał także do budowania wewnętrznego ładu. „Wewnętrzne duchowe piękno człowieka rodzi siłę zarówno z piękna naszej ludzkiej natury, jak i z Bożej łaski” – mówił. Zauważył także, że zbawienie jest dostępne dla każdego, ale też jest wolnym wyborem każdego człowieka.

Podkreślał nieustające łaski Miłosierdzia Bożego. „Dla nikogo nie skończył się Rok Miłosierdzia, ono jest wciąż żywe i jest sercem adwentowej nadziei” – mówił bp Jan Piotrowski.

2016-11-27 20:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: Mędrcy idący ze Wschodu mają radosne twarze pielgrzymów

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Mędrcy idący ze Wschodu mają radosne twarze pielgrzymów, którzy mimo utrudzenia długą wędrówką, nie liczą czasu, ani zainwestowanych środków, aby dotrzeć na spotkanie z zapowiedzianym Mesjaszem.

Mają szlachetne twarze ludzi dobrej woli poszukując prawdy obiektywnej, którą jest Bóg – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

WSPÓLNA MODLITWA
2 października

CZYTAJ DALEJ

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję