Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Jan Piotrowski: Bóg daje nam czas nadziei

„Bóg daje nam czas nadziei i nawrócenia i głosem proroka zachęca nas, tak jak kiedyś wszystkie ludy, abyśmy chodzili Bożymi drogami, które wyprowadzą nas z przestrzeni gniewu, niepokoju serca, pychy i beznadziejności” – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w bazylice katedralnej podczas wieczornej Mszy św. inaugurującej nowy rok liturgiczny.

[ TEMATY ]

adwent

bp Jan Piotrowski

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Biskup nawiązał do motta nowego roku liturgicznego, czyli do słów: „Idźcie i głoście”, przewodnicząc Mszy św. o nowy zapał apostolski i misyjny dla Kościoła kieleckiego.

„Dziś Kościół w Polce, a wraz z nim diecezja kielecka od pierwszej niedzieli Adwentu podejmują ewangeliczne wyzwanie, jakie Jezus zostawił swoim apostołom na Górze Wniebowstąpienia: „idźcie i głoście” – mówił, przypominając zarazem, że to wezwanie nie dotyczy tylko misyjnej posługi na odległych kontynentach. Chodzi, zdaniem biskupa, o „peryferie własnego serca, które jest często dalekie od ideału Ewangelii i domaga się nawrócenia”. Zaapelował, aby głosić Jezusa w przestrzeniach i obszarach najbliższego na życia, w rodzinach, w miejscach pracy, wśród znajomych.

Reklama

Cytował także m.in. Jana Pawła II, który w książce „Pamięć i tożsamość” podkreślał, że Kościół, niezależnie od różnych przeciwności musi być „niestrudzony, pokorny i mężny tak jak Chrystus sam i Jego apostołowie (…), przede wszystkim zaś nie może zaprzestać głoszenia Ewangelii”.

Warto, zdaniem biskupa, wstąpić na „drogi, które zawsze oświeca Boże światło miłosierdzia, a miłosierdzie jest matką nadziei”. Przypomniał, że „prostym sposobem zwrócenia się ku Bogu jest modlitwa, ta nasza codzienna, raz dłuższa, a może kiedy indziej krótsza z powodu zmęczenia”.

Biskup kielecki zachęcał także do budowania wewnętrznego ładu. „Wewnętrzne duchowe piękno człowieka rodzi siłę zarówno z piękna naszej ludzkiej natury, jak i z Bożej łaski” – mówił. Zauważył także, że zbawienie jest dostępne dla każdego, ale też jest wolnym wyborem każdego człowieka.

Podkreślał nieustające łaski Miłosierdzia Bożego. „Dla nikogo nie skończył się Rok Miłosierdzia, ono jest wciąż żywe i jest sercem adwentowej nadziei” – mówił bp Jan Piotrowski.

2016-11-27 20:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Czuwanie jest naszym zadaniem

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

adwent

Aleksandra Mieczyńska/Radio Fiat

„Czuwanie na modlitwie musi być naszym szczególnym zadaniem, które wypełniamy każdego dnia i ciągle na nowo” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 29 listopada przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Mstowie. Eucharystia była dziękczynieniem za dar Roku Życia Konsekrowanego, Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Świętego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję