Reklama

Polska

Bratnia pomoc Rycerzy Kolumba

Zakon Rycerzy Kolumba, który powstał w USA pod koniec XIX w. obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności w Polsce. – Na początku XXI wieku Jan Paweł II spotkał się z naszym Najwyższym Rycerzem i powiedział, że gdy będą planowali rozwój w Europie, aby zrobili to przez Polskę – wspomina Dariusz Wolniak, Kustosz Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. – Tak się też stało. W 2004 r. odbyło się w Częstochowie spotkanie rady rektorów, a w 2006 r. powstały w Polsce pierwsze rady. Dzisiaj do Rycerzy Kolumba przynależy ponad 4,5 tys mężczyzn w 90 parafiach w 27 diecezjach.

Jak wyjaśnia Dariusz Wolniak, Rycerze zajmują się głównie dziełami miłosierdzia, a ich działalność opiera się na czterech filarach: miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. – Chcemy, jako mężczyźni-katolicy, aby nasza wiara wzrastała poprzez dzieła miłosierdzia dla najbardziej potrzebujących, zarówno w poszczególnych parafiach, w których istnieją Rycerze Kolumba, jak i na skalę ogólnopolską. Działamy w wielu przestrzeniach. Rok Miłosierdzia, który niedawno się zakończył, rozpoczęliśmy przekazaniem 5 wózków inwalidzkich do Caritas Polska. Są rady, gdzie buduje się kościoły i gdzie automatycznie Rycerze angażują się w budowę i te kościoły powstają bardzo szybko. Prowadzimy także różnego rodzaju akcje charytatywne, np. w Chmielniku sponsorujemy protezę dla dziecka.

Polscy Rycerze są otwarci na świat. Przykładem akcja „<<Łuczniki>> dla Afryki”, dzięki której polskie siostry prowadzące w Afryce szkołę przygotowującą dla dziewcząt otrzymały wyremontowane maszyny do szycia i mogły je przekazać swoim wychowankom. Obecnie Rycerze organizują pomoc dla hospicjów w Wilnie i we Lwowie w formie zbiórki pieluch dla dorosłych oraz datków finansowych na rzecz placówek, których sytuacja jest bardzo trudna.

Reklama

Okazją do dziękczynienia za 10 lat działalności i dokonane w tym czasie dzieła była III Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę, która odbyła się 25-26 listopada. Jak podkreślił Stanisław Dziwiński, delegat rejonowy reprezentujący Częstochowę, tegoroczną pielgrzymkę wyróżniało także zorganizowanie ceremonii przyjęcia nowych rycerzy w sanktuarium na Jasnej Górze. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii Zakonu.

Rozwój dzieła w Polsce świadczy, że cele Rycerzy Kolumba są bliskie Polakom. Przypadające w tym roku dziesięciolecie było także zakorzenione w najważniejszych wydarzeniach tego roku: 1050-leciu Chrztu Polski oraz Światowych Dniach Młodzieży.

- Byliśmy mocno zaangażowani w Światowe Dni Młodzieży – mówi Szymon Czyszek, przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba. – W Krakowie, zorganizowaliśmy centrum anglojęzyczne w Tauron Arenie, które przyjęło w ciągu 6 dni ponad 75 tys. pielgrzymów z USA, Kanady, Australii i innych krajów. Szczególnym wyróżnieniem była współpraca z Siostrami z Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia – poproszono nas o zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w kościele, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i gdzie spoczywa św. Faustyna. W czasie Światowych Dni Młodzieży odwiedziło to miejsce 1,5 mln osób. Tych przykładów jest więcej. Chcemy podziękować Matce Bożej za wydarzenie, jakim były Światowe Dni Młodzieży i za współpracujących z nami wolontariuszy.

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Na całym świecie gromadzi 2 mln członków. Zakon rozwija się w Polsce, a stopniowo także w innych krajach europejskich np. na Ukrainie jest ponad 600 Rycerzy, a we Francji ponad 100. Więcej informacji: 2016-11-27 23:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterz. Książka o błogosławionym założycielu Rycerzy Kolumba już w Polsce

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Ks. Michael McGivney

Materiał prasowy /Rycerze Kolumba

Kim był XIX-wieczny ksiądz, który wyprzedził epokę? Dlaczego postawił w parafii na pracę z mężczyznami, aby w ten sposób wesprzeć rodziny? Co stanowiło inspirację do najważniejszego projektu jego życia – Rycerzy Kolumba? Wreszcie, jak swoją wizją i determinacją w trosce o najuboższych wpłynął na kształt Kościoła w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie?

Ten bestseller „The New York Times” oferuje odpowiedzi na te i wiele innych pytań. To błyskotliwa analiza początków katolicyzmu w USA, a także dziejów i motywacji niezwykłego kapłana – bł. ks. Michaela McGivneya.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Scenariusze i koalicje po wyborach do Bundestagu

2021-09-27 07:04

[ TEMATY ]

wybory

PAP

Niedzielne wybory do niemieckiego Bundestagu wygrali socjaldemokraci z SPD, zdobywając 25,7 proc. głosów i wyprzedzając chadeków z CDU/CSU, którzy uzyskali 24,1 proc. Niemcy spekulują teraz, jakie partie stworzą koalicję rządzącą krajem przez kolejne cztery lata.

Rozmowy koalicyjne zainicjuje partia, która zdobyła w wyborach najwięcej głosów. To zwycięzca wybierze partię - zwykle jedną lub dwie - z którymi w ramach koalicji będzie współtworzyć nowy rząd. Zwycięska partia wskazuje także swojego kandydata do objęcia urzędu kanclerza. Z kolei kanclerz wyznacza jednego z członków gabinetu (zazwyczaj współkoalicjanta) na wicekanclerza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję