Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: księża emeryci pokonywali „przepaść cyfrową”

Dziesięciu kapłanów z Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej uczyło się przez 3 miesiące nowoczesnych technologii związanych z obsługą komputera, tabletu czy poruszania się po stronach internetowych. Księża w wieku ponad 65 lat, którzy dotąd nie mieli okazji poznać nowoczesnych narzędzi komunikacji, uczestniczyli od września do listopada br. w kursie „ e-talenty seniora” dofinansowanym w ramach rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.

[ TEMATY ]

technologie

Travis Isaacs / Foter.com / CC BY

Jak zauważył koordynator projektu ks. Piotr Góra, księża, którzy wzięli udział w projekcie to duchowni w wieku od 65 do 80 lat, którzy byli aktywni duszpastersko na parafiach w czasie, kiedy nie były tak powszechnie używane komputery i internet. „Dziś mogą się czuć coś na kształt wykluczenia cyfrowego” – podkreślił, przypominając, że księża ci w swej pracy posługiwali się w przeszłości maszyną do pisania i telefonami stacjonarnymi.

Sekretarz biskupa ordynariusza poinformował, że obecnie diecezja bielsko-żywiecka wdraża nowe technologie w pracy kapłanów posługujących w parafiach. Według duchownego, większość księży emerytów ma problemy, by nadążyć za wszechobecną technologią i postępem.

„Wielu z nich nie umie odebrać i odczytać poczty elektronicznej, jaka do nich trafia z kurii. Codzienne zadania, takie jak konieczność zalogowania się w bazie danych, by odczytać badania lekarskie czy przedłużyć abonament telefoniczny, przerażają ich. Próbowaliśmy ich oswoić z tą nową rzeczywistością. Chyba się udało choćby częściowo zakopać tę cyfrową przepaść, której tak się obawiali” – zaznaczył.

„Księża seniorzy emeryci są w trudniejszej sytuacji niż seniorzy świeccy, ponieważ nie posiadają oni wnuków czy rodziny najbliższej, która w naturalny sposób wprowadzałaby ich w nowoczesne technologie. Niektórzy z nich posiadają jeszcze stare modele telewizorów” – dodał duchowny, podkreślając, że w realizacji projektu pomogło pięcioro młodych wolontariuszy z katolickiego LO im św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie.

Przeprowadzony dla księży seniorów kurs objął m.in. zakup 11 tabletów, 20 godzin praktycznych zajęć z komputerem, kilkanaście godzin doskonalenia nabytych umiejętności, 15 godzin zajęć prozdrowotnych prowadzonych przez specjalistkę oraz wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie księża uczestniczyli w multimedialnym przekazie informacji. Przy okazji uczestnicy wycieczki spotkali się z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Reklama

Zdaniem ks. Góry, kurs zaowocował nabyciem umiejętności obsługi komputera na najprostszym poziomie. „Księża wiedzą, jak korzystać ze strony diecezjalnej, jak zalogować się i korzystać z diecezjalnej poczty e-mailowej” – sprecyzował. Sekretarz zaznaczył, że sprzęt dla księży, zakupiony dzięki ASOS, pozostanie w Domu Księży Seniorów do dyspozycji mieszkańców i będzie służył przy kolejnych edycjach kursu dla księży seniorów.

Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 zakłada poprawę jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną. Jego celem jest także zwiększenie różnorodności i poprawa jakości oferty edukacyjnej dla osób starszych.

2016-11-30 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: chcemy budować nowoczesny system ochrony zdrowia oparty o najnowsze technologie

[ TEMATY ]

premier

technologie

Mateusz Morawiecki

facebook.com/MorawieckiPL

Dla mnie jest rzeczą kluczową, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia, oparty o najnowsze rozwiązania medyczne - powiedział w poniedziałek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu odwiedził Śląski Uniwersytet Medyczny, gdzie w kampusie uczelni w katowickiej dzielnicy Ligota dobiega końca budowa tzw. biobanku oraz kompleksu laboratoriów w ramach Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed. Obecnie zakończyły się tam prace budowlane i laboratoria czekają na wyposażenie.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję