Reklama

Jasna Góra

Kolejny Wieczór Maryjny na Jasnej Górze

W ramach cyklu "Moja Mama jest Królową" na Jasnej Górze już 8 grudnia odbędzie się kolejny Wieczór Maryjny. Tym razem rozważana będzie tajemnica Nawiedzenia, a wśród gości m.in. aktorka Katarzyna Łaniewska. Spotkania to nowa inicjatywa Paulinów wpisująca się w obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. To Msze św., katechezy i świadectwa zaproszonych gości oparte o tajemnice życia Najświętszej Maryi Panny.

- Celem tych spotkań jest zbliżenie się do Maryi i uświadomienie sobie, że Jej królowanie to macierzyńska troska o każdego z nas – zauważa o. Michał Legan, współorganizator Wieczorów. Przypomina, że warto ponownie spojrzeć na Cudowny Obraz i zobaczyć, że pod wspaniałą suknią i koroną, ze złota i diamentów, „jest przede wszystkim kobieta, mama, jest serce”.

- Dzisiaj w czasach, w których już nie rozumiemy w Polsce systemu monarchicznego, nie mamy takiego doświadczenia i nawet chyba byśmy się go bali, bo jednak uważamy, że królowanie może się wiązać z despotyzmem, z sądzeniem, karaniem czy nadawaniem praw. Tymczasem w Matce Bożej odkrywamy królową, która działa zupełnie inaczej – powiedział o. Legan.

Podczas spotkania 8 grudnia rozważana będzie tajemnica Nawiedzenia Maryi. O. Mariusz Tabulski, definitor Zakonu Paulinów podkreśla, że będzie to rozważanie nie tylko biblijne, katechetyczne, ale też związane np. z nawiedzeniem Obrazu Matki Bożej, który już od ponad 60 lat peregrynuje po polskich parafiach czy z naszym osobistym nawiedzeniem.

Reklama

Wieczory Maryjne odbywają się 8 dnia każdego miesiąca, bo to 8 września 1717 roku odbyła się koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.

Na program składa się Msza św. celebrowana o 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. O 19.30 z udziałem zaproszonych gości odbywają się spotkania w kaplicy różańcowej. Kapłani głoszą specjalne katechezy w odniesieniu do tajemnic różańcowych, po czym Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa i dziennikarka, prowadzi rozmowę. Gośćmi drugiego spotkania będą o. Bogdan Waliczek, paulin ze Świdnicy i aktorka Katarzyna Łaniewska.

Jest też czas na świadectwa uczestników Wieczorów oraz na zadawanie pytań. Całość kończy Apel Jasnogórski, po którym chętni mogą pozostać do 24.00 na nocnym czuwaniu przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi.

Świętowanie Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęło się 8 września tego roku. Jubileusz obchodzony jest po to, aby podziękować Maryi za Jej wierną obecność wśród całego Narodu oraz aby każdy usłyszał, dowiedział się lub sobie przypomniał, że ma Matkę i Królową Jasnej Górze.

2016-12-01 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy dawać świadectwo

„Moja Mama jest Królową” to cykl 9 Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych, które od 8 listopada 2016 r. do 8 lipca 2017 r. odbywają się na Jasnej Górze w 8. dniu każdego miesiąca. Tematami tych spotkań są kolejne tajemnice różańcowe. 8 marca 2017 r. uczestnicy spotkania rozważali tajemnicę Odnalezienia. Mszę św. dla uczestników spotkania odprawił bp Wiesław Szlachetka – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet. Potem rozmawiał z Izabelą Tyras z Radia Jasna Góra na temat Odnalezienia Jezusa w świątyni.
Gośćmi wieczoru były panie: Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, s. Jola Glapka, Judyta Syrek i Lidia Dudkiewicz. Poniżej publikujemy zapis rozmowy, którą w Bazylice Jasnogórskiej przeprowadziła Agnieszka Porzezińska. Kolejny Jasnogórski Wieczór Maryjny – zaplanowany na 8 kwietnia 2017 r. – będzie dotyczył tajemnicy: Boleść Matki.

Odnalezienie Pana Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję