Reklama

Modlitwa o powołania do służby w Kościele

Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom w Roku Biblii

Zofia Cwynar, parafianka Łańcut-Fara
Edycja przemyska 24/2001

W sobotę 5 maja, w wigilię Niedzieli Dobrego Pasterza odbyła się w Przemyślu VI Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom, kiedy to na całym świecie rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele.

Zgodnie z programem nawiedziliśmy grób Czcigodnego Sługi Bożego ks. Jana Balickiego. W piękny sobotni poranek jaśniejące na błękitnym niebie słońce jak gdyby chciało potwierdzić, że przyszliśmy tu z gorącymi sercami, aby składać podziękowanie za szlachetne życie naszego Patrona i prosić o Jego rychłą beatyfikację oraz zanosić własne prośby doświadczając przynależności do wielkiej wspólnoty modlitewnej Dzieła Pomocy Powołaniom.

Następnie uczestniczyliśmy w katedrze, u stóp Matki Bożej Jackowej, w uroczystej Mszy św., którą sprawował abp Józef Michalik w asyście moderatora DPP ks. Marka Pieńkowskiego oraz przybyłych kapłanów. W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał nam - licznie zebranym członkom Dzieła Pomocy Powołaniom - jak wielką rolę spełniamy modląc się nieustannie o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Jako wspólnota DPP wspomagamy rodziny przyszłych kapłanów. Sakrament kapłaństwa wyciska na duszy kapłana niezatarte znamię kapłaństwa Chrystusowego - przypomniał Kaznodzieja. Nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, który jest powołany przez Boga.

"Kapłan - jeden z nielicznych za Krzyżem idzie, w procesji swych dni, niosąc ludziom Sakrament, Słowo i Błogosławieństwo.

I pochylając się nad człowiekiem, nad ołtarzem - pomiędzy świętością a codziennością - sprawuje nieustanną liturgię godzin" .

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do kaplicy seminaryjnej na nabożeństwo majowe. Uwieńczeniem tego uroczystego dnia był spektakl teatralny wystawiony przez kleryków pt. Umęczon pod Ponckim Piłatem, który odbył się w auli Instytutu, a został przygotowany przez bp. Adama Szala. Można było się zaopatrzyć w książki, kartki i dewocjonalia przy stoiskach obsługiwanych przez kleryków.

W celu włączenia się do wspólnoty Dzieła Pomocy Powołaniom należy podjąć lub kontynuować w jego ramach modlitwę w intencjach powołaniowych (o nowe powołania, za realizujących je oraz za zagubionych) . Ponadto każdy wnosi do Dzieła intencje szczególnie sobie bliskie, np. za kogoś powołanego z rodziny, za miejscowych duszpasterzy, o powołania misyjne, itp., a duchowo ogarnia podobne intencje, w jakich modlą się inni jego członkowie.

W parafiach są deklaracje przystąpienia do DPP. Należy je wypełnić i włączyć się do wspólnej modlitwy w ramach Dzieła Pomocy Powołaniom.

Skandaliczna mapa w serialu telewizyjnym! Premier napisał list do szefa Netflixa

2019-11-11 10:46

mk/wpolityce.pl

Netflix przygotował serial dokumentalny „Iwan Groźny z Treblinki”, odpowiadającym o procesie przed izraelskim sądem ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwana Demianiuku. W pierwszym odcinku serialu zaprezentowana jest mapa, najpewniej z początku lat 90-tych (przed rozwiązaniem ZSRR), na której zaznaczone są obozy zagłady m.in. na terytorium Polski, bez słowa komentarza, że były to niemieckie nazistowskie obozy zagłady.

screen/TV Info

Dbajmy o prawdę historyczną! - apeluje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W czasie, o którym mowa w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”, terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic .

AKTUALIZACJA

W imieniu dystrybutora filmów wypowiedział się dziś rzecznik Netflixa.
Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki" i pilnie przyglądamy się sprawie oświadczył rzecznik Netflixa Władze oczekują, że Netflix usunie nieścisłości historyczne lub sprostuje je w kolejnym odcinku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego

2019-11-11 20:31

st (KAI/la Repubblica) / Damaszek

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.

Unsplash/pixabay.com

Ofiarami terrorystów padło dwóch księży 43-letni Hovsep Petoyan i jego ojciec, także kapłan 71-letni A. Petoyan (w Kościele obrządku ormiańskiego nie obowiązuje duchownych celibat). Według niektórych źródeł, obydwaj, w towarzystwie diakona, mieli zweryfikować stan prac konserwatorskich ormiańskiego kościoła katolickiego w okolicy, kiedy znaleźli się w zasadzce na drodze łączącej Hasakeh z Dar ar-Zor. Uzbrojeni ludzie otworzyli ogień, zabijając starszego na miejscu, a młodszy z księży zmarł wkrótce na skutek odniesionych obrażeń. Ranny został również diakon.

Według agencji prasowej Sana chodzi o „akt terroryzmu”, który ma miejsce w szczególnie trudnym momencie dla prowincji Hasakah, ponieważ Turcja rozpoczęła szeroko zakrojoną ofensywę w celu wyeliminowania obecności bojowników kurdyjskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem