Reklama

Modlitwa o powołania do służby w Kościele

Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom w Roku Biblii

Zofia Cwynar, parafianka Łańcut-Fara
Edycja przemyska 24/2001

W sobotę 5 maja, w wigilię Niedzieli Dobrego Pasterza odbyła się w Przemyślu VI Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom, kiedy to na całym świecie rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele.

Zgodnie z programem nawiedziliśmy grób Czcigodnego Sługi Bożego ks. Jana Balickiego. W piękny sobotni poranek jaśniejące na błękitnym niebie słońce jak gdyby chciało potwierdzić, że przyszliśmy tu z gorącymi sercami, aby składać podziękowanie za szlachetne życie naszego Patrona i prosić o Jego rychłą beatyfikację oraz zanosić własne prośby doświadczając przynależności do wielkiej wspólnoty modlitewnej Dzieła Pomocy Powołaniom.

Następnie uczestniczyliśmy w katedrze, u stóp Matki Bożej Jackowej, w uroczystej Mszy św., którą sprawował abp Józef Michalik w asyście moderatora DPP ks. Marka Pieńkowskiego oraz przybyłych kapłanów. W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał nam - licznie zebranym członkom Dzieła Pomocy Powołaniom - jak wielką rolę spełniamy modląc się nieustannie o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Jako wspólnota DPP wspomagamy rodziny przyszłych kapłanów. Sakrament kapłaństwa wyciska na duszy kapłana niezatarte znamię kapłaństwa Chrystusowego - przypomniał Kaznodzieja. Nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, który jest powołany przez Boga.

"Kapłan - jeden z nielicznych za Krzyżem idzie, w procesji swych dni, niosąc ludziom Sakrament, Słowo i Błogosławieństwo.

I pochylając się nad człowiekiem, nad ołtarzem - pomiędzy świętością a codziennością - sprawuje nieustanną liturgię godzin" .

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do kaplicy seminaryjnej na nabożeństwo majowe. Uwieńczeniem tego uroczystego dnia był spektakl teatralny wystawiony przez kleryków pt. Umęczon pod Ponckim Piłatem, który odbył się w auli Instytutu, a został przygotowany przez bp. Adama Szala. Można było się zaopatrzyć w książki, kartki i dewocjonalia przy stoiskach obsługiwanych przez kleryków.

W celu włączenia się do wspólnoty Dzieła Pomocy Powołaniom należy podjąć lub kontynuować w jego ramach modlitwę w intencjach powołaniowych (o nowe powołania, za realizujących je oraz za zagubionych) . Ponadto każdy wnosi do Dzieła intencje szczególnie sobie bliskie, np. za kogoś powołanego z rodziny, za miejscowych duszpasterzy, o powołania misyjne, itp., a duchowo ogarnia podobne intencje, w jakich modlą się inni jego członkowie.

W parafiach są deklaracje przystąpienia do DPP. Należy je wypełnić i włączyć się do wspólnej modlitwy w ramach Dzieła Pomocy Powołaniom.

Reklama

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Andrzej Wręczycki

2019-10-18 10:41

Red.

Ze smutkiem i jednocześnie nadzieją spotkania w wieczności informujemy, że w czwartek 17 października 2019 roku odszedł do Pana śp. ks. Andrzej Wręczycki, kierownik Pieszej Pielgrzymki Gorzowskiej na Jasną Górę, a także wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie.

fb

W 2014 roku podczas wywiadu, który udzielił naszej redakcji ks. Wręczycki powiedział: „Na początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się!”. Pielgrzym to człowiek wielkiej odwagi. To nie tylko chodzi o odwagę zostawienia na jakiś czas swojego domu i spraw codziennych. To odwaga do dawania świadectwa wiary. Dzielenia się wiarą z napotkanymi ludźmi. Często poprzez proste gesty. Myślę, że wielu z nas w życiu codziennym odczuwa pewien lęk przed mówieniem o Bogu w swojej klasie, zakładzie pracy, wśród sąsiadów. Na pielgrzymce słyszymy: „Nie bój się”. To takie swoiste chodzenie pod prąd dodaje nam odwagi. Jan Paweł II jest duchowo zawsze obecny na pielgrzymce poprzez nauczanie, które słuchamy i rozważamy. Jest też patronem grupy biało-czerwonej, która wyrusza z Gorzowa z parafii, która gościła Jana Pawła II podczas jego wizyty w naszej diecezji w 1997 r.”

Rip

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem